Borsa Tarım Hisseleri 2021! BİST Tarım Şirketleri!

Borsa Tarım Hisseleri 2021! BİST Tarım Şirketleri!

2 Ocak 2021 0 Yazar: Suat Bulut

Günümüzde Borsa İstanbul’da işlem gören 476 şirket bulunmaktadır. Bu sayı, yeni borsaya açılmalar, bazı şirketlerin borsadan çıkarılması, vs gibi nedenlerle yıl içinde değişiklik gösterebilmektedir. Borsada işlem gören şirketler arasından hemen her sektörden şirket / hisse bulunmaktadır. Borsa tarım hisseleri 2021 en çok merak edilen hisse gruplarındandır. Borsada işlem gören tarım hisseleri nelerdir, BİST tarım şirketleri 2021 yılı için hangileri, gibi soruların cevabı içeriğin devamında yer almaktadır.

Borsa Tarım Hisseleri 2021! Borsada İşlem Gören Tarım Hisseleri 2021 Nelerdir?

Borsa İstanbul tarım sektörü hisseleri “Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık” kategorisi altında toplanmıştır. “Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık” kategorisinin alt kategorileri;

  • Tarım ve Hayvancılık Avcılık ve İlgili Hizmet Faaliyetleri
  • Ormancılık ve Tomrukçuluk
  • Balıkçılık ve Su Ürünleri

şeklindedir. Borsada işlem gören tarım hisseleri 3 tanedir ve bunlar aşağıdaki gibidir:

  • IZTAR – İZ HAYVANCILIK TARIM VE GIDA SANAYİ TİCARET A.Ş.
  • TACTR – TAÇ TARIM ÜRÜNLERİ HAYVANCILIK GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
  • YAPRK – YAPRAK SÜT VE BESİ ÇİFTLİKLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Borsa şirketleri 2021, borsa sektörlere göre şirketler 2021 için buraya göz atabilirsiniz.

Borsada Tarım Sektörü Hisseleri Analiz!

Borsa İstanbul’da işlem gören tarım hisseleri kapsamında bulunan 3 şirketin, hisse performansları nasıl sorusunun cevabı aşağıdaki gibidir:

1- İz Hayvancılık Tarım ve Gıda Sanayi Ticaret A.Ş

İz Hayvancılık 2013 yılında borsaya kote olmuştur. İz Hayvancılık borsa kodu IZTAR şeklindedir. IZTAR hisseleri Borsa İstanbul Ana Pazar’da işlem görmekte olup BIST TÜM-100 / BIST KOBI SANAYİ / BIST SINAİ / BIST TÜM endekslerine dahildir. Şirketin ilgili pazarı gelişen işletmeler pazarıdır. Şirketin borsada fiili dolaşımdaki payı yüzde 50,48’dir. İz Hayvancılık Tarım ve Gıda Sanayi hisse fiyatı 2020 yılını 18 TL’den kapatmıştır. Son 5 yıllık grafikte dalgalı bir seyir izleyen IZTAR hisse 2021 yılında nasıl bir grafik çizecek yatırımcıları tarafından merakla beklenmektedir.

2- Taç Tarım Ürünleri Hayvancılık Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş

Taç Tarım Ürünleri hisse senetleri 2013 yılında borsada işlem görmeye başlamıştır. Şirket hisseleri BİST Yakın İzleme Pazarı’nda işlem görmekte olup, ilgili pazarı GİP’tir (Gelişen İşletmeler Pazarı). Taç Tarım borsa kodu TACTR şeklindedir. Şirketin borsada fiili dolaşımdaki pay oranı yüzde 48,99’dur. TACTR hisse 2020 yılını 10,53 TL’den kapamıştır. Taç tarım hisse grafik son 5 yıl için incelendiğinde dalgalı bir seyir izlemekle birlikte fiyatını da artırmıştır. TACTR hisse 2021 yılında nasıl bir seyir izleyecek yatırımcıları tarafından merakla beklenmektedir.

3- Yaprak Süt ve Besi Çiftlikleri Sanayi ve Ticaret A.Ş

Yaprak Süt ve Besi Çiftlikleri 2011 yılında borsaya kote olmuştur. Yaprak Süt hisseleri Borsa İstanbul Ana Pazar’da işlem görmekte olup BIST KOBI SANAYİ / BIST BALIKESİR / BIST SINAİ / BIST TÜM / BIST TÜM-100 endekslerine dahildir. Şirketin borsada fiili dolaşımdaki pay oranı yüzde 26,05’tir. Yaprak Süt borsa kodu YAPRK şeklindedir. 1 YAPRK hisse fiyatı 2020 yılını 72,40 TL’den kapatmıştır. Son 5 yıllık Yaprak Süt hisse grafik incelendiğinde hisse fiyatının 2019 yıl sonuna kadar sabit bir seyir izlediği, 2019’dan sonra ise inişli çıkışlı bir grafik çizdiği görülmektedir. 5 yıl önce 1 YAPRK hisse fiyatı 2,25 TL seviyelerinden işlem görürken, günümüzde 70 TL’nin üzerinde alıcı bulmaktadır. Yaprak Süt hisse 2021 yılında nasıl bir grafik çizecek yatırımcıları tarafından merakla beklenmektedir.

Kaynak: https://www.kap.org.tr/tr/