Avusturya Emeklilik Sistemi Avusturya’da Emeklilik Yaşı Kaç?

Avusturya Emeklilik Sistemi Avusturya’da Emeklilik Yaşı Kaç?

28 Şubat 2020 1 Yazar: Emine Zaman

Yaşlılık aylığı, çalışma hayatı boyunca sigorta primlerini ödemiş olan bireylere ülkenin emeklilik yasaları çerçevesinde bağlanan maaştır. Her ülkeye göre emeklilik yaşı ve şartları farklılık göstermektedir. Avusturya Türk vatandaşların yaşamak için tercih ettiği ülkeler arasında yer almaktadır. Bu yazımızda Avusturya’da yaşayan Türk vatandaşlarının emeklilik konusunda merak ettiği soruları cevaplamayı amaçladık. Avusturya Emeklilik Sistemi Avusturya’da Emeklilik Yaşı Kaç başlıklı yazımızda merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Avusturya’da Emeklilik Hakkında Avusturya’da Emeklilik Yaşı Kaçtır? Avusturya Emekli Maaşları Ne Kadar? Avusturya Dul Aylığı Ne Kadar? Avusturya Malulen Emeklilik! Avusturya Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar? Hem Türkiye’den Hem Avusturya’dan Emekli Olunur Mu? Sorularının cevapları aşağıdadır. Bu yazımızda Avusturya’dan emeklilik hakkında genel bilgi vermek amaçlanmaktadır. Daha detaylı bilgiyi ilgili kurumlardan edinebilirsiniz.

Avusturya Emeklilik Sistemi Avusturya’da Emeklilik Yaşı Kaç?

Avusturya’da emekli olmak için yeterli gün sayısınca sigorta prim ödemek ve belirli bir yaşı doldurmuş olmak gerekmektedir. Ödenmesi gereken prim miktarı ve doldurulması gereken yaş, sigorta primlerinin yatırılmaya başladığı tarihe göre farklılık göstermektedir. Ayrıca kadın ve erkekler için prim ve yaş koşulları da değişmektedir. Avusturya emeklilik şartları dahilinde 180 ay sigorta primi ödemiş olan ve Avusturya emeklilik mevzuatında belirtilen yaşı doldurmuş olan bireyler emeklilik hakkı elde etmektedirler. Avusturya emeklilik sistemi kapsamında kadınlarda 60 yaş, erkeklerde ise 65 yaş asgari emeklilik yaşı olarak belirlenmiştir. Avusturya malulen emeklilik şartları uyarınca doldurulması gereken prim gün sayısı ve emeklilik yaşı değişebilmektedir. Ne zaman emekli olabilirim, yatırmış olduğum prim gün sayısı kaç oldu gibi sorularınız var ise Avusturya emeklilik sorgulama sistemi dahilinde sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz. Şilin nedir, Avusturya Şilin mi kullanıyor buradan göz atabilirsiniz.

Avusturya’da Emeklilik Yaşı Kaçtır?

Avusturya’da emekli yaşı asgari kadınlarda 60, erkeklerde 65 olarak belirtilmiştir. Bu yaş sınırı sigorta primlerinizi ödemeye başladığınız tarihe göre de değişebilmektedir.

Avusturya Emekli Maaşları Ne Kadar?

Avusturya emekli aylığı kişinin mesleğine, sigorta primlerini yatırdığı tutara, vb. gibi koşullara bağlı olarak farklılık göstermektedir. Avusturya emekli maaşları 2020 yılında enflasyon oranına göre belirlenen oranlar seviyesinde artırılacaktır. 2020 Avusturya emekli maaşı zammı emeklileri sevindirmektedir. Avusturya emekli maaşı 2020 yılı için örnek vermek gerekirse, 30 yıllık bir çalışma hayatı olan bir emekli asgari 1.000 Euro emekli maaşı almaktadır.

Avusturya Dul Aylığı Ne Kadar?

Avusturya dul aylığı ölen eşin aldığı emekli maaşına göre farklılık göstermektedir. Avusturya dul maaşı miktarı konusunda kadının yaşı, bakmakla yükümü olduğu bir çocuk, vb. gibi faktörler de önem arz etmektedir. Avusturya dul aylığı ölen eşin maaşının azami yüzde 60’ına kadar ödenmektedir. Bu oran ve aylık da kişiden kişiye göre değişmektedir.

Avusturya Malulen Emeklilik! Avusturya Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar?

Avusturya malulen emeklilik belirli meslekte çalışabilen bir bireyin en az yüzde 50 iş göremez raporu olması dahilinde gerçekleşmektedir. Avusturya’da malulen emeklilik şartları şu şekilde açıklanabilir:

  • 50 yaşından küçük bir sigortalı bireyin; son 120 ayın içerisinde 60 ay sigortalı bir işte çalışmış olması ya da çalışma süresi boyunca 180 ay prim ödemiş yahut 300 ay sigortalı olması,
  • 50 yaşından büyük olan sigortalı bir bireyin; 60 ay ile 120 ay arasında bir çalışma ve prim ödeme süresinin bulunması ya da 300 ay sigortalı olma yahut 180 ay prim ödeyerek çalışmış olması gerekmektedir. Ayrıca malullük süresinin 6 ay sürmüş olması gerekmektedir.

Avusturya malulen emeklilik çok çeşitli parametrelere göre belirlendiği için Avusturya malulen emekli maaşı da kesin olarak belirtilemez. Ancak asgari bir tutar söylemek gerekirse Avusturya malulen emekli maaşı minimum 500 Euro’dur.

Hem Türkiye’den Hem Avusturya’dan Emekli Olunabilir Mi?

Her iki ülkenin de emeklilik mevzuatlarına göre hem Avusturya’dan hem Türkiye’den emekli olunabilmektedir. Bu konuda hizmet birleştirmesi yapılarak Türkiye ile Avusturya’da çalışmış ve sigorta primi ödemiş olduğunuz günler hesaplanmakta ve emeklilik durumunuz ona göre belirlenmektedir. Yani Avusturya ve Türkiye’den iki emekli aylığı alınabilmektedir.

Viyana para birimi nedir, Avusturya Şilini tedavülde mi buradan göz atabilirsiniz.