Güney Kore Para Birimi Güney Kore Wonu Neden Değersiz?

Güney Kore Para Birimi Güney Kore Wonu Neden Değersiz?

7 Nisan 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Doğu Asya’daki Güney Kore 100 bin kilometrekarelik toprağa sahip. Güney Kore nüfusu yaklaşık 52 milyon kişi. Ülke ekonomik olarak büyük bir atılım içerisinde. Samsung gibi dünyaca ünlü markalara sahip olan Güney Kore dünyadaki pek çok ülkeden daha zengin ve daha gelişmiş durumda. Bununla birlikte diğer pek çok gelişmiş ülke para birimine nispeten Güney Kore para birimi değersiz. Bu durum Güney Kore parası neden değersiz ya da Güney Kore Para Birimi Güney Kore Wonu Neden Değersiz gibi soruları akla getiriyor.

Güney Kore para birimi Won, ya da Güney Kore Wonu nispeten değersiz para birimleri arasında yer alıyor. Yazımızda Güney Kore Wonu hakkında şu sorulara cevap bulabileceksiniz. Güney Kore Wonu Neden Değersiz? Güney Kore Wonu Ne Kadar? Güney Kore Wonu Kaç Dolar? Güney Kore Para Birimi Kaç TL? Türk Lirası Mı Değerli Kore Won Mu? Güney Kore Wonu Banknotları Nelerdir? Güney Kore Wonu Madeni Paraları Nelerdir? Güney Kore Wonu Sembolü, Güney Kore Wonu Simgesi, Kodu ve Numarası! Güney Kore Wonu Nereden Alınır?

Güney Kore Para Birimi Güney Kore Wonu Neden Değersiz?

Güney Kore dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alıyor. Dünya çapında markalara sahip olan ülkenin para birimi olan Won ise pek çok para birimine nispeten değersiz. Güney Kore parasının değersiz olması temelde bir hükümet politikasıdır. Güney Kore Wonu’nun daha düşük değerde olması sayesinde Güney Kore firmaları uluslararası rakiplerine nispeten daha ucuz ürünler piyasaya sokabilmekte ve bu sayede Pazar paylarını artırabilmektedirler. Güney Kore Wonu değersiz olduğu için Güney Kore dış ticarette artıya geçebilmektedir. Güney Kore parası değersiz olduğu için Güney Kore dış ticaret hacmini artırabilmekte ve cari açık vermemektedir. Kısacası Güney Kore Wonu’nun değersiz olması bir hükümet politikası gereğidir diyebiliriz.

Güney Kore’de Kişi Başına Düşen Gelir Ne Kadar?

Güney Kore’de kişi başına düşen gelir 33 bin doların üzerindedir ve bu rakam ile bu alanda Güney Kore dünyada 28. sırada yer almaktadır.

1 Dolar Kaç Güney Kore Wonu? Güney Kore Wonu Kaç Dolar?

Güncel kurla Güney Kore Wonu 0,00083 ABD Doları değerindedir. Güncel kurla 1 Dolar 1211 Güney Kore Wonu’na denktir.

Güney Kore Para Birimi Kaç TL? Türk Lirası Mı Değerli Kore Won Mu?

Türk Lirası mı değerli Kore Won mu ya da Türk Lirası mı değerli Güney Kore Wonu mu sorusunun cevabı Türk Lirası’dır. 1 TL kaç Won’dur? 1 Türk Lirası 180 Güney Kore Wonu’na denktir. 1 Güney Kore Wonu 0,0056 Türk Lirası değerindedir.

Güney Kore Wonu Banknotları Nelerdir?

Güney Kore banknotları aşağıdaki gibidir.

 • 1000 Güney Kore Wonu (En küçük Güney Kore banknotu)
 • 2000 Güney Kore Wonu
 • 5000 Güney Kore Wonu
 • 10000 Güney Kore Wonu
 • 50000 Güney Kore Wonu (En büyük Güney Kore banknotu)

Güney Kore Wonu Madeni Paraları Nelerdir?

Güney Kore Wonu madeni paraları aşağıdaki gibidir.

 • 1 Güney Kore Wonu (En küçük Güney Kore madeni parası)
 • 5
 • 10
 • 50
 • 100
 • 500 Güney Kore Wonu (En büyük Güney Kore madeni parası)

Güney Kore Wonu Sembolü, Güney Kore Wonu Simgesi, Kodu ve Numarası!

Güney Kore Wonu kısaltması ya da Güney Kore Wonu kodu KRW olarak kullanılmaktadır. Güney Kore Wonu sembolü ya da Güney Kore Wonu simgesi “₩” şeklindedir. Güney Kore Wonu numarası 410’dur.

Güney Kore Wonu Nereden Alınır?

Güney Kore Wonu bankalara yapılan özel istek ile birkaç gün sonra getirtilebilmekte ve satın alınabilmektedir. Bununla ilgili müşterisi olunan banka ile görüşülebilir. Yine büyük döviz büroları ile görüşülerek Güney Kore Wonu satın almak da mümkündür. Bunun haricinde bankada Güney Kore Wonu hesabı açtırarak burada fiziki olarak olmasa dahi hesap üzerinden Güney Kore Wonu satın alınabilir. Japon Yeni ne olacak, Japon Yeni kazandırır mı buraya göz atabilirsiniz.