ABC Bank Kimin Türkiye Şubesi Var Mı?

ABC Bank Kimin Türkiye Şubesi Var Mı?

5 Ekim 2020 0 Yazar: Suat Bulut

Kısaca Bank ABC olarak bilinen finans kuruluşunun açılımı “Arab Banking Corporation” şeklindedir. Arab Banking Corporation ibaresinin baş harflerinden oluşturulan kısaca ABC Bank ismi; esasen uluslararası mecrada ABC International Bank PLC olarak kullanılmaktadır. ABC Bank 1980 yılında Bahreyn’de anonim şirket olarak kurulmuştur. Halen Bahreyn merkezli olarak faaliyet göstermektedir. ABC Bank kimin Türkiye şubesi var mı sorusuna kısaca Türkiye’de şubesinin bulunmadığı ancak İstanbul’da bulunan bir temsilciliği olduğu yanıtı verilebilir. ABC Bank ile ilgili bilgileri içeriğimizde detaylandıralım…

ABC Bank Kimin Türkiye Şubesi Var Mı?

ABC Bank Bahreyn’deki Manama Diplomatik Bölgesi’nde bulunan uluslararası bir bankadır. 1980 yılında Bahreyn Emiri tarafından özel bir kararname ile anonim şirket olarak kuruldu. 7 Nisan 1980 tarihinde Bahreyn Para Ajansından bir off-shore bankacılık birimi lisansı aldı ve aynı ay faaliyete geçti. Banka, Bahreyn Borsası’nda işlem görmektedir. Bank ABC ortaklık yapısı şu şekildedir:

  • Libya Merkez Bankası (% 59.37)
  • Kuveyt Yatırım Otoritesi (% 40.63)

Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA), Avrupa, Amerika ve Asya’daki 17 ülkede faaliyet göstermektedir. Türkiye’de şube bazında değil, temsilcilik bazında bulunmaktadır. Bank ABC Türkiye temsilciliği iletişim kanalları aşağıdaki gibidir.

  • ABC INTERNATIONAL BANK PLC TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ ADRESİ: ESKİ BÜYÜKDERE CAD. AYAZAĞA YOLU SOK. İZ PLAZA NO:9 KAT:19 DAİRE:69 34398 MASLAK/İSTANBUL
  • ABC INTERNATIONAL BANK PLC TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ TELEFON NUMARASI: (212) 290 68 90 / (212) 329 80 00
  • ABC INTERNATIONAL BANK PLC TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ FAKS NO: (212) 290 68 91
  • ABC INTERNATIONAL BANK PLC TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ EFT KODU: 925

ABC Bank Ne İş Yapar, Geliri ve Büyüklüğü Ne Kadar?

Bank ABC, ticaret finansmanı, hazine, proje ve yapılandırılmış finans, sendikasyon, kurumsal ve kurumsal bankacılık ile İslami bankacılık hizmetlerinin bir sağlayıcısıdır. 40 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren banka; özellikle Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde perakende bankacılık faaliyetlerini hızla artırmaktadır.

ABC Bank’ın toplam varlıkları 30 milyar doların üzerindedir. Bankanın yıllık geliri (cirosu) 1 milyar dolar seviyesindedir. Yıllık net geliri ise 300 milyon dolar düzeyinde bulunmaktadır.

Bankanın 3000’den fazla çalışanı bulunmaktadır. Güncel olarak ABC Bank yönetim kademesi şu şekildedir.

  • Yönetim Kurulu Başkanı: Saddek Omar El Kaber
  • CEO: Dr. Khaled Kawan
  • GDCEO: Sael Al Waary

 Bank Abc resmi internet sitesi: https://www.bank-abc.com/En/Pages/default.aspx