CDS Nedir? Türkiye’nin CDS’i Kaç? CDS Sıralamasında Türkiye Dünyada Kaçıncı Sırada?

CDS Nedir? Türkiye’nin CDS’i Kaç? CDS Sıralamasında Türkiye Dünyada Kaçıncı Sırada?

4 Eylül 2018 1 Yazar: Emine Zaman

Ülkemiz ekonomik olarak bilhassa son dönemde zorlu koşullarla mücadele ediyor. Yükselen döviz kuru, petrol fiyatları, politik riskler ve diğer mali dengeler ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik durumu daha da zorlaştırıyor. Bu nedenle CDS notumuz sürekli yükseliyor. Tabii ki durum iyiye işaret değil. Zira CDS bir risk terimidir. İngilizce “Credit Default Swaps” ifadesinin baş harflerinden oluşan CDS terimi Türkçeye ülkelerin kredi risk oranı olarak çevrilebilir. “CDS Nedir? Türkiye’nin CDS’i Kaç? CDS Sıralamasında Türkiye Dünyada Kaçıncı Sırada?” sorularının cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz.

CDS nedir sorusunun cevabını bu şekilde vermek mümkün iken; daha basit tabirle şu şekilde ifade edebiliriz. CDS, ülkelerin kredi borçlarını ödeyememe ihtimalini gösteren metrik değeri ifade eder. Dolayısıyla bir ülkenin CDS değeri ne kadar yüksek ise; o ülkenin ekonomik durumunun o denli kötü olduğu anlamı ortaya çıkmaktadır.

Türkiye’nin CDS’i Kaç?

Ülkemizin son aylarda CDS değeri hızlı bir şekilde artış göstermektedir. 3 Ağustos 2018 itibari ile 337 olan CDS değeri, an itibari ile (4 Eylül 2018) 587’ye çıkmıştır. Son 1 aylık süreçte Türkiye’nin CDS değerinde yaşanan artış oranı yüzde 80 dolaylarında gerçekleşmiştir.

Dünya CDS Sıralamasında Türkiye Kaçıncı?

CDS oranı dünyadaki gelişmiş ülkelerde düşük seviyededir. Bu konuda bazı ülkelerin CDS oranlarından bahsetmekte yarar var.

Almanya 10,6 seviyesindeki CDS oranı ile gayet iyi düzeydedir. İsviçre’nin CDS oranı 10,845’tir. Danimarka 11,15 noktasında CDS değerine sahiptir. Hollanda’nın CDS’i 12,07’dir. Kuzey Avrupa ülkelerinden Finlandiya da 12,88’lik CDS değeri ile dikkat çekmektedir. Avusturya da 13,5 dolayındaki CDS seviyesi ile ekonomik olarak rahattır.

Geçtiğimiz yıllarda zorlu ekonomik koşullardan geçen İrlanda günümüzde 20 CDS’e sahiptir. İngiltere’nin CDS oranı Brexit sonrasında artsa da hali hazırda 28,5 dolaylarındadır. Dünyada süper güç olarak bilinen Amerika Birleşik Devletleri’nin CDS’İ bugün itibari ile 31’dir.

Fransa 40 seviyesinde ve Japonya da 53,33 CDS oranı ile dikkat çekmektedir. Portekiz 63 ve İspanya da 70 CDS’e sahiptir. Rusya 170 CDS, İtalya 253 CDS, Brezilya 309 CDS, batma tehlikesi yaşayan Yunanistan 317 CDS ve Mısır ise 350 dolaylarında CDS değerine sahiptir. Dünyanın en düşük CDS değerine sahip ülkesi ekonomik kriz ile boğuşan Venezuela’dır. Venezuela’nın CDS’i 72150’dir.