Brezilya’yı Kim Keşfetti Brezilya Neden Portekizce Konuşuyor?

Brezilya’yı Kim Keşfetti Brezilya Neden Portekizce Konuşuyor?

11 Mayıs 2020 1 Yazar: Emine Zaman

Pedro Alvares Cabral 1467 ya da 1468 yılında Belmonte’de dünyaya gelmiş, 1520 ya da 1526 tarihinde de Santarem’de hayatını kaybetmiştir. Pedro Alvares Cabral Brezilya’yı keşfeden Portekizli bir denizci olarak bilinir. Brezilyalıların Portekizce konuşma sebebi de Pedro Alvares Cabral’dir denilebilir. Brezilya’yı Kim Keşfetti Brezilya Neden Portekizce Konuşuyor başlıklı haberimizde detaylara geçelim…

Brezilya’yı Kim Keşfetti Brezilya Neden Portekizce Konuşuyor?

Cabral soylu bir aileden gelmektedir. Bu ayrıcalığı ile Portekiz Kralı 1. Manuel’in giren Cabral, kişisel ödenek, danışmanlık unvanı ve askeri İsa Nişanı gibi ayrıcalıklar elde etmiştir. Pedro Alvares Cabral 1500 yılında Hindistan’a yapılacak olan ikinci keşif gezisini komuta etmek için amiralliğe getirilmiştir. Bu keşif yolculuğuna Cabral, 9 Mart 1500 tarihinde Lizbon’dan 13 gemi ile ayrılmıştır. İlginizi çekecek güncel haberler için buraya göz atabilirsiniz.

Brezilya’nın İsmi Nereden Geliyor?

Lizbon’dan ayrılan Cabral, daha önce Hindistan’a yolculuk etmiş olan Vasco Da Gama’nın deneyimlerinden yararlanarak rota belirlemiş, Gine Körfezi’nin yanından geçerek güneydoğuya doğru yelken açmayı tasarlamıştır. Uygun koşullar altında batı yönüne doğru ilerleyen Cabral, 22 Nisan tarihinde karaya ulaşmış ve buraya “Vera Cruz (Gerçek Haç) Adası” ismini takmıştır. Kral Manuel’in daha sonra bu ülkeye Santa Cruz (Kutsal Haç) adını takmıştır. Daha sonra ise ülkede bulunan bir çeşit boya ağacı olan “pau- brasil”den esinlenilmiş ve ülkenin adı Brezilya konulmuştur. Böylece Brezilya’nın ismi nereden geliyor sorusu da cevabını bulmaktadır. Ayrıca Brezilya’nın Portekizce konuşmasının sebebi de buradan gelmektedir.

Bu şekilde Cabral ülkeye resmen el koymuş ve krala haber vermek üzere komuta ettiği gemilerden birini Portekiz’e yollamıştır. Pedro Alvares Cabral, Brezilya’da on gün kadar kalarak, Hindistan’a gitmek için yeniden yola çıkmıştır. Cabral Ümit Burnu’nu dolanırken 4 gemisini mürettebatı ile birlikte kaybetmiştir. Geriye kalan gemileri ile birlikte yola devam eden Cabral, 13 Eylül 1500 tarihinde Hindistan’a ulaşmış ve bugün ki adı Kajikod olan Kalikut Limanı’na demir atmıştır. Hindistan’daki Müslüman hükümdar (Zamorin) Cabral’ın burada ticari bir üs kurmasına müsaade etmesine rağmen bir süre sonunda Müslüman tüccarlarla anlaşmazlıklar başlamıştır. 17 Aralık tarihin Müslüman tüccarlar üsse saldırmış ve Portekizli pek çok kişi bu saldırıda hayatını kaybetmiştir. Bu saldırıya misilleme olarak Cabral, şehri bombalatmış, 10 Müslüman gemisine el koymuş ve bütün mürettebatı idam ettirmiştir.

Cabral, bu limanın haricinde farklı iki limana daha uğrayarak ticaret yapmış ardından da Portekiz’e dönmüştür. Portekiz’e dönüş yolunda iki gemisi daha batan Cabral, 23 Haziran 1501’de Portekiz’e vardığında elinde 4 gemisi kalmıştı. Brezilya’yı keşfeden Pedro Alvares Cabral bu olaydan dolayı itibar kaybına uğramıştır. Malikanesine çekilen Cabral hayatının son zamanlarını burada geçirmiştir.