Araç İpotekli Kredi Araba Karşılığı Kredi

Araç İpotekli Kredi Araba Karşılığı Kredi

13 Mart 2020 1 Yazar: Emine Zaman

Üzerinize kayıtlı bir otomobiliniz var, ancak kredi puanınız düşük olması nedeniyle kredi kullanamıyorsanız, otomobil ipotekli kredi kullanmayı düşünebilirsiniz. Yahut kullanmak istediğiniz kredi tutarı banka tarafından onaylanmıyorsa otomobil ipotek karşılığı ihtiyaç kredisi kullanmayı düşünebilirsiniz. Otomobil ipotekli kredi hangi şartlarda kullanılabilir, araba karşılığı kredi veren bankalar hangileridir; Araç İpotekli Kredi Araba Karşılığı Kredi başlıklı yazımızın detayında bulabilirsiniz…

Araç İpotekli Kredi Araba Karşılığı Kredi

Yazı detayında şu sorulara cevap verilmiştir… Otomobil İpotekli Kredi Nedir? Araba Karşılığı Kredi Nedir? Taşıt İpotekli Kredi Kullanabilir Miyim? Araba Karşılığı Kredi Kullanabilir Miyim? Araba Karşılığı Kredi Kullanmak İçin Araba Kimin Üzerine Olmalı? Araç İpotekli Kredi Kullanmanın Avantajları Nelerdir? Taşıt İpotek Karşılığı Kredi Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir? Her Banka Otomobil Rehini Karşılığı Kredi Verir Mi? Taşıt Rehini Karşılığında Kredi Veren Bankalar Hangileridir? Otomobil Karşılığında Ne Kadar Kredi Kullanılabilir? Araba Karşılığı Krediyi Ödeyemezsem Ne Olur?

Otomobil İpotekli Kredi Nedir? Araba Karşılığı Kredi Nedir?

Taşıt ipotekli kredi; üzerine kayıtlı araç sahibi kişinin bu aracını bankaya rehin göstererek ihtiyaç kredisi yahut tüketici kredisi kullanmasıdır.

Otomobil İpotekli Kredi Kullanabilir Miyim? Araba Karşılığı Kredi Kullanabilir Miyim?

Araç karşılığında kredi kullanmak mümkündür. Otomobil bankaya rehin gösterilir ve karşılığında talep edilen kredi tutarı kullanılabilir.

Araba Karşılığı Kredi Kullanmak İçin Araba Kimin Üzerine Olmalı?

Araç karşılığı kredi kullanabilmek için, bahse konu aracın mutlak surette kredi başvurusu yapan kişinin üzerine olması gerekmektedir.

Araç İpotekli Kredi Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

  • Normal şartlarda kredi çıkmayan vatandaşın araç rehni sayesinde kredi alması kolaylaşabilir.
  • Kredi notu düşük vatandaşın kredi alabilmesi ihtimalini artırır.
  • Kredi süreci normalden daha hızlı tamamlanabilir.
  • Klasik ihtiyaç kredilerine nazaran daha uygun faiz oranlarına tabi olunabilir.
  • Araç rehni söz konusu olduğundan genellikle kefil talep edilmez.

Otomobil İpotek Karşılığı Kredi Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Otomobil rehini karşılığında kredi kullanılması durumunda ilgili rehin ücreti müşteriye yansıtılacaktır. Krediye konu aracın değerinin tespiti için gereken eksper raporu ücreti de müşterinin karşılaması gereken ücretlerdendir. Kredi vadesi sonunda araç rehininin kaldırılması için gereken tutarı da müşteri karşılar. Bu nedenle müşteri ekstra masrafla karşı karşıya kalabilir.

Her Banka Otomobil Rehini Karşılığı Kredi Verir Mi?

Bütün bankaların otomobil rehini karşılığı kredi ürünü bulunmamaktadır. Özel bir kredi türü olan bu bankacılık ürünü bazı bankalar tarafından müşterilerine sunulmaktadır.

Araç Rehini Karşılığında Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Hali hazırda Vakıfbank, Akbank ve Pozitif Bank gibi bankalar otomobil rehini karşılığında kredi sağlayan bankalar konumundadır. Bu kredilere sitemizin ihtiyaç kredisi kategorisi altından ulaşabilirsiniz.

Otomobil Karşılığında Ne Kadar Kredi Kullanılabilir?

Otomobil rehini karşılığında kredi kullanmak isteyen vatandaşlardan banka, araç değerinin tespiti için eksper raporu talep etmektedir. Bankalar, araç değerinin yer aldığı eksper raporu doğrultusunda, belirledikleri orana göre araç bedeli üzerinden uygun gördükleri kredi tutarının kullanılmasına imkan tanımaktadırlar.

Araba Karşılığı Krediyi Ödeyemezsem Ne Olur?

Araba karşılığında kredi alındığında, kredi geri ödemeleri bankaca ön görülen yasal süre dahilinde yapılamazsa; söz konusu arabanın bankaca devir işlemleri yapılarak banka uhdesine geçer.