ATM Kart Yuttu! ATM Karta Neden El Koyar?

ATM Kart Yuttu! ATM Karta Neden El Koyar?

7 Mayıs 2020 13 Yazar: Emine Zaman

Bankacılık ve teknolojinin her geçen gün gelişmesi sonrasında ortaya çıkan ATM’ler bankacılık sektörün vatandaşa daha iyi hizmet vermesine yardımcı olmaktadır. Banka şubelerinde sıra beklemeyi büyük oranda ortadan kaldıran ATM’ler marifetiyle şubelerde yapılabilen hemen her işlem kolayca gerçekleştirilebilmektedir. Bununla birlikte bazı durumlarda ATM’ler vatandaş için sıkıntı da oluşturabiliyor. ATM kart yuttu, ATM’de kartımı unuttum ya da ATM kartımı yuttu yakınmaları ile çok sık karşılaşılıyor. ATM’nin kart yutması ve ATM’de kart unutulması durumlarında yapılacak işlemler yazımızda yer almaktadır.

ATM Kart Yuttu Ne Yapmalıyım?

Gerek ATM arızasından dolayı kartlar makinalarda kalabiliyor, gerekse vatandaşın unutkanlığından dolayı ATM’ler kartları içerisinde bulunan haznelere çekerek burada muhafaza altına alıyor ve kötü ellere geçmesini engelliyor. ATM’nin kart yutması durumunda dikkat edilmesi gereken bir husus vardır, bu husus kartınıza ulaşmanız için izlemeniz gereken yöntem konusunda belirleyici olacak ve boşa yorulmanızı engelleyecektir. ATM’de kart unutulması ya da ATM kart yutması iki farklı başlık altında incelenmelidir…

ATM Şubeye Bağlı İse Unutulan Kartı Geri Almak İçin Yapılacaklar!

Kullandığınız ATM, bankanın şubesine entegre olan, yani şube ile organik bağı olan ATM’lerden biri ise ve kartınız bir şekilde bu ATM’de kaldı ise nispeten şanslısınız. Zira ATM, aldığı kartı özel bir haznede saklar ve bu haznelere ulaşmak şube çalışanları için anında mümkün olabilmektedir.

Kart unutulduğunda mesai saatleri içi ise anında şubeye başvurularak kart teslim alınabilmektedir. Mesai saati değil ve bu nedenle şube kapalı ise hafta içi mesai saatlerinde aynı şubeye başvurarak kimliğinizi ibraz edip kartınızı alabilirsiniz. Kartı teslim almak için kartın “asıl” sahibinin başvurmasının zorunlu olduğu unutulmamalıdır. Aksi halde banka çalışanları kartı teslim etmeyecektir.

ATM’de kalan kart kullanıma otomatik olarak kapanacaktır. Bu nedenle banka şubesinden işlem yaptırarak kartınızı tekrar kullanıma açtırmanız gerekmektedir. Aksi halde kartınızı kullanmaya devam edemezsiniz.

Şube Dışı ATM’de Kart Kaldıysa Ne Yapmalı?

Şube ile bağlantısız, tekil olarak hizmet veren ATM’lerin birinde kartınızı unuttuysanız, yahut cihaz kartınızı yuttu ise, kartınıza tekrar ulaşma süreciniz ilk duruma göre nispeten daha uzun sürecektir. İzlemeniz gereken yol da ilkinden farklıdır.

Şube dışı ATM’lere para ekleme işlemleri haftanın belirli günlerinde bankaların Para Toplama Merkezleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu sırada ATM’lerde kalan kartlar da alınarak para toplama merkezinin bulunduğu yere getirilmektedir. Kartınız maksimum 1 hafta içerisinde ( o hafta iş günü olmak kaydıyla) bu merkeze getirilecektir. Müşterisi olduğunuz bankanın herhangi bir şubesinden, yahut bankanın müşteri hizmetleri aracılığı ile kartların o ilde toplandığı merkezin adresini öğrenerek gidip kartınızı teslim alabilirsiniz.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus, ATM’de unutulan kartı ya da ATM’nin yuttuğu kartı asıl sahibinden başkasının alamayacağıdır. Ayrıca teslim alınan kartın işlem yapmaya kapalı olacağı ve banka şubesinden işlem yaptırılarak kullanıma açık hale getirilmesi gerektiği de unutulmamalıdır. ATM’de paranız kaldıysa, ya da ATM paramı yuttu ne yapmalıyım diyorsanız buraya göz atabilirsiniz.

ATM Karta Neden El Koyar?

ATM’nin karta el koyması için pek çok sebep vardır. ATM karta neden el koyar sorusunun cevabı olarak en önemli şu yedi nedeni sayabiliriz.

  • Kartın kullanım süresi dolduysa ATM karta el koyar.
  • Kart sahibi kartı kullanıma kapattıysa ATM karta el koyar.
  • Kart kayıp ilanı verildi ise ATM karta el koyar.
  • Kart kırıksa, kullanılamayacak kadar yıprandıysa ATM karta el koyar.
  • Kart şifresi 3 kez yanlış girilirse ATM karta el koyar.
  • İşlem sonrası kart alınmaz ise ATM karta el koyar.
  • ATM arızası nedeniyle ATM karta el koyar.

Para yutmaması ve kart yutmaması için ATM’ye nasıl para yatırılmalı?