2021’de Dolar ve Euro Düşer Mi Çıkar Mı?

2021’de Dolar ve Euro Düşer Mi Çıkar Mı?

1 Kasım 2020 0 Yazar: Şerife Uslu

Dolar ve Euro ülke ekonomisinin en önemli gündem maddeleri arasındaki yerini koruyor. Hem Amerikan Doları ve hem de Euro Ekim ayını yüzde 8 yükselişle kapattı. Baş döndürücü bu yükseliş; Merkez Bankası’nın 2020 yıl sonu beklentilerinin kısa sürede aşılmasına neden oldu. Yılın son 2 ayında döviz için uzmanlar daha iyimser olsa da; uluslararası rezerv para birimlerinin bu noktadan kalıcı şekilde gerilemeleri beklenmiyor. 2021’de dolar ve Euro düşer mi çıkar mı sorusuna Commerzbank Uzmanı Tatha Ghose’nin verdiği cevap olumsuz…

Kasım Ayına Dolar 8,35’den, Euro 9,75’den “Merhaba” Diyor!

2020 yılına 5,95 lira seviyesinden giriş yapan Amerikan Doları, aradan geçen 10 aylık süreçte müthiş bir ivmeyle yükseliş kaydetti. Covid-19 pandemi süreci ile birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz artışında kararlı bir tutum sergilememesi başta olmak üzere; doların yükselişini körükleyen bir dizi neden birleşti. Nihayetinde dolar, Ekim Ayı’nı 8,35 lira düzeyinden kapattı.

Euro’nun performansı da dolardan farklı olmadı. 6,66 lira seviyesinden 2020 yılına başlayan Avrupa Birliği resmi para birimi yılın ilk 10 ayında yüzde 40’a varan yükseliş gerçekleştirdi. Hem dolarda hem de Euro’da yaşanan bu artış, TCMB’nin beklenti anketlerinde ortaya çıkan rakamların şaşmasına neden oldu. Her bir yeni anket döneminde TCMB dolar ve Euro beklentileri yukarı yönlü revize edildi.

2021’de Dolar ve Euro Yükselmeye Devam Edecek Mi?

Amerikan Doları ve Euro’nun Türk Lirası karşısında gösterdiği performans iç piyasada olduğu kadar dış piyasada da gündem oldu. Dünyanın en önemli uzmanları Türk Lirası’nın geleceğine yönelik beklentilerini ortaya koyarken; Alman Bankacılık devi Commerzbank’ın piyasa Uzmanı Tatha Ghose’da TL’de yaşanan tarihi değer kaybını değerlendirdi.

Commerzbank Uzmanı Tatha Ghose’un Focus Dergisi’nde yayımlanan öngörülerine göre 2020 gibi 2021 yılı da Türk Lirası için zor bir yıl olabilir. 2020 yıl sonunda doların 8,5 lirayı bulmasını beklediğini belirten Tatha Ghose; 2021 yılı için de 9’lu rakamların ihtimal dahilinde olduğunu ifade etti. Euro’nun kısa vadede 10 lirayı aşacağını ön gören Tatha Ghose’a göre orta vadede Euro için 10,5 lira olası senaryo olarak öne çıkıyor.

Kaynak: https://www.gunceldoviz.net/