Dünyanın En Değerli Para Birimleri 2020

Dünyanın En Değerli Para Birimleri 2020

13 Ocak 2020 5 Yazar: Emine Zaman

Dolar aşağı, Euro yukarı… Ülkemizde bu iki para birimi kamuoyunca yakından bilinse ve vatandaşlar tarafından ağırlıklı olarak kullanılsa da, hem Amerikan Doları’ndan hem de Euro’dan çok daha değerli para birimleri mevcut. Dünyadaki en değerli para birimi olarak Kuveyt Dinarı’nın öne çıktığı yıllardır söylenegelir. Peki Kuveyt Dinarı’nın akabinde listedeki diğer para birimlerinden ve bu para birimlerinin “ederlerinden” haberdar mıyız? İşte dünyanın en değerli para birimleri 2020 yılı listesi…

Dünyanın en pahalı para birimleri doğalgaz ve petrol zengini olarak bilinen Arap ülkelerinin para birimleri olarak ön plana çıkıyor. Kuveyt Dinarı, Bahreyn Dinarı ve Umman Riyali gibi para birimleri dolardan daha değerli paralar konumunda. Dolardan daha değerli para birimlerini sırası ile aşağıda verdik.

Dolardan Daha Değerli Paralar! Dünyanın En Değerli Para Birimleri 2020!

Aşağıda sırası ile verdiğimiz dünyanın en pahalı para birimlerinin güncel kur karşılıklarını Türk Lirası bazında da belirttik. Bununla birlikte; Türk Lirası’nın değer kazanması ya da yitirmesi neticesinde dolardan daha değerli paraların Türk Lirası karşılığı değişebilir. Ancak dünyanın en değerli para birimleri olan Kuveyt Dinarı, Bahreyn Dinarı ve Umman Riyali gibi para birimleri dolar bazında sabitlenmiştir. Bu nedenle dünyanın en pahalı para birimleri listesinde uzun yıllardır bir değişiklik olmamaktadır. Örneğin 1 Kuveyt Dinarı 3,30 Amerikan Doları’na sabitlenmiştir. Dünyanın en değerli para birimleri…

 • Kuveyt Dinarı: Yaklaşık 3,31 Amerikan Doları seviyesindeki değeri ile dünyanın en değerli para birimi konumundadır. Hali hazırda 1 Kuveyt Dinarı’nın değeri yaklaşık 19,5 Türk Lirası’dır. 2020 Kuveyt ekonomisi ve 2020 Kuveyt asgari ücret rakamı için de buraya göz atabilirsiniz.

  kuveyt dinarı

  Kuveyt Dinarı dünyanın en değerli para birimi

 • Bahreyn Dinarı: “Dinar” ismini parasında kullanan bir diğer ülke ise Bahreyn’dir. Bahreyn Dinarı dünyanın en değerli 2. para birimi konumundadır. Takribi 2,67 Amerikan Doları’na denk olan 1 Bahreyn Dinarı’nın güncel Türk Lirası karşılığı yaklaşık “15,65 TL”noktasındadır. Bahreyn para birimi hakkında detaylı bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

  bahreyn dinarı

  1 Bahreyn Dinarı 2,67 Dolar

 • Umman Riyali: Dünyanın en değerli üçüncü para birimi konumunda bulunan Umman Riyali yaklaşık 2,60 Amerikan Doları değerindedir. 1 Umman Riyali güncel olarak 15,30 Türk Lirası’na denktir. Umman ekonomisi 2020 Umman asgari ücreti için de buraya göz atabilirsiniz.

  umman riyali

  Umman Riyali en değerli para birimlerinden

 • Ürdün Dinarı: Para birimi olarak dinar kullanan bir diğer ülke olan Ürdün’ün de para birimi gayet değerli. Ürdün Dinarı 1,42 dolara denk noktadadır. Ürdün Dinarı’nın dolara karşı 1,42 seviyesinde sabitlenmiş olması, dünyanın en pahalı para birimleri listesinde daha uzun yıllar var olacağının da göstergesi konumundadır.

  ürdün dinarı

  1 Ürdün Dinarı 1,42 dolar değerinde

 • İngiliz Sterlini: Geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı (Brexit) alan İngiltere’nin para birimi olan Sterlin hızla değer kaybetti. Yaklaşık 1,30 dolara denk olan İngiliz Sterlini’nin Brexit sonrasında göstereceği performans merakla beklenmektedir. İngiliz Sterlini ya da İngiliz Poundu hakkında detaylı bilgi edinmek için buraya göz atabilirsiniz.

  İngiliz Sterlini

  İngiliz Sterlini güç kaybetmesine rağmen hala çok değerli

 • İsviçre Frangı: Avrupa Birliği’ne girme kararı alan ancak halkının referandum ile bu kararı reddetmesinin ardından Avrupa Birliği’ne katılmayan İsviçre’nin para birimi son birkaç yılda hızla değerlendi. Yıllar önce doların bir hayli gerisinde olan İsviçre Frangı bugün itibari ile Amerikan Doları’nın hemen üzerinde seyretmekte. 1 İsviçre Frangı yaklaşık olarak 1,05 dolara denk konumda. 2020 İsviçre ekonomisi 2020 İsviçre asgari ücreti için de buraya göz atabilirsiniz.

  İsviçre para birimi

  İsviçre Frangı son yıllarda çıkışta

 • Cayman Adaları Doları: Adalar topluluğundan oluşan Cayman’ın para birimi de dolar. Cayman Adaları Doları yaklaşık 1,20 Amerikan Doları’na denk. Cayman Adaları Doları 7,09 Türk Lirası düzeyinde.

  cayman adaları nerede

  Cayman Adaları Doları değerli para birimlerinden

 • Euro: Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülkede kullanılan Euro, son dönemdeki siyasal çalkantılar nedeniyle bir miktar gerilemiş durumda. Euro’nun güncel kuru 6,55 Türk Lirası. 1 Euro 1,1120 Amerikan Doları’na eşit seviyesi ile Amerikan Doları’ndan daha değerlidir. Eurozone nedir, Eruo Bölgesi hakkında detaylı bilgi için de buraya göz atabilirsiniz.

  Euro kuru

  500 Euro tedavülden kalktı en değerli Euro 200’lük banknotlar oldu.

 • Amerikan Doları: Dünya üzerinde rezerv para birimi olarak kabul edilen ve kullanılan Amerikan Doları belki en değerli para birimi değil ancak, küresel çapta en güçlü para birimi. 2020 Ocak itibari ile güncel Dolar kuru serbest piyasada 5,9 Türk Lirası seviyesinde. Ayrıca Amerikan Doları nedir doların tarihi ile ilgili buradan bilgi edinebilirsiniz.

  dolar kuru

  Dolar dünyada rezerv para birimi olarak kullanılıyor