Çekya Para Birimi Nedir Çekya Euro Mu Kullanıyor? Çek Cumhuriyeti Para Birimi

Çekya Para Birimi Nedir Çekya Euro Mu Kullanıyor? Çek Cumhuriyeti Para Birimi

13 Nisan 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Orta Avrupa ülkelerinden olan Çekya son yılları siyasi olarak bir hayli hareketli geçiriyor. 90’lı yıllara kadar Çekoslavakya adı ile anılan ülke, 90’lı yıllarda Çek Cumhuriyeti adını almıştı. Halen Çek Cumhuriyeti olarak da bilinen ülke, 2016 yılında aldığı bir karar ile ismini Çekya olarak değiştirdi. Bununla birlikte Çek Cumhuriyeti de halen kullanılmaktadır ve ülkenin kısa ismi olarak Çekya da bilinmektedir. Çek Cumhuriyeti para birimi nedir Çek Cumhuriyeti Euro mu kullanıyor gibi sorular başta olmak üzere Çekya ekonomisi hakkında bilgileri yazımızdan edinebilirsiniz.

Çekya para birimi ve Çek Cumhuriyeti ekonomisi hakkında yazımız detayında cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Çek Cumhuriyeti Para Birimi Nedir? Çekya Para Birimi Euro Mu? Çekya Avrupa Birliğine Üye Mi? Çek Cumhuriyeti AB’ye Üye Mi? Çek Korunası Nedir? Çek Cumhuriyeti Korunası! Çek Cumhuriyeti Korunası Ne Kadar? Çek Korunası Kaç TL? Çek Cumhuriyeti Euro’ya Geçecek Mi? Çekya Euro’ya Ne Zaman Geçiyor? Çek Korunası Banknotları Nelerdir? Çek Cumhuriyeti Korunası Banknotları! Çek Korunası Madeni Paraları Nelerdir? Çekya Madeni Paraları! Çek Korunası Sembolü Nedir? Çek Korunası Kısaltması Nedir? Çek Korunası Kodu Nedir? Çek Cumhuriyeti Kişi Başı Gelir Ne Kadar? Çekya Kişi Başı Gelir! Çekya Asgari Ücret Ne Kadar? Çekya Asgari Ücret! Çek Cumhuriyeti’nde Maaşlar Ne Kadar? Çekya Enflasyon Oranı Nedir? Çek Cumhuriyeti Enflasyon Oranı!

Çekya Para Birimi Nedir Çekya Euro Mu Kullanıyor? Çek Cumhuriyeti Para Birimi

Çek Cumhuriyeti para birimi Koruna’dır. Çek Korunası yahut Çekya Korunası olarak bilinmekte ve kullanılmaktadır. Çek Korunası 1993 yılından beri kullanılmaktadır. Çekya resmi para birimi olan Çek Korunası’nın “Kron” ifadesinin çoğulu olarak kullanıldığı ve türetildiği bilinmektedir.

Çekya’da Euro da kullanılır. Bununla birlikte Çek Cumhuriyeti’nin resmi para birimi Euro değildir. Çekya günlük yaşamında Çek Korunası ilk sırada ve Euro da ikinci sırada olmak üzere bir kullanım alanı vardır.

Çekya Avrupa Birliğine Üye Mi? Çek Cumhuriyeti AB’ye Üye Mi?

Çek Cumhuriyeti Avrupa Birliği’ne 1 Mayıs 2004 tarihinde üye olmuştur. Çekya’nın AB’ye üye olmasına rağmen Euro kullanmaması ise dikkat çekicidir.

Çek Korunası Nedir? Çek Cumhuriyeti Korunası!

Çek Korunası Çek Cumhuriyeti’nin resmi para birimidir. Çekya resmi para birimi olarak halen Çek Korunası kullanılmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Korunası Ne Kadar? Çek Korunası Kaç TL?

Çek Korunası 0,27 Türk Lirası’na eşittir. Bir başka ifadeyle 1 Türk Lirası yaklaşık 4 Çek Korunası’na denktir.

Çek Cumhuriyeti Euro’ya Geçecek Mi? Çekya Euro’ya Ne Zaman Geçiyor?

Çekya, ekonomik anlamda refah bir ülke olmasına rağmen, para birimi olan Koruna Euro’ya nispeten çok değersizdir. Çekya ile AB arasında yapılan bir anlaşma neticesinde, Çek Cumhuriyeti’nin Euro’ya resmi olarak geçebilmesi adına çeşitli kıstasları yerine getirmesi gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti’nin bahse konu kıstasları bilerek yerine getirmediğine dair yaygın bir inanış vardır. Zira Çek halkının Euro’ya geçmeyi istemediği, Euro’ya geçilmesi durumunda ekonominin bozulacağı endişesini taşıdığı bilinmektedir. Çekya’nın yakın gelecekte Euro’ya geçmesi beklenmemektedir.

Çek Korunası Banknotları Nelerdir? Çek Cumhuriyeti Korunası Banknotları!

Çek Korunası banknotları aşağıdaki gibidir. İşte Çekya banknotları…

 • 100 Çek Korunası
 • 200 Çek Korunası
 • 500 Çek Korunası
 • 1000 Çek Korunası
 • 2000 Çek Korunası
 • 5000 Çek Korunası

Çek Korunası Madeni Paraları Nelerdir? Çekya Madeni Paraları!

Çek Korunası madeni paraları aşağıdaki gibidir. İşte Çekya madeni paraları…

 • 1 Çek Korunası
 • 2 Çek Korunası
 • 5 Çek Korunası
 • 10 Çek Korunası
 • 20 Çek Korunası
 • 50 Çek Korunası

Çek Korunası Sembolü Nedir? Çek Korunası Kısaltması Nedir? Çek Korunası Kodu Nedir?

Çekya Korunası sembolü “Kč” şeklindedir. Çekya Korunası kısaltması ya da Çekya Korunası kodu “CZK” olarak ifade edilir. Çekya Korunası’nın orijinal dilindeki ismi “koruna česká” diye yazılır.

Çek Cumhuriyeti Kişi Başı Gelir Ne Kadar? Çekya Kişi Başı Gelir!

Çekya ekonomik anlamda refah bir ülkedir. Çek Cumhuriyeti’nde kişi başı gelir yaklaşık 20 bin dolardır.

Çekya Asgari Ücret Ne Kadar? Çekya Asgari Ücret!

Çek Cumhuriyeti’nde asgari ücret 469 Euro’dur. Çekya asgari ücreti güncel kurla yaklaşık 3 bin Türk Lirası’dır.

Çek Cumhuriyeti’nde Maaşlar Ne Kadar? Çekya’da Maaşlar!

Çek Cumhuriyeti’nde ortalama maaşlar 600 – 700 Euro seviyesindedir.

Çekya Enflasyon Oranı Nedir? Çek Cumhuriyeti Enflasyon Oranı!

Çekya’da enflasyon oranı, Çek Ulusal Bankası ve Çek İstatistik Ofisi verilerine göre yıllık yüzde 1,4’tür.

Eurozone nedir, Euro Bölgesi hakkında bilgiyi buradan edinebilirsiniz.