Birleşik Türk Körfez Bankası Nedir Körfezbank’a Ne Oldu?

Birleşik Türk Körfez Bankası Nedir Körfezbank’a Ne Oldu?

14 Haziran 2020 3 Yazar: Emine Zaman

Birleşik Türk Körfez Bankası ya da kısa ismi ile Körfezbank; 2000’li yılların başında bankacılık sektöründen adı silinen bankalardan birisidir. Birleşik Körfez Bankası çok ortaklı bir yapı halinde 1980’li yıllarda kurulmuştur. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na başvurarak faaliyet izni alan bankanın, Bakanlar Kurulu kararı ile kurulmasına izin verilmiştir. Birleşik Türk Körfez Bankası veya diğer adı ile Körfezbank hakkında detaylı bilgiye Birleşik Türk Körfez Bankası Nedir Körfezbank’a Ne Oldu başlıklı yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Birleşik Türk Körfez Bankası 1987 yılı itibari ile bankacılık faaliyetlerine başlamıştır. Birleşik Türk Körfez Bankası’nın, ya da kısa adı ile Körfez Bankası’nın 1990’lı yıllara kadar faaliyetine aynı ortaklık yapısı ile devam ettiği bilinmektedir.

Birleşik Türk Körfez Bankası’na Ne Oldu Körfezbank’a Ne Oldu?

Körfez Bankası’nın 1995 yılı ortasında Doğuş Grubu tarafından satın alındığı kayıtlarda yer almaktadır. Bankanın Doğuş Grubu’na geçmesinin ardından; Doğuş Grubu’nun bünyesinde faaliyet gösteren banka sayısı 3’e çıkmıştır. Bu bankalar; Garanti Bankası, Osmanlı Bankası ve Körfezbankası olmuştur.

Doğuş Grubu tarafından alınan karar doğrultusunda Körfez Bankası’nın Osmanlı Bankası ile birleştirilme işlemi gerçekleştirilmiştir. 2001 yılında gerçekleşen bu birleşmenin sonrasında Körfezbank bütün alacak, verecek, borç, hak ve sorumlulukları ile birlikte Osmanlı Bankası’na katılmıştır. Akabinde bu iki bankanın tüzel kişiliği de ortadan kaldırılacak ve Garanti Bankası altında birleştirilecektir. Garanti Bankası da uzun yıllar boyunca Doğuş Grubu çatısı altında Türk Bankacılık sektöründeki faaliyetlerine devam etmiştir. Bu faaliyetleri esnasında banka; aynı zamanda Osmanlı Bankası ve Birleşik Türk Körfez Bankası ya da Körfezbank hakkındaki alacak, verecek, haciz ve icra vb. gibi işlemleri de takip etmeye yetkili kılınmıştır. Akabinde yakın geçmişte Garanti Bankası da el değiştirmiş ve İspanyollar tarafından hisselerinin büyük bölümü satın alınarak Garanti BBVA ismini almıştır.

Körfez Bankası’nın kuruluş tarihi olarak 1987 yılını ve feshedilme tarihi olarak da 2001 yılını verebiliriz. Körfezbank’ın Türk Bankacılık sektöründeki hikayesi 15 yıl sürmüştür. Birleşik Türk Körfez Bankası Nedir Körfezbank’a Ne Oldu haberimiz akabinde Osmanlı Bankası hakkında detaylı bilgi edinmek için buraya göz atabilirsiniz.