Eşit Dağıtım Yöntemi İle OBASE Bilgisayar Halka Arz Edilecek

Eşit Dağıtım Yöntemi İle OBASE Bilgisayar Halka Arz Edilecek

22 Temmuz 2022 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Eşit dağıtım yöntemi ile OBASE Bilgisayar halka arz edilecek… 21 Temmuz 2022 Perşembe günü itibariyle SPK Bülteni yayımlandı. SPK Bülteni’nde bir şirketin halka arzına onay çıktı. Obase Bilgisayar Danışmanlık Hizmetleri Anonim Şirketi’nin halka arzı eşit dağıtım yöntemi ile gerçekleştirilecek. 14 milyon lot hissenin 10,5 TL’den halka arz edilmesi ön görülürken, ek satış ise planlanmıyor. Halka arz sonrasında ana pazarda işlem görmesi beklenen şirketin borsa kodu da #OBASE olacak.

OBASE Talep Toplama Tarihleri Ne Zaman? Eşit Dağıtım Yöntemi İle OBASE Bilgisayar Halka Arzında Kaç Lot Düşer?

Eşit dağıtım yöntemi ile halka arzı gerçekleştirilecek Obase Bilgisayar Danışmanlık Hizmetleri Anonim Şirketi’nin talep toplama tarihleri henüz açıklanmadı. Bununla birlikte şirketin 25 Temmuz 2022 Pazartesi günü ile başlayan haftada talep toplaması bekleniyor.

Halka arz edilecek lotların 10,5 milyonu şirket sermayesini artırmada kullanılacak. Bedelli sermaye artırımı mahiyetindeki bu işlem ile şirket ödenmiş sermayesi 35 milyon Türk Lirası seviyesinden 45,5 milyon Türk Lirası düzeyine çıkarılacak. 3,5 milyon lotluk kısım ise şirket ortaklarından; Banu DAL, Bülent DAL ve Mehmet Haluk Alpay’a ait kısım. Söz konusu 3,5 milyon lotluk hisse satışı, ortak mahiyetinde olup şirket sermayesine eklenmeyecektir.

Eşit dağıtım yöntemi ile Obase Bilgisayar halka arz sonrasında katılımcılara kaç lot hisse düşeceği ise; halka arza olan talep miktarına ve tutarına göre farklılık arz edecektir.

OBASE Konsorsiyum Lideri Kim? OBASE Halka Arz Gelirleri Nasıl Kullanılacak?

Tamamen eşit dağıtım yöntemi ile halka arz edilecek olan OBASE payları sonrasında halka arz büyüklüğü 147 milyon Türk Lirası olarak gerçekleşecek. Halka arzın konsorsiyum liderliğini Ziraat Yatırım ve Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası yapacak.

Halka arz sonrasında Obase Bilgisayar Danışmanlık Hizmetleri Anonim Şirketi’nin halka açıklık oranı yüzde 30,77 olarak gerçekleşecek. Şirket, halka arzdan elde ettiği geliri şu alanlarda kullanacağını deklare etti:

  • Yeni ürün ve çözümlerin finansmanı için yüzde 30 – 40
  • Yurt dışı yatırımları yüzde 25 – 35
  • Yurt içi pazarlama ve satış faaliyetleri yüzde 5 – 15
  • Şirket alımları yüzde 5 – 30

OBASE Ne Zaman İşlem Görmeye Başlar? OBASE Borsa İşlem Tarihi

Obase Bilgisayar Danışmanlık Hizmetleri Anonim Şirketi’nin Borsa İstanbul’da ne zaman işlem görmeye başlayacağı henüz resmi olarak açıklanmamıştır. Ancak halka arz süreci ve payların dağıtımı dikkate alındığında şirketin 1 Ağustos’tan önce borsada işlem görmeye başlaması teknik olarak mümkün görünmemektedir. Konu hakkında resmi açıklama yapıldığında haberimizin bu kısmı güncellenecektir.