Enda Enerji Sahibi Kim? Enda Enerji Halka Arz Ne Zaman?

Enda Enerji Sahibi Kim? Enda Enerji Halka Arz Ne Zaman?

7 Temmuz 2023 0 Yazar: Şerife Uslu

SPK’ya başvuru yapmış ve halka arz onayı bekleyen şirketlerden biri de Enda Enerji Holding A.Ş’dir. 1993 yılında İzmir’de kurulan şirket yenilenebilir enerji üretmektedir. Ülkemiz enerji üretiminde önemli bir yere sahip olan Enda, halka arz başvurusunun ardından yatırımcıların oldukça ilgisini çekmiştir. Şirket hakkında merak edilen; Enda Enerji sahibi kim, ne iş yapar, halka arzı ne zaman, Enda Enerji ne zaman kuruldu ve benzeri gibi araştırılan konuları içeriğimizde derledik. Diğer hisse ve borsa haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Enda Enerji Sahibi Kim?

Enda Enerji Ege’nin 100’ü aşkın önemli iş adamları tarafından kurulmuş bir şirkettir. Şirketin kurucuları arasında Hüsnü Özyeğin, Lucien Arkas, Cem Bakioğlu, Rona Yırcalı, Samim Sivri, Muharrem Hilmi Kayhan, Nail Özkardeş, Uğur Yüce, Kemal Çolakoğlu, Ender Yorgancılar, İsmail Katmerci de bulunmaktadır. Enda Enerji’nin günümüzde 182 ortağı bulunmaktadır. Şirketin yönetim kurulu başkanı Cem Bakioğlu’dur.

Enda Enerji Ne İş Yapar? Enda Enerji Holding Ne Zaman Kuruldu?

Günümüzdeki unvanı Enda Enerji Holding A.Ş olan şirket 7 Ocak 1993 yılında, İzmir’de, Enda Enerji Üretim ve Dağıtım A.Ş unvanı ile kurulmuştur. Şirketin faaliyet konusu yalnızca enerjidir. Enda enerji portföyünde 4 hidroelektrik santral, 5 adet rüzgar elektrik santrali ve 1 de jeotermal santral bulunmaktadır.şirketin elektrik üretiminin tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilmektedir.

ENDA Enerji, bağlı ortaklıkları ile birlikte ana faaliyet konusu yenilenebilir enerji kaynaklarından yatırımcı sıfatı ile her türlü üretim teknolojileriyle enerji üretim projeleri geliştirmek, yatırımları gerçekleştirmek ve üretim santrallerini işletmeye alarak elektrik üretimi, satışı ve elektrik ticaretini yapmaktır.

Enda Enerji Holding A.Ş, santralleri üzerinden ürettiği elektriğin satışını YEKDEM (Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması), Gün Öncesi Piyasası (GÖP) ve 2’li Anlaşma yolu ile satmaktadır.

Enda Enerji Holding Halka Arz Ne Zaman?

Sermaye Piyasası Kurulu her hafta (genellikle perşembe günleri) yayımladığı bültende, halka arzına onay verdiği şirketleri açıklamaktadır. Ende Enerji’nin de halka arzına onay verildiğinde açıklanacaktır ve halka arz tarihi de bu açıklamadan sonra yapılmaktadır. Kısacası, Enda Enerji Holding halka arz tarihi henüz belli değildir.

*Yukarıda yer alan bilgiler yalnızca haber verme amaçlı derlenmiştir. Asla yatırım tavsiyesi değildir!