EKOS Ne İş Yapar? Ekos Teknoloji Kimin?

EKOS Ne İş Yapar? Ekos Teknoloji Kimin?

17 Ekim 2023 0 Yazar: Şerife Uslu

Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurusunu yapmış ve halka arza onay bekleyen şirketlerden biri de Ekos Teknoloji ve Elektrik A.Ş’dir. 2000 yılında kurulan şirket elektrik altyapısı alanlarında üretim ve satış faaliyetlerini yürütmektedir. Halka arza ilginin yoğun olduğu bu dönemde elbette halka arz olmak isteyen şirketler de yatırımcılar tarafından araştırılıyor. Biz de içeriğimizde Ekos ne iş yapar, kimin, halka arzı ne zaman ve benzeri gibi soruların cevaplarını derledik…

Diğer hisse ve borsa haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

EKOS Ne İş Yapar, Ne Zaman Kuruldu?

EKOS Teknoloji ve  Elektrik A.Ş, elektrik üreticilerinin, şebeke operatörlerinin, endüstriyel ve ticari tüketicilerin elektrik altyapısı alanlarında üretim ve satış faaliyetleri yürütmekte olan Türkiye merkezli, alanında lider bir teknoloji ve hizmet sağlayıcısıdır. EKOS Teknoloji 2000 yılında kurulmuştur. Şirket hem yurt içi hem de yurt dışı hizmet vermektedir.

Ekos Teknoloji Sahibi Kim?

Ekos Teknoloji yüzde 50’şer pay sahibi olacak şekilde 2 ortaklı bir şirkettir. Şirket ortaklarından biri Tarık Can Akbaş, diğeri ise Tunahan Akbaş’tır. Taslak izahnameye göre halka arz olduktan sonra şirketin halka açıklık oranı yüzde 21,43 olacaktır.

EKOS Halka Arz Ne Zaman? EKOS Halka Arz Bilgileri (Taslak izahnameye göre)!

Ekos Teknoloji taslak izahnamesini hazırlayarak SPK’ya sunmuştur. SPK’nın onayının ardından şirket halka arz olacaktır ve henüz SPK bu arza onay vermemiştir.

EKOS halka arzına onay çıktığı taktirde şirket BİST Yıldız Pazar’da işlem göremeye başlayacaktır. Halka arzda 60 milyon lotun satılması planlanmaktadır. Konsorsiyum liderliğini Deniz Yatırım’ın yapacağı arzın tamamen eşit dağıtım yöntemi ile gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Şirket halka arzda 30 gün boyunca fiyat istikrarı sağlamayı taahhüt etmektedir.

Taslak izahnamede yer alan bilgilere göre Ekos Tekonoloji halka arzından elde edilecek gelirin aşağıdaki gibi kullanılması planlanmaktadır.

  • %15-25 Kapasite ve verimlilik artışı için yatırımlar.
  • %5-10 Trafo fabrikasının tamamlanması ve yeni üretim hattı yatırımı.
  • %25-30 Enerji depolama ve e-house üretim tesisi ve yeni ürün yatırımları.
  • %4-6 Elektrikli araç şarj istasyonu hizmeti yatırımı.
  • %25-30 İşletme sermayesi artırımı.
  • %4-6 İhracat potansiyelinin yükseltilmesi.
  • %5-10 GES, RES, yenilenebilir enerji santralleri yatırımı.

Bilindiği üzere Ekos Teknoloji halka arzına henüz onay çıkmamıştır. Yukarıda yer alan halka arz bilgileri taslak izahnameden derlenmiştir. SPK, şirketin arzına onay verdiğinde onaylı izahname yayımlanacaktır. Taslak izahname bize arz hakkında bir fikir verse de kesin bilgiler onaylı izahname yayımlandığında belli olacaktır.

*Yukarıda yer alan bilgiler yalnızca haber verme amaçlı derlenmiştir. Asla yatırım tavsiyesi değildir!