Halkbank Yurtdışı İştirakleri Halk Bankası Yurt Dışı

Halkbank Yurtdışı İştirakleri Halk Bankası Yurt Dışı

15 Mayıs 2020 0 Yazar: Şerife Uslu

Ülkemiz merkezli olarak bankacılık faaliyeti yürüten Halk Bankası, ülke dışında da bankacılık faaliyetlerini gerek Halk Bankası çatısı altında ve gerekse de iştirak kuruluşları ile yürütmekte. Halk Bankası çatısı altında yurtdışı şubeleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile birlikte Bahreyn’de hizmet vermekte. Bunun yanı sıra Halk Bankası yurtdışı temsilcilikleri de bulunmaktadır. Halk Bankası yurtdışı temsilcilikleri İran, Singapur ve İngiltere’dedir. Ayrıca Halkbank yurtdışı iştirakleri ile de bankacılık faaliyeti yürütmektedir. Halkbank yurtdışı iştirakleri Halk Bankası Yurt Dışı ile ilgili olarak yazımızdan bilgi sahibi olabilirsiniz.

Halkbank Yurtdışı İştirakleri Halk Bankası Yurt Dışı

Halk Bankası yurtdışı iştirakleri üç farklı kalemde sayılabilir. Bunlardan biri Halkbank MK olarak da bilinen Halkbank Makedonya yahut Halkbank Skopje’dir. Halk Bankası MK, Halk Bankası Makedonya ya da Halk Bankası Skopje olarak tabir edilen kurumların hepsi aslında tek bir kurum olarak Makedonya’da faaliyet gösteren Halk Bankası iştirak kuruluşunu ifade etmektedir. Halkbank kimin, Halk Bankası ortaklık yapısı nasıl diye merak ediyorsanız da buraya göz atabilirsiniz.

Halk Bankası yurtdışı iştiraklerinden bir diğeri de Halk Bankası Sırbistan’dır. Sırbistan’da faaliyet gösteren Halkbank iştirak kuruluşu da; Halkbank RS, Halkbank Sırbistan ya da Halkbank Beograd olarak tabir edilmektedir.

Halk Bankası yurtdışı iştirakleri arasında yer alan bir diğer kuruluş ise Demir Halk Bank ya da Hollanda Halk Bankası olarak da bilinen Demir Halk Bank Netherland N.V’dir. Hollanda merkezli olarak faaliyet gösteren Demir Halk Bank’ta Halk Bankası’nın iştirak payı diğer iki bankaya göre daha azdır. Kısaca Halk Bankası yurtdışı iştirakleri konusunda bilgi vermek gerekirse…

Halk Banka Skopje/ Makodonya

Halk Bankası iştirak kuruluşu olarak 1993 yılında Makedonya’nın Üsküp kentinde kurulmuştur. Halk Banka A.D., Skopje/Macedonia ismi ile faaliyet göstermektedir. Halk Banka Makedonya sermayesi 5.181.300.000 MKD seviyesindedir. Halk Banka Skopje’de Halkbank’ın iştirak payı yüzde 99,16 seviyesindedir.

Halkbank Beograd / Sırbistan

Halkbank A.D Beograd nerededir? Halkbank A.D Beograd Sırbistan’dadır. Cacanska Banka A.D. Cacak adı ile 01.07.1956 tarihinde Sırbistan’ın Cacak bölgesinde kurulmuştur. Cacanska Banka A.D. Cacak 2015 yılında Halk Bankası tarafından satın alınmıştır. Sırbistan Halkbank sermayesi 6.260.280.000 Sırp Dinarı’dır. Halkbank Beograd sermayesinin tamamı Halkbank’a aittir. Dolayısı ile Cacanska Bank yeni adı Halkbank Beograd’dır.

Demir Halk Bank (Nederland) N.V.

Demir Halk Bank 1992 yılında Hollanda’nın Rotterdam şehrinde kurulmuştur. Demir-Halkbank’ın sermayesi 113.750.000 Euro’dur. Demir Halk Bank’ta Halkbank’ın iştirak payı yüzde 30 seviyesindedir. Halkbank kimin, Halk Bankası ortaklık yapısı nasıl diye merak ediyorsanız da buraya göz atabilirsiniz.