Duka Altın Ne Demek Duka Altını Değeri

Duka Altın Ne Demek Duka Altını Değeri

23 Şubat 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Duka para birimi olarak yüzyıllar boyunca kullanılmış bir ödeme aracıdır. 1100’lü yıllarda ilk kez basılan bu paralar aslında dönemin yöneticilerine verilen sıfat olan “Dük” adına basıldığı için “Dük altını” adını almıştır. Bununla birlikte “Dük altını” ibaresinin kullanımı zaman içerisinde kısaltılmış ve “Duka” ibaresi ortaya çıkmıştır, “Düka” olarak da kullanılır. Dük altınının ya da Dukanın 1100’lü yıllarda ilk defa Sicilya’da basıldığı bilinmektedir. Buna rağmen Dukanın ün kazanması Venedik Dukası ile olmuştur. Duka nedir sorusuna kısa ve net olarak cevap verdikten sonra Duka para birimi hakkında Duka Altın Ne Demek Duka Altını Değeri başlıklı yazımızın devamında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Duka Altın Ne Demek Duka Altını Değeri

Dukanın Sicilya’da basılmasının akabinde, bir başka İtalya şehri olan Venedik, Duka basımına başlamıştır. Denizcilikte çok ileri seviyelerde olan Venedikliler, dönemin en saf para birimini basmışlardır. Yüzde 99,47 oranında saf altından oluşan Venedik Dukası, o dönemin en saf altın parası olarak öne çıkmıştır. Zira dönemin teknolojisi ile altında ulaşılabilen maksimum saflık oranı da budur. Venedik Altın Dukasının basımı ile dünya üzerindeki ticaret de yeni bir hal almıştır.

Venedik Dukası Ticarette Avantaj Sağladı!

Denizcilikte çok ileri olan Venedikliler, bu sayede deniz yolu ile Asya’ya kadar giderek buradan aldıkları ham maddeleri gemilerle taşıyıp Avrupa’ya getirerek satmaktaydılar. Para birimi olarak Dukanın kullanılmaya başlanılmasından önce Florin Avrupa’da kullanılmaktaydı. Avrupa ticaretini büyük oranda ellerinde bulunduran Venedikliler Florinin farklı metallerle alaşımdan elde edilmesi nedeniyle saflık derecesini ölçemiyorlardı. Bunun yanı sıra Asya’dan aldıkları ham maddelere Florin ile yapmak istedikleri ödemeler her daim kabul görmüyordu. Zira satıcılar alaşımlı para değil, malları karşılığında altın almak istiyorlardı.

Durumu değerlendiren Venedikli tüccarlar bastırdıkları Venedik Dukası altını ile ticarette çok önemli bir adım daha atmışlardır. Deniz yollarını ellerinde bulunduran Venedikliler, altın dukalar ile ticarette tek hakim konumuna gelmiş ve bu avantajı uzun yıllar boyunca ellerinde tutmuşlardır.

Venedik Dukası Özellikleri Nelerdir?

Venedik Dukası yaklaşık 3,5 gram ağırlığında tasarlanmış ve bu şekilde basılmıştır. Altın saflık oranı yüzde 99,47 seviyesindedir. Venedik Dukası altın saflık derecesi ile o günün en saf atın parasıdır. Venedik Dukası’nın tarihi değerini göz ardı edersek; altın bakımından değeri bugün yaklaşık bin Türk Lirası civarındadır denilebilir.

Venedik Dukası’ndaki altın oranı uzun yıllar boyunca hiç değiştirilmemiş ve düşürülmemiştir. Osmanlı Devleti dahil olmak üzere; dönemin büyük devletleri bütçelerinde açık verdikçe paralarında kullandıkları gümüşün oranını azalttıkları için, Venedik Dukası her daim değerli kalmayı başarmıştır. Aşağıda verdiğimiz tabloda 1 Venedik altın Dukasının 1 Osmanlı gümüş akçesi karşılığının yıllara göre değişimini görebilirsiniz.

Yıllar 1 altın dukanın Osmanlı Akçesi karşılığı
1477 45
1488 49
1510 54
1523 55
1548 57
1550 60
1566 60
1575 60
1586 120

Osmanlı para birimi hakkında detaylı bilgi edinmek için de buraya göz atabilirsiniz.