Ermenistan Para Birimi TL Ermeni Dramı Sembolü

Ermenistan Para Birimi TL Ermeni Dramı Sembolü

31 Mart 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Yıllardır ülkemiz ile siyasi çekişme halinde olan doğu komşumuz Ermenistan ekonomik olarak pek de iç açıcı bir durumda bulunmuyor. Ermenistan’da kişi başına düşen gelir 4500 dolar düzeyinde seyrediyor. Ermenistan para birimi olarak ise iki farklı para birimi kullanıyor. Ermenistan para birimleri; Ermenistan Dramı ve Ermenistan Noah’s Ark silver coins olarak kayıtlarda yer alıyor. Ermenistan parası nedir sorusuna kısaca cevap verdikten sonra; Ermenistan para birimleri hakkında Ermenistan Para Birimi TL Ermeni Dramı Sembolü başlıklı yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Ermenistan resmi para birimleri pek çok ülkenin aksine tek değildir. Ermenistan’ın iki farklı resmi para birimi bulunmaktadır. Bunlardan biri “Dram” bir diğeri de “Noah’s Ark silver coins” olarak adlandırılmaktadır. Ermenistan dramı dünyadaki değersiz para birimleri arasında sayılabilir. Ermenistan Noah’s Ark silver coins ise gümüş olması hasebiyle daha değerlidir. Ermenistan para birimleri arasında bulunan Noah’s Ark silver coins 2011 yılında kullanılmaya başlanılmıştır ve halen tedavüldedir.

Ermenistan Para Birimi TL Ermeni Dramı Sembolü

Ermenistan 1991 yılında SSCB’den bağımsızlığını ilan ettikten sonra Sovyet Rublesi / Rus Rublesi kullanmaya bir süre daha devam etmiştir. 1993 yılında Ermeni Ruble’sine geçen ülke, akabinde 1995 yılında Dram para birimine geçmiştir. 1995 yılından bu yana Ermenistan Dramı ülkede tedavüldedir. Ermenistan Dramı sembolü TL Sembolü’nün tersi gibidir. Ermeni Dramı sembolü “֏” ya da “դր.” şeklindedir. Ermeni Dramı Kodu AMD ve Ermeni Dramı numarası da 051 olarak kayıtlarda yer almaktadır. Ermeni parasının da aralarında bulunduğu dünyanın en kıymetsiz para birimleri için de buraya göz atabilirsiniz.

Ermeni Dramı Banknotları

Ermenistan Dramı banknotları aşağıdaki gibidir.

  • 500 Ermeni Dramı (En küçük Ermenistan banknotudur)
  • 1000 Ermeni Dramı
  • 5000 Ermeni Dramı
  • 10000 Ermeni Dramı
  • 20000 Ermeni Dramı
  • 50000 Ermeni Dramı
  • 100000 Ermeni Dramı (En büyük Ermenistan banknotudur)

Ermenistan Para Birimi TL Karşısında Değerli Mi?

Ermeni Dramı TL karşısında değersizdir. Ermeni Dramı dünyanın en değersiz para birimleri arasında yer almaktadır ve 0.013 Türk Lirası’na eşittir.

Dram Dolar ve Dram Euro İlişkisi!

1 Ermeni Dramı 0.0021 Amerikan Doları’na denktir. 1 Ermeni Dramı 0,0018 Euro’ya eşittir.

Ermenistan Ekonomisi Nasıl? Ermenistan’da Kişi Başına Düşen Gelir Ne Kadar?

Ermenistan ekonomisi pek çok alanda dışa bağımlıdır. Ermenistan’da kişi başına düşen gelir 4500 dolar civarındadır. Ermenistan ekonomisinin zayıflığı nedeniyle ülke her yıl dışa göç vermektedir. Ermenistan vatandaşları yurtdışına çalışmak için göç etmektedirler.