Bu Hafta KRPLS Halka Arz Edilecek

Bu Hafta KRPLS Halka Arz Edilecek

17 Temmuz 2022 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Bu Hafta KRPLS halka arz edilecek… Kurban Bayramı öncesinde SPK Bülteni’nden çıkan Koroplast Temizlik Ambalaj Ürünleri Sanayi ve Dış Ticaret Anonim Şirketi’nin halka arzı bayram sonrasına kalmıştı. Bu hafta yayımlanan SPK Bülteni’nden yeni halka arz da çıkmayınca, önümüzdeki hafta halka arzı gerçekleştirilecek tek şirket Koroplast olacak. 20 – 21 ve 22 Temmuz Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri talep toplaması gerçekleştirilecek şirket oransal dağıtım yöntemi ile halka arz edilecek. Haberimiz devamında KRPLS halka arzına dair detaylar yer almaktadır, incelenebilir. Ayrıca diğer hisse haberleri için de buraya göz atılabilir.

Bu Hafta KRPLS Halka Arz Edilecek

Koroplast Temizlik Ambalaj Ürünleri Sanayi ve Dış Ticaret Anonim Şirketi’nin halka arzında konu edilecek hisseler şu şekilde:

  • Sermaye artırımı – 24.600.000 lot
  • Ortak satışı – 42.200.000 lot
  • Ek satış – 11.700.000 lot
  • Toplam 78.500.000 lot

KRPLS hisse lot başına 4,68 TL’den halka arz edilecek ve bu fiyatın yüzde 25 iskontolu şekilde hesaplandığı onaylı izahnamede belirtilmiş durumda. Arzda satışa sunulan tüm hisselerin satılması durumunda arz büyüklüğü 367 milyon 380 bin TL olarak gerçekleşecek. Halka arz sonrasında şirketin halka açıklık oranı yüzde 45 seviyesinde olacak.

KRPLS: Koroplast Halka Arzında Kime Kaç Lot Ayrıldı?

KRPLS hisse halka arzında başvuruculara kaç lot düşeceği, arza olan ilgiye göre belli olacak. Arzda katılımcılara dağıtım oransal olarak şu şekilde yapılacak:

  • 8000 lota kadar (8000 lot dahil) başvuran yurt içi bireysel yatırımcılara yüzde 25 pay ayrıldı
  • 8001 lot ve üzeri başvuran yurt içi bireysel yatırımcılara da yüzde 25 pay ayrıldı
  • Yurt içi kurumsal yatırımcılara yüzde 40 pay ayrıldı.
  • Yurt dışı kurumsal yatırımcılara ise yüzde 10 pay ayrıldı.

KRPLS Talep Toplama Ne Zaman?

Koroplast halka arzında talep toplama tarihleri 20 – 21 ve 22 Temmuz Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri olarak belirlenmiş durumda. Halka arzda oransal dağıtım yöntemi kullanılacağı için T1 ve T2 bakiye ile halka arza katılmak mümkün değil.

KLRPLS halka arz sonrasında 1 yıl süre ile yeni hisse satılmayacağı da şirket tarafından taahhüt edilmiş. Ayrıca halka arzda elde edilen gelirin yüzde 25’i ile fiyat istikrarının planlandığı da kamuoyuna deklare edilmiş durumda.

KRPLS Ne Zaman İşleme Başlayacak?

Kloroplast hissesi KRPLS işlem tarihine dair resmi bir açıklama yapılmış değil. Bununla birlikte, oransal dağıtım yöntemi ile halka arz edilen hisselerin, eşit dağıtım yöntemi ile halka arz edilen hisselere nazaran daha geç Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladığı biliniyor. Kloroplast borsada işlem görmeye başlaması 1 Ağustos Pazartesi gününü bulabilir.