Azerbaycan Manatı Neden Değerli?

Azerbaycan Manatı Neden Değerli?

22 Aralık 2018 0 Yazar: Emine Zaman

Ülkemiz için yabancı ülkeler sınıfında yer almayan, iki devlet bir millet olduğumuz Azerbaycan para birimi olarak Manat kullanmaktadır. Azerbaycan Manatı ya da Azeri Manatı olarak ifade edilen Azerbaycan para birimi Manat, dünyanın en değerli paraları arasında ilk 20’de yer almaktadır. Peki Azerbaycan Manatı neden değerli? Azeri para birimi Azerbaycan Manatı hakkında yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Azeri Manatı neden değerli sorusunun yanı sıra yazımızda şu sorulara da cevap verilmiştir. Azerbaycan’da Asgari Ücret Ne Kadar? Azerbaycan Asgari Ücret Rakamı! Azerbaycan’da Kişi Başına Düşen Gelir Ne Kadar? Azerbaycan Manatı Ne Kadar? 1 Manat Kaç Euro? 1 Manat Kaç Dolar? Azerbaycan Manatı Banknotları Nelerdir? Azerbaycan Manatı Sembolü ve Azeri Manatı Simgesi Nedir? Azerbaycan Manatı Neden Değerli?

Azerbaycan’da Asgari Ücret Ne Kadar? Azerbaycan Asgari Ücret Rakamı!

Azerbaycan’da net asgari ücret 96 dolardır. Bununla birlikte Azerbaycan’da aylık asgari ücret alan işçi sayısı yüzde 5’i geçmez. Azerbaycan’da ortalama maaşlar ise 380 dolar civarındadır. İşçilerin geneli aylık 400 dolar gibi bir tutara çalışır. Net asgari ücret olan 96 dolarlık sınır ise emek sömürüsünün önüne geçilmesi adına belirlenmiştir.

Azerbaycan’da Kişi Başına Düşen Gelir Ne Kadar?

Azerbaycan’da kişi başına düşen gelir 5 bin dolardır. 5 bin dolarlık kişi balına düşen geliri ile Azerbaycan bu alanda dünyada 110. sırada yer almaktadır.

Azerbaycan Manatı Ne Kadar? Azeri Manatı mı Değerli TL Mi?

Güncel kur ile Azeri Manatı 3,13 Türk Lirası’na eşittir. Dolayısıyla Azeri Manatı Türk Lirası’ndan daha değerlidir. Türkiye’de Azerbaycan Bankası var mı, Türkiye’deki Azeri Bankası hangisi buradan göz atabilirsiniz.

Azeri Manatı Döviz Karşılığı! 1 Manat Kaç Euro? 1 Manat Kaç Dolar?

1 Manat 0,52 Euro’dur. 1 Euro 1,94 Azeri Manatı’na denktir. 1 Azeri Manatı 0,59 dollar değerindedir. 1 Amerikan Doları 1,70 Azerbaycan Manatı’na eşittir.

Azerbaycan Manatı Banknotları Nelerdir?

Azerbaycan Manatı banknotları 1’den 200’e kadar çeşitli küpürlerdedir. Azeri Manatı banknotları aşağıdaki gibidir.

  • 1 Azeri Manatı Banknotu (En küçük Azerbaycan Manatı Banknotudur)
  • 5 Azeri Manatı
  • 10 Azeri Manatı
  • 20 Azeri Manatı
  • 50 Azeri Manatı
  • 100 Azeri Manatı
  • 200 Azeri Manatı (En büyük Azerbaycan Manatı Banknotudur)

Azerbaycan Manatı Sembolü ve Azeri Manatı Simgesi Nedir?

Azerbaycan Manatı sembolü ya da Azerbaycan Manatı simgesi “₼” şeklindedir. Azeri Manatı kısaltması ya da kodu AZN olarak kullanılır. Azerbaycan’da Türk Bankası var mı, Azerbaycan’daki Türk bankalarına buradan göz atabilirsiniz.

Azerbaycan Manatı Neden Değerli?

Azerbaycan kişi başına düşen gelirde ülkemizin çok gerisinde olmasına rağmen Azeri parası Türk Lirası’nın 3 katından daha değerlidir. Bu durum akıllarda soru işareti oluşturmaktadır ve Azerbaycan parası neden değerli gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Bu sorunun cevabı Azeri devlet politikası gereğince Azerbaycan para biriminin değerli tutulmaya çalışıldığı şeklinde verilebilir. Karmaşık pek çok metrik değerin hakim olduğu para değeri konusunda; Azerbaycan devlet politikası gereği olarak piyasadaki Manat seviyesini kısıtlı tutmakta ve Azerbaycan Manatı değerinin düşmesine izin vermemektedir. Dünyanın en değerli para birimleri listesine buradan göz atabilir, Türk Lirası ve Azerbaycan Manatı dünyada kaçıncı sırada yer alıyor görebilirsiniz.