EYGYO Kaç Lot Verir?

EYGYO Kaç Lot Verir?

16 Aralık 2022 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Bu hafta Sermaye Piyasası Kurulu SPK tarafından halka arzına onay verilen 2 şirketten biri olan EYG Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi’nin halka arzına dair detaylar belli oldu. EYGYO kodu ile halka arz edilecek ve talep toplamanın ardından Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayacak şirketin halka arzına dair detaylı bilgiler içeriğimizde yer almaktadır. EYGYO arz yöntemi nasıl; bireysel mi, oransal mı, talep toplama tarihleri ne zaman, hisse fiyatı ne kadar ve EYGYO kaç lot verir gibi soruların cevapları içeriğimiz devamında derlenmiştir, incelenebilir. Ayrıca diğer hisse haberleri için de buraya göz atılabilir.

EYGYO Eşit Mi Oransal Mı? EYGYO Hisse Fiyatı Ne Kadar?

EYG Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi halka arzında dağıtım yöntemi taslak izahnamaede “bireysele eşit” olarak açıklanmıştı. Yayımlanan onaylı izahnamede dağıtım yöntemi “tamamen eşit” şeklinde değiştirildi. Dolayısıyla EYGYO halka arzı eşit dağıtım yöntemi ile gerçekleştirilecek.

EYGYO talep toplama tarihleri 22 – 23 Aralık 2023 (Perşembe – Cuma günleri) olarak açıklandı. EYGYO halka arzında 16,5 milyon lot bedelli sermaye artışı ve 8 milyon 250 bin lot da ortak satışı olmak üzere toplam 24 milyon 750 bin lot hisse satışı yapılacak. EYGYO hisse fiyatı 14,23 TL olarak belirlenmiş durumda. EYGYO halka arz büyüklüğü yaklaşık 352 milyon TL olacak. Halka arz sonrasında şirketin halka açıklık oranı yüzde 30 olacak.

EYGYO Kaç Lot Düşer?

EYGYO halka arzının eşit dağıtım yöntemi ile gerçekleştirilecek olması, hissenin “bireysel küçük yatırımcı” ağırlıklı olarak halka arz edileceği anlamına geliyor. EYGYO halka arzına katılması muhtemel yatırımcı sayısına göre yatırımcı başına dağıtılacak hisse adedi ve tutarı takribi şu şekilde olacaktır:

  • 500 bin Katılımcı durumunda yatırımcı başına takribi 50 Lot – Yaklaşık 711 TL
  • 600 bin Katılımcı durumunda yatırımcı başına takribi 41 Lot – Yaklaşık 583 TL
  • 700 bin Katılımcı durumunda yatırımcı başına takribi 35 Lot – Yaklaşık 498 TL
  • 800 bin Katılımcı durumunda yatırımcı başına takribi 31 Lot – Yaklaşık 441 TL

EYGYO Halka Arz Taahhütleri Neler?

EYGYO halka arzının akabinde şirket hisseleri Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayacak. Şirket ortakları 6 ay boyunca yeni pay satışı yapmayacak. Şirket, 6 ay boyunca bedelli sermaye artışı gerçekleştirmeyecek. Hisseye dair fiyat istikrarı ise planlanmıyor.