Cayman Adaları Doları Neden Pahalı?

Cayman Adaları Doları Neden Pahalı?

25 Ocak 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Cayman Adaları nerede sorusu pek çok kişi tarafından sorulurken, ekonomiyle yakından ilgilenenler ve döviz kurlarını yakından takip edenler için Cayman Adaları’nın nerede olduğundan çok para birimi önem kazanıyor. Zira Cayman Adaları para birimi Cayman Adaları Doları dünyanın en değerli para birimlerinden birisi konumunda bulunuyor. Yine de Cayman Adaları Doları hakkında detaylı bilgi vermeye geçmeden önce Cayman Adaları nerede sorusuna da kısaca cevap verelim. Akabinde Cayman Adaları parası Cayman Adaları Doları neden pahalı buna göz atalım.

Cayman Adaları Nerede?

Cayman Adaları Orta Amerika’nın doğusunda Küba’nın güneyinde yer alan adalar topluluğu şeklindedir. Cayman Adaları iç işlerinde bağımsız dış işlerinde ise İngiliz Milletler Topluluğu’nda olması hasebiyle Birleşik Krallık’a bağlı konumdadır. Cayman Adaları özellikle bankaları ve finansal sistemi ile ünlüdür. Dünya kıyı bankacılığının, bir diğer ifade ile off-shore bankacılığın önemli duraklarından birisi konumunda yer alır. Cayman Adaları’nın yerleşik nüfusu 65 bin kişi civarındadır. Cayman Adaları kişi başına gelir 60 bin dolara yakın seviyededir. Bu gelirin büyük bölümü finansal sistem sayesinde elde edilmektedir.

Cayman Adaları Para Birimi Cayman Adaları Doları Hakkında

Cayman Adaları para birimi olarak kendine has dolar kullanmaktadır. Birleşik Krallık’a bağlı olan Cayman Adaları buna rağmen kendi resmi para birimi olarak Cayman Adaları Doları’nı belirlemiştir. Cayman Adaları Doları 1 Nisan 1974 tarihinden bu yana kullanımdadır.

Cayman Adaları Doları Ne Kadar?

Cayman Adaları Doları dünyanın en pahalı para birimleri arasında yer alır. Güncel olarak Cayman Adaları Doları 6,25 Türk Lirası’na eşittir. Cayman Adaları Doları Amerikan Doları bazında sabitlenmiştir. 1 Cayman Adaları Doları 1,20 Amerikan Doları’na denk olarak kabul edilmiş ve bu kurdan işlem görmektedir.

Cayman Adaları Doları Alt Para Birimi Nedir?

Cayman Adaları Doları alt para birimi olarak cent kullanılmaktadır. 100 cent 1 Cayman Adaları Doları’na denk kabul edilmektedir.

Cayman Adaları Sembolü Nedir? Cayman Adaları Kodu Nedir?

Cayman Adaları kodu KYD olarak uluslararası mecrada kullanılmaktadır. Cayman Adaları Doları sembolü Amerikan Doları sembolü ile aynıdır. Ancak bu durum karışıklığa sebep olabildiğinden Cayman Adaları Doları simgesi CI$ ya da KYD$ olarak kullanılmaktadır.

Cayman Adaları Doları Banknotları Nelerdir?

Cayman Adaları Doları en büyük parası 100 Cayman Adaları Doları banknotudur. Cayman Adaları Doları banknotları aşağıdaki gibidir.

  • 1 Cayman Adaları Doları
  • 5 Cayman Adaları Doları
  • 10 Cayman Adaları Doları
  • 25 Cayman Adaları Doları
  • 50 Cayman Adaları Doları
  • 100 Cayman Adaları Doları

Cayman Adaları Doları Madeni Paraları Nelerdir?

Cayman Adaları Doları madeni paraları aşağıdaki gibidir.

  • 1 Cayman Adaları Doları cent
  • 5 Cayman Adaları Doları cents
  • 10 Cayman Adaları Doları cents
  • 25 Cayman Adaları Doları cents

Cayman Adaları Bankaları hakkında buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Cayman Adaları Parası Cayman Adaları Doları Neden Pahalı?

Cayman Adaları vergi cenneti ülkeler arasında bulunup dünyada parasal sistemin önemli ülkelerinden biridir. Pek çok uluslararası şirketin merkezi Cayman Adaları’nda bulunmaktadır. Cayman Adaları Doları neden değerli sorusunun kısaca cevabı da burada gizlidir. Cayman Adaları finansal sistemi ve bankacılık sistemi doğrultusunda Cayman Adaları para birimi Cayman Adaları Doları değerlidir.