Borsa Seans 2021 BIST Seans İşlemleri

Borsa Seans 2021 BIST Seans İşlemleri

2 Ocak 2021 0 Yazar: Emine Zaman

Borsada yapılan işlemler belli bir zaman çizelgesi dahilinde sürdürülmektedir. Borsa İstanbul Anonim Şirketi tarafından belirlenen bu zaman çizelgesinde her bir zaman aralığına karşılık gelen seans isimleri bulunmaktadır. Borsa seansları nelerdir, borsa seans isimlerinin anlamlarına bu yazımızda değineceğiz. Borsa açılış seansı, borsa kapanış seansı ve daha fazlası Borsa Seans 2021 BIST Seans İşlemleri başlıklı makale detayında…

Borsa Seans 2021 BIST Seans İşlemleri

Borsa Açılış Seansı Nedir?

Borsa İstanbul Pay Piyasasına ait, Pay Senedi alış ve satış emirlerinin; belli bir zaman dilimi boyunca Borsa İstanbul Alım Satım Sistemi’ne iletilmeye başlanması Borsa Açılış Seansı ile start almaktadır. Belirtilen sürenin sonunda iletilen bahse konu emirlerin en fazla işlemin gerçekleşmesini sağlayan tek bir fiyat seviyesinden (açılış fiyatı) işleme dönüşmesi ve tek fiyat yönteminin ortaya çıkması süreci Borsa Açılış Seansında gerçekleşmektedir. Borsa İstanbul’da Açılış Seansı 9:40 itibariyle başlamaktadır.

Borsada Açılış Fiyatı Nedir?

Açılış Seansı dahilinde emir toplama aşamasının nihayet erme aşamasında en çok işlem miktarının oluşmasını sağlayan fiyata açılış fiyatı denilmektedir.

Borsada Açılış Fiyatlı Emir Nedir? Borsada AFE Ne Demek?

AFE, borsada kullanılan terimler arasında yer almaktadır. “Açılış Fiyatlı Emir” tabirinin baş harflerinden oluşan bir ibaredir. Açılış fiyatlı emir; fiyat bilgisi olmadığı halde yalnızca miktar bilgisi vererek alış ya da satış işlemi yapmak adına açılış seansına verilen emire denilmektedir.

Borsada Açılış Seansı Özellikleri Nelerdir?

Borsada açılış seansı iki aşamalı olarak gerçekleştirilmektedir.

  • Açılış seansının ilk aşamasında sadece emirler toplanılmaktadır. Bu aşamaya “emir toplama aşaması” denilebilir.
  • Açılış senasının ikinci aşamasında en yüksek ve en düşük fiyatlara bakılır. Arz, talep dengesi gözetilerek tek fiyat belirlenir. Belirlenen tek fiyat üzerinden emirler gerçekleştirilir. Açılış seansının ikinci aşamasına fiyatların belirlenmesi ve işlemlerin gerçekleşmesi aşaması denilebilir.

Borsada Emir Toplama Aşaması

Fiyat iyileştirme yahut fiyat kötüleştirme yapılabilen bir aşamadır. Emir toplama aşaması dahilinde verilen emirleri iptal etmek, değiştirmek, yükseltmek yahut düşürmek mümkündür. Bu aşamada emirler gerçekleşmemektedir, Borsa İstanbul tarafından fiyat kademeleri yayımlanmamaktadır.

Borsada Fiyatların Belirlenmesi ve Açılış İşlemleri Aşaması

Bu aşamada verilen emirler için değişiklik talebi yahut iptal talebi kabul edilmemektedir. Verilen fiyatlar arasında en çok işlem miktarının gerçekleşmesini sağlayan seviye Borsa İstanbul tarafından “açılış fiyatı” olarak belirlenmekte ve deklare edilmektedir. Bahse konu aşamada verilen emirler “sürekli müzayede seansına iletilmek üzere” kabul edilir. Bu emirler için iptal talimatı vermek mümkündür. BİST tarafından belirlenen Açılış Fiyatına uygun olan emirler; yeterli sayıda alıcı ile satıcı olma durumuna göre otomatik olarak eşleşmektedir. Eşleşmeler sonucunda işlemler gerçekleşir ve gerçekleşme teyitleri sonucu yatırım hesaplarına yansır. Gerçekleşmeyen işlemler, limit fiyatlı emirler fiyat ve zaman sırası korunmak kaydı ile “sürekli müzayede seansına” aktarılır, açılış fiyatlı emirler ise iptal edilmektedir.

Borsada Tek Fiyat Yöntemi Nedir?

Borsada tek fiyat yöntemi; belirlenen zaman aralığında emirlerin eşleşme yapılmaksızın toplanması ve BIST Pay Piyasası Alım-Satım Sistemi’ne kabul edilerek söz konusu sürenin sona ermesinden sonra en yüksek miktarda işlemin gerçekleşebilmesini sağlamak adına tek bir fiyatın belirlenmesi, akabinde bu tek fiyat üzerinden tüm işlemlerin gerçekleştirilmesidir.

C Grubunda yer alan senetlerin tek fiyat yönteminde işlem göreceği bilinmelidir. C grubunda yer almasının yanında piyasa yapıcısı bulunan yatırım ortaklıkları ise “piyasa yapıcılı sürekli müzayede sisteminde” işlem görecektir.

Borsada Sürekli Müzayede Nedir?

BİST sistemine borsa eksperleri gözetiminde yollanılan alım satım taleplerinin; rekabet koşulları altında toplanmasıdır. Bu toplanma işlemi yapılırken “Çok Fiyat – Sürekli Müzayede Yöntemi” kullanılmaktadır.

Borsa Kapanış Seansı Nedir?

Borsada kapanış seansı özel bir seans uygulamasıdır. Normal seans süreci sonunda kalan emirlerin aktarılması işlemi kapanış seansı sürecinde gerçekleştirilir. Bu emirlerde herhangi bir eşleştirme yapılmaz. Borsa kapanış seansında verilen emirlerde geçen fiyatlar üzerinden BİST tarafından tek bir fiyat belirlenerek alım satım işlemleri bu tek fiyat üzerinden yapılır.

Borsa Kapanış Seansı Fiyatı Nedir?

Borsanın kapanış seansı aşamasında verilen emirlerdeki fiyatlar üzerinden en yüksek miktarda satışın yapılabilmesini sağlamak amacıyla BIST tarafından belirlenen tek fiyata borsa kapanış seansı fiyatı denilmektedir.

Borsa Kapanış Fiyatlı Emir Nedir? Borsada KAFE Ne Demek?

Borsa kapanış seansında gerçekleştirilmek üzere BIST sistemine girilen emirlere borsa kapanış fiyatlı emir denilmektedir. Borsa kapanış fiyatlı emirde fiyat yer almaz. Yalnızca miktar bulunan bu emirler borsa kapanış fiyatı üzerinden gerçekleştirilir. Borsada “KAFE” tabiri; “borsa kapanış fiyatlı emir” ibaresinin baş harfleri alınarak türetilmiştir. Borsa ve yatırım kanallarına buradan göz atabilirsiniz.