BiST 100 Endeksi Nedir BiST 100 Ne Anlama Gelir?

BiST 100 Endeksi Nedir BiST 100 Ne Anlama Gelir?

22 Mart 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Borsa İstanbul, kısa adıyla BİST sermaye piyasasında faaliyet göstermekte olan yerli ve yabancı bankalara ve aracı kurumlara saklama ile takas hizmeti sunmaktadır. Borsa İstanbul 2013 yılında bir isim değişikliği ile bu adı almıştır. Eski adı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’dır ve 1985 yılında kurulmuştur. Borsa İstanbul’da yüzlerce şirket bulunmaktadır. Borsa terimlerinden BiST 100 endeksi nedir BiST 100 ne anlama gelir sorusunun cevabını haberin devamında bulabilirsiniz.

Borsa İstanbul’da işlem gören 798 şirket bulunmaktadır. Bu şirketlerin piyasa değeri ve işlem hacmi olarak büyüklüğü şirketin BİST 100’e girmesine olanak sağlar. BİST 100 gibi BİST 50 ve BİST 30 endeksleri de bulunmaktadır. BİST endekslerindeki şirketler piyasa değeri ve işlem hacmine göre belirlenmektedir. Örneğin BİST 30 endeksinde bulunan şirketler borsanın en değerli şirketleridir.

BiST 100 Endeksi Nedir BiST 100 Ne Anlama Gelir?

BİST 100 endeksi borsada işlem gören, piyasa değeri en yüksek 100 şirketi ifade etmektedir. Borsada işlem yapmak istiyorsanız ve şirketler hakkında her hangi bir bilginiz yoksa BİST 100 endeksi dahilindeki şirketlere bakarak değerlendirme yapabilirsiniz. Bir performans ölçme göstergesi olan BİST 100, aynı zamanda ülkemiz borsasının da göstergesidir. BİST 100 endeksinin işlem kodu ise XU100’dür.

BİST 100 endeksi, BİST 30 ve BİST 50 endeksindeki şirketleri de kapsamaktadır. Borsanın yükseliş ya da düşüş yorumları BİST 100 endeksine göre yapılmaktadır. Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler, borsaya kayıtlı şirketler listesi için buraya göz atabilirsiniz.

BİST 100 Nasıl Belirlenir?

Borsa İstanbul’da işlem gören paylar (hisseler) yılda 4 kez değerlendirilmektedir. Borsadaki A ve B sınıflarındaki tüm hisse senetleri değerlendirmeye alınır. Bu şekilde BİST 100’e girecek olan paylar seçilir. Bunun yanı sıra fiili dolaşımdaki paylar da piyasa değeri ve günlük işlem hacmi bakımından değerlendirilerek her iki bakımdan da üst sıralarda yer alanlar BİST 100 endeksine dahil edilir. Borsada işlem gören lakin C ve D grubunda bulunan şirketler A ve B grubundakilere nazaran fazla risk barındırdığından dolayı, değerlendirmeye alınmamaktadır. Yani C ve D grubundaki şirketler BİST 100 endeksine dahil olamazlar. Dönemsel değişiklikler bahse konu endeks dönemine girmeden 10 gün evvel ilan edilmektedir.

BİST 100 endeksine dahil edilecek olan şirketler yılda 4 kez, 3 ayda bir olacak şekilde belirlenmektedir. Şirket değerlendirme dönemleri, ocak/ mart, nisan/ haziran, temmuz/ eylül, ekim/ aralık şeklindedir.