Covid-21 Olursa Altın Dolar ve Euro Ne Olur?

Covid-21 Olursa Altın Dolar ve Euro Ne Olur?

4 Ocak 2021 0 Yazar: Şerife Uslu

Dünya 2019 yılı sonbaharından bu yana korona virüs belası ile mücadele ediyor. Hakkında pek çok bilinmeyenin ve spekülasyonun bulunduğu coronavirüs için en yaygın kanı Çin’de bir hayvan pazarında ortaya çıktığı yönünde. Covid’in kaynağı konusunda tartışmalar sürerken bir diğer önemli gelişme de koronavirüsün mutasyon geçirmesi konusunda yaşanıyor. Koronavirüs önemli bir mutasyona uğrarsa ve Covid-21 olursa altın dolar ve Euro ne olur, piyasalar nasıl tepki verir soruları yeni çalışmaların fitilini ateşledi.

Korona Nerede ve Nasıl Çıktı?

Koronavirüs’ün çıkış noktası ve tarihi konusunda yaygın kanı Çin ve 2019 sonbaharı. Bununla birlikte 2021’in ilk günlerinde ABD’nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Matthew Pottinger; “Covid-19 salgını Wuhan’da Çin hükümetine ait bir laboratuvardan sızdı” açıklamasında bulundu. Covid’in çıkış noktası konusunda farklı senaryolar da mevcut.

Koronavirüsün çıkış yeri hakkındaki tartışmalara benzer bir durum covidin çıkış tarihi için de yaşanıyor. İtalyan yetkililer tarafından yapılan açıklamada; Çin’in covid için verdiği tarihten daha önce ülkede alınan kan örneklerinde Covid-19 virüsü tespit edildiği belirtildi. Bu durum Çin’in Covid-19 vakalarını uzun süre gizlediği tezini destekler nitelikte.

Koronavirüs Mutasyon Geçiriyor!

2020 yılı Covid-19 ile mücadelenin yanı sıra aşı çalışmaları ile geçerken; 2020 yılı sonunda İngiltere’den koronavirüsün mutasyon geçirdiğine ve artık çok daha hızlı yayıldığına dair açıklama yapıldı. Bunun üzerine pek çok ülke İngiltere ile uçuşları kapattı. Bir mutasyon haberi de Güney Afrika’dan gelirken; bahse konu mutasyonun çok daha tehlikeli olduğuna yönelik tespitler yapılıyor. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock’a göre Covid-19’un mutasyon geçirmiş versiyonu için mevcutta bulunan aşılar yeterince başarılı olamayabilir.

Covid-21 Olursa Altın Dolar ve Euro Ne Olur?

Koronavirüsün henüz köklü bir mutasyon geçirmediğini ve genomunda bir değişiklik yaşanmadığını belirten uzmanlar, halen eldeki aşıların Covid-19 için en etkili silah olduğunu vurguluyor. Covid-19’un 2021 yılında köklü bir mutasyon geçirmesi ihtimali ise akıllara getirilmek istenilmiyor. Zira bu durumda bütün aşı çalışmaları çöpe giderken; yeni ve farklı bir düşmanla mücadele edilmeye başlanacak.

Bahse konu en kötü olasılığın gerçekleşmesi ve Covid 19’un Covid-21 halini alması durumunda ülkelerin yeni karantina ve “kapanma” kararları alması kaçınılmaz. Bu durum hiç şüphesiz küresel ekonomiyi derinden sarsacak. Dolar ve Euro başta olmak üzere bütün para birimlerinde merkez bankaları genişlemeye giderken; varlık sahipleri altın, gümüş vb. gibi değerli madenlere, güvenli limanlara yönelecek.

Köklü mutasyon ve Covid-21 tehlikesi yaşanması durumunda; altın fiyatlarının ve diğer değerli metal fiyatlarının tarihi zirvesini görmesi kaçınılmaz. Bununla birlikte dolar ve Euro kurunun TL karşısında nasıl bir seyir izleyeceği MB bankalarının para politikaları ve aldıkları faiz kararları neticesinde şekillenecek. Covid-19’un etkili bir mutasyon geçirmemesi ve 2021 yılı ilkbaharıyla birlikte etkisini yitirmeye başlaması durumunda ise, küresel ekonominin toparlanmaya başlayacağı ön görülüyor.