500 Euro Kabul Eden Bankalar!

500 Euro Kabul Eden Bankalar!

11 Aralık 2018 0 Yazar: Emine Zaman

500 Euro’luk banknotlarında daha önce Avrupa Merkez Bankası tarafından alınan karar doğrultusunda 2019 yılı Nisan ayında tedavülden kaldırılması pek çok sorunu da beraberinde getirdi. Bu sorunlardan birisi de bankaların 500 Euro’luk banknotları kabul etmemesi… Bankaların 500 Euro’luk banknotları kabul etmemesi vatandaşları çaresiz durumda bırakıyor. Peki bankaların banknot kabul etmeme hakkı var mı? 500 Euro kabul eden bankalar hangileri ve daha pek çok bilgiyi yazımızdan edinebilirsiniz.

Yazımızda 500 Eruo’luk banknotların bozulmaması ve 500 Euro’luk banknotların bankalarca kabul edilmemesine dair cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Bankaların Para Kabul Etmeme Hakkı Var Mı? Bankaların Döviz Kabul Etmeme Hakkı Var Mı? Bankaların Euro Kabul Etmeme Hakkı Var Mı? Bankaların Dolar Kabul Etmeme Hakkı Var Mı? Bankaların 500 Euro Kabul Etmeme Hakkı Var Mı? Bankalar 500 Euroluk Banknot Kabul Etmeyebilir Mi? 500 Euro Kabul Etmeyen Banka Şikayet! 500 Euro Banknotu Kabul Etmeyen Banka Şikayet Edilebilir Mi? 500 Euro Kabul Eden Bankalar!

Bankaların Para Kabul Etmeme Hakkı Var Mı?

Ülkemizde bankalar “Bankacılık Kanunu” kapsamında faaliyet göstermektedirler. Ülkemizdeki bankaların bankacılık kanunu kapsamına hak ve yetkileri olduğu gibi sorumlulukları da bulunmaktadır. Bankaların bazı durumlarda para kabul etmeme hakları bulunmaktadır. Bankaların para kabul etmeme durumları genellikle şüpheli işlem barındıran (terörün finansmanı, kara para aklama vb.) gibi durumlarda meydana gelmektedir.

Mevduat bankaların para kabul etmeme hakkı; para kaynağının mevduatı yatıran kişi tarafından ispatlanması durumunda; paranın yırtık ve bozuk olmaması durumunda ve sahte olmaması durumunda bulunmamaktadır. 1000 Euro var mı, 1000 Euro banknot var mı buradan göz atabilirsiniz.

Bankaların Döviz Kabul Etmeme Hakkı Var Mı?

Bankaların döviz kabul etmeme hakkı, bankaların para kabul etmeme hakkı ile aynı ritüellere bağlıdır. Finansal sistemin sağlıklı işlemesi konusunda görev, hak ve sorumlulukları bulunan bankaların döviz kabul etmeme hakkı; bahse konu mevduatın kaynağının belirli olması durumunda, paranın yırtık veya bozuk olmaması durumunda ve sahte olmaması durumunda bulunmamaktadır. 500 Euro 2020 yılı itibari ile tedavülde olmadığından ülkemizdeki bankalar 500 Euroluk banknotları kabul etmeyebilir.

Bankaların Dolar Kabul Etmeme Hakkı Var Mı? Bankaların Euro Kabul Etmeme Hakkı Var Mı?

Yukarıda verilen bilgiler ışığında; bankaların kaynağı belirli, yırtık ve bozuk olmayan, sahte olmayan, terörün finansmanı yahut kara para aklama gibi yasa dışı unsurlar için kullanılma şüphesi bulunmayan mevduatı kabul etmeme hakkı bulunmamaktadır. Bu durum mevduatın cinsine göre farklılık arz etmez. Yani bu şartları sağlayan mevduat ister Türk Lirası olsun, ister Amerikan Doları olsun, ister Euro olsun yahut herhangi bir para birimi olsun, bankalar söz konusu mevduatı kabul etmek durumundadır. Yeni 100 Euroluk banknot ve yeni 200 Euroluk banknot haberine buradan göz atabilirsiniz.

Bankaların 500 Euro Kabul Etmeme Hakkı Var Mı? Bankalar 500 Euroluk Banknot Kabul Etmeyebilir Mi?

500 Euroluk banknotların tedavülden 2019 yılı ile birlikte kaldırılması bazı bankaların 500 Euro yatırmak isteyen yahut bozdurmak isteyen vatandaşlara ret cevabı vermesi gibi durumların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu durumun 2019 yılı 26 Ocak gününe kadar bir geçerliliği yoktu. Zira Euro Avrupa Birliği’nin resmi para birimidir ve 26 Ocak 2019 tarihine kadar da 500 Euroluk banknotlar resmen tedavüldeki yerlerini korumaktaydı. Hatta bu süre Avusturya ve Almanya için 26 Nisan’a kadar devam etmişti. 500 Euro 2020 yılı itibari ile tedavülde olmadığından ülkemizdeki bankalar 500 Euroluk banknotları kabul etmeyebilir.

500 Euro Banknotu Kabul Etmeyen Banka Şikayet Edilebilir Mi?

500 Euro kabul etmeyen bankalar ile ilgili şikayetler ilgili ülkenin resmi mali kuruluşlarına 2019 yılı Nisan ayına kadar yapılabilirdi. Ancak bu tarihten itibaren ülkemizdeki bankalar 500 Euro banknot kabul etmeme hakkına sahiptir ve bundan dolayı şikayet edilemezler. 500 Euro banknot nasıl değiştirilir, 500 Euro nerede bozdurulur buradan göz atabilirsiniz.

500 Euro Kabul Eden Bankalar Hangileri?

Ülkemizde bulunan mevduat bankaları hali hazırda 500 Euro’luk banknotları kabul etmemektedir. 500 Euro kabul eden bankalar için buraya göz atabilirsiniz.