GSS Primi 53 Liraya İndi Ödeyemeyene Yeşil Kart Verilecek!

GSS Primi 53 Liraya İndi Ödeyemeyene Yeşil Kart Verilecek!

14 Şubat 2017 1 Yazar: Emine Zaman

Yıllardır çözüm bulunamayan, kişiye göre farklı meblağlarda ödenen Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerine artık çözüm bulundu. 7 milyon kişinin GSS primleri 53 TL’ye indirildi. 53 liralık sigorta primi ödeyemeyenler ise yeşil kart alarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler. GSS primi indirimi sayesinde sağlık hizmetlerinden yararlanamayan milyonlarca kişinin yeniden sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi hedefleniyor.

Geliri düşük, sosyal sigortası olmayan, GSS primlerini ödeyemeyen 7 milyon kadar vatandaşın GSS prim sorumluluğu hafifletildi. Bu çalışmaya binaen açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, söz konusu haktan, çalışma hayatı boyunca sigorta primleri ödenmiş, emeklilik için yaş sınırını bekleyen vatandaşların da yararlanabileceğini duyurdu. Emeklilik için yaş sınırını bekleyen ve bu süreçte sağlık hizmeti alamayan vatandaşların bulunduğunu açıklayan Bakan Müezzinoğlu, artık vatandaşların mağduriyet yaşamayacağını, 53 TL’yi ödeyerek sağlık hizmetinden yararlanabileceklerini belirtti.

GSS Primi Borçluları Sıkıntı Çekiyordu!

18 yaşını aşmış fakat üniversite eğitimi dolayısı ile çalışamayan 4 milyona yakın gencin biriken Genel Sağlık Sigortası primleri daha önce silinmiş buna ek olarak GSS kapsamında bulunan yaklaşık 3 milyon vatandaşın sigorta primlerinde indirime gidilmişti. Bu çalışmaya binaen, eğitim öğretim hayatında bulunmayan, çalışmayan ve ek olarak aile içindeki geliri asgari ücretin yüzde 33’ünden fazla olan vatandaştan alınan sigorta primlerinde sadeleştirme gerçekleştirildi.

Genel Sağlık Sigortası prim uygulaması 71 TL, 213 TL ve 427 TL olarak yapılmakta iken, yapılan düzenleme ile bütün prim bedelleri 53 TL’ye indirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, uygulama kapsamına gören yaklaşık 7 milyon kişiye seslenerek, artık gelir testine göre prim ücreti uygulamasının kaldırıldığını söyledi.

Sosyal güvencesi olmayan vatandaşın 53 TL ödediği takdirde sağlık hizmeti alabileceğini vurgulayan Müezzinoğlu, ailece gelir testine girmeye gerek kalmadığını belirtti. 53 TL’yi ödeyemeyecek olan vatandaşlar içinde çözüm bulunduğunu söyleyen Mehmet Müezzinoğlu, söz konusu vatandaşlarla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ilgileneceğini ve yeşil kartlı statüsüne alınacaklarını sözlerine ekledi.