GWIND: GALATA WIND Hissesi Nereye?

GWIND: GALATA WIND Hissesi Nereye?

13 Haziran 2021 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Geçtiğimiz Nisan Ayı’nda halka arz olan GALATA WIND Enerji Anonim Şirketi aradan geçen zaman diliminde yatırımcısına hatrı sayılır kayıp yaşattı. Halka arzında 8 kat talep gelen ve Borsa İstanbul’da son 3 yılın en büyük halka arzı olarak kayıtlara geçen GWIND’in borsada işlem görmeye başlaması ile adeta büyü bozuldu. 5,06 TL’den halka arz edilen hisse kısa bir yükselişin ardından aradan geçen sürede neredeyse her gün düşüş kaydetti. GWIND 11 Haziran 2021 Cuma günü ile sona eren haftayı 3,87 liradan tamamladı. Bu durum GWIND: GALATA WIND hissesi nereye sorularını da peşinden getirdi…

Galata Wind Halka Arzında Talep Nasıldı?

Halka arzında 8 kat talep gelen, halka arz edilen hisselerin yüzde 24,4’üne denk payların Yurtdışı Kurumsal Yatırımcılar tarafından satın alındığı Galata Wind’de yaşanan düşüş pek çok yatırımcı ve piyasa paydaşı tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Şirketin ana hissedarı konumunda bulunan ve yüzde 73’ün üzerinde paylarını elinde bulunduran Doğan Şirketler Grubu Holding Anonim Şirketi de bahse konu düşüş döneminde yaklaşık 40 milyon TL’lik hisse alımı yapmasına rağmen GWIND’deki düşüşün önüne geçemedi.

Halka arzda yabancı kurumsal yatırımcılar tarafından da rağbet gören hisse buna rağmen son dönemin BIST’te en çok değer kaybı yaşayan hisseleri arasında yer alıyor. Halka arzda bilindiği üzere; Goldman Sachs yüzde 5,05; Norges Bank da yüzde 6,01 pay edinmişti.

Geçtiğimiz hafta bir televizyon yayınına katılan Galata Wind CEO’su Burak Kuyan konu hakkında gelen soruya; “GWIND hissesindeki fiyatlamayı makul bulmadığı” şeklinde cevap verdi. Şirketin mali durumunun güçlü olduğunu ve yatırımlarına devam edeceğini belirten CEO Burak Kuyan nakit akışlarının da sağlam ve sağlıklı olduğuna vurgu yaptı.

GWIND: GALATA WIND Hissesi Nereye?

5 lira dolaylarında maliyet ile GWIND hissesini elinde bulunduran yatırımcılar hissenin toparlanacağı noktayı merakla takip ederken; hissede meydana gelen fiyatlama ile ilgili de makul ve mantıklı bir açıklama arayışındalar. Ancak bu arayışa “arz – talep dengesi” haricinde verilebilen bir cevap bulunmuyor.

Yenilenebilir enerji haricinde enerji alanına yatırım yapmama taahhüdü bulunan ve RES ile GES özelinde öne çıkan firmanın sergileyeceği performans yatırımcılar ve piyasa paydaşları tarafından dikkatle takip ediliyor.