Ürdün Para Birimi Ürdün Dinarı Neden Değerli Neden Pahalı

Ürdün Para Birimi Ürdün Dinarı Neden Değerli Neden Pahalı

24 Mart 2020 3 Yazar: Emine Zaman

Ürdün Akdeniz’in güney doğusunda, Kuzey’de Suriye, Batı’da da Filistin ve İsrail, Doğuda Suudi Arabistan ve Kuzey Doğu’da ise Irak ile komşu bir ülke. Ürdün ekonomik olarak pek de parlak göstergelere sahip olmayan bir ülke olmasına rağmen Ürdün para birimi Ürdün Dinarı dünyanın en değerli para birimleri arasında yer alıyor. Ürdün Dinarı’nın dünyanın en pahalı para birimleri arasında yer alması bu nedenle akıllarda soru işaretleri bırakıyor. Ürdün para birimi Ürdün Dinarı hakkında Ürdün Para Birimi Ürdün Dinarı Neden Değerli Neden Pahalı başlıklı yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Ürdün para birimi Ürdün Dinarı hakkında yazımızda cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Ürdün Dinarı Hakkında Bilgi! Ürdün Dinarı Neden Pahalı? Ürdün Dinarı Kodu Nedir? Ürdün Dinarı Sembolü Nedir? Ürdün Dinarı Ne Kadar? Ürdün Dinarı Kaç Euro? Ürdün Dinarı Alt Birimi Nedir? Ürdün Dinarı Madeni Paraları Nelerdir? Ürdün Dinarı Bozuk Paraları! Ürdün Dinarı Banknotları Nelerdir? Ürdün Dinarı Kağıt Paraları!

Ürdün Dinarı Hakkında Bilgi! Ürdün Para Birimi Ürdün Dinarı Neden Değerli Neden Pahalı?

Ürdün Dinarı Ürdün’de 1950 yılından bu yana kullanılan para birimidir. 1950 öncesinde Ürdün’de Filistin Pound’u kullanılmaktaydı. 1927 ile 1950 yılları arasında kullanılan Filistin Poundu yerine 1950 yılından itibaren Ürdün Dinarı kullanılmaya başlanılmıştır.

Ürdün ekonomik anlamda zengin bir ülke sayılmaz. Kişi başına düşen gelirde dünyada 90. sırada yer alan Ürdün, buna rağmen dünyanın en değerli para birimlerinden birine sahiptir. Ürdün Dinarı dünyanın en değerli paraları sıralamasında 4. basamakta yer alıyor. Bu tablo doğal olarak Ürdün Dinarı neden pahalı ya da Ürdün Dinarı neden değerli şeklinde bir soruyu akıllara getiriyor.

Ürdün Dinarı’nın neden değerli olduğu sorusunun cevabı kısaca, Ürdün Hükümeti’nin izlediği para politikası nedeniyledir. Tıpkı dünyanın en zengin ülkelerinden birisi olan Norveç’in para birimi Norveç Kronu’nun nispeten değersiz olması gibi…

Ürdün Dinarı Kodu Nedir?

Ürdün Dinarı kodu JOD’dur. Ürdün Dinarı İngilizce Jordanian dinar şeklinde yazılmaktadır. Ürdün Dinarı kısaltması ve sembolü olarak JD de kullanılır. Ürdün Dinarı Ürdün Merkez Bankası Central Bank of Jordan tarafından basılmaktadır.

Ürdün Dinarı Ne Kadar? Ürdün Dinarı Kaç Euro?

Günümüzde Ürdün Dinarı 9,05 Türk Lirası değerindedir. Ürdün Dinarı dolar bazında sabitlenmiştir. 1 Ürdün Dinarı 1,42 Amerikan Doları’na denktir. Güncel kurla 1 Ürdün Dinarı Euro karşılığı 1,31 Euro’dur.

Ürdün Dinarı Alt Birimi Nedir?

Ürdün Dinarı alt birimi 3 adettir. Bunlar; dirhem, qirsh ya da piastre ve fils olarak sıralanabilir. 1 Ürdün Dinarı’nın 10’da 1’ine dirhem denilmektedir. 1 Ürdün Dinarı’nın 100’de 1’ine ise qirsh ya da piastre denilmektedir. 1 Ürdün Dinarı’nın binde birine ise fils denilmektedir.

Ürdün Dinarı Madeni Paraları Nelerdir? Ürdün Dinarı Bozuk Paraları!

Ürdün Dinarı madeni paraları aşağıdaki gibidir.

 • 1⁄2 piastres/qirsh
 • 1 piastres/qirsh
 • 2,5 piastres/qirsh
 • 5 piastres/qirsh
 • 10 piastres/qirsh
 • 1⁄4 dinar
 • 1⁄2 dinar
 • 1 dinar

Ürdün Dinarı Banknotları Nelerdir? Ürdün Dinarı Kağıt Paraları!

Ürdün Dinarı banknotları aşağıdaki gibidir.

 • 1 Ürdün Dinarı
 • 5 Ürdün Dinarı
 • 10 Ürdün Dinarı
 • 20 Ürdün Dinarı
 • 50 Ürdün Dinarı

Dünyanın en pahalı para birimlerine buradan göz atabilirsiniz.