Taşıt Kredisi Kullanmak Mantıklı Mı?

Taşıt Kredisi Kullanmak Mantıklı Mı?

3 Ekim 2017 3 Yazar: Emine Zaman

Bankaların müşterilerine sunduğu pek çok farklı hizmet var. Bu hizmetlerin en önemlileri şüphesiz kredi seçenekleri olarak ön plana çıkıyor. Acil nakde ihtiyaç duyan, gayrimenkul ya da bir mal alımı yapmak isteyen kişiler banka kredileri ile bu ihtiyaçları için nakit desteği sağlayabiliyorlar. Araç almak isteyen kişiler de bankalardan taşıt kredisi kullanma yönüne gidebiliyorlar. Peki araç almak için bankadan taşıt kredisi kullanmak mantıklı mı?

Öncelikle kişinin ihtiyaçlarını iyi tespit etmesi ve hangi harcamayı ne karşılığında yaptığını iyi irdelemesi gerekir. Örneğin bir dükkan alımı, kişiyi kira derdinden kurtaracak, yahut alacağı dükkanı kiraya verecekse ekstra bir kira geliri elde etmesini sağlayacaktır. Bu nedenle kira ile dükkan yahut ev almak mantıklı olarak görülebilir. Aynı durum taşıt alımı için geçerli midir? Zira taşıt zaten kişiye pek çok farklı kalemde masraf çıkaran bir maldır. Bu nedenle araç sahibi olurken, hele de kredi ile araç sahibi olurken çok iyi düşünmek ve bu kredinin getirileri ile götürülerini iyi düşünmek gerekir.

Taşıt Kredisi İle Araç Almak Mı Yoksa İhtiyaç Kredisi İle Araç Almak Mı Mantıklı?

Bütün düşünme süreçlerini geride bırakıp araç satın almaya karar verdiğinizi ve bu alım için maddi desteğe ihtiyacınız olduğunu varsayalım. Bu maddi desteği de banka kredisi ile sağlamaya karar verdiniz. Bu aşamada da sormanız ve araştırmanız gereken konu taşıt kredisi mi yoksa ihtiyaç kredisi mi kullanmanızın sizin için daha avantajlı olacağıdır.

Krediler arasında tercih yaparken kişinin ilk bakması gereken husus hangi kredi kapsamında kendisinin ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda finansman edinme imkanına sahip olacağıdır. Akabinde ise hiç şüphesiz olayın ekonomik boyutunu göz önünde bulundurarak kredilerin faiz oranlarını karşılaştırmak yerinde olacaktır.

Bilindiği üzere taşıt kredilerinde bankalar müşterinin alacakları aracın değeri ile orantılı olarak kredi desteği sağlamaktadırlar. Bu destek de genellikle alınacak taşıtın fatura değerinin azami yüzde 70’ine kadar olmaktadır. Yani 150 bin Türk Lirası değerinde sıfır bir araç satın almak isteyen bir müşteri, bankadan araç değerinin yüzde 70’i olan 105 bin Türk Lirası’na kadar kredi kullanma olanağına sahip olabilmektedir. Bankalar, 105 bin Türk Lirası gibi bir tutarı genellikle “ihtiyaç kredisi” başlığı altında müşterilerine sunmamaktadır. Bu nedenle bu tutarlarda kredi çekerek araç almak isteyen müşteri için taşıt kredisi kullanması gerekir.

Bununla birlikte, nispeten daha ucuz bir araç alacak olan bir vatandaş için ihtiyaç kredisi kullanmak da seçenekler arasında yer almaktadır. Örneğin 50 bin Türk Lirası değerinde bir araç satın alacak müşterinin bankadan edinebileceği azami taşıt kredisi tutarı 35 bin Türk Lirası’dır ki; bu tutar hemen her ihtiyaç kredisi ile de sağlanabilmektedir. Böyle bir durumda; yani ihtiyaç duyulan tutar hem taşıt kredisi hem de ihtiyaç kredisi başlığı altında kullanılabiliyorsa artık kredi faizlerini incelemek gerekir.

Faiz Oranları Eşitse İhtiyaç Kredisi Kullanmalı!

Kullanacağı kredi için ihtiyaç kredilerini ve taşıt kredilerini inceleyen ancak aynı faiz oranları ile karşılaşan vatandaşın ihtiyaç kredisi kullanarak istediği araca sahip olması daha ekonomik olabilir. Zira taşıt kredisi kullanan vatandaşın kredi şartları gereği, ihtiyaç kredisinde bulunana hayat sigortasına ek olarak taşıt kaskosu yaptırma zorunluluğu vardır. Ayrıca taşıt kredisinde, krediye konu taşıtın üzerine rehin tesis edilmekte ve bu rehnin ücreti de banka tarafından müşteriden tahsil edilmektedir. Bu durum ihtiyaç kredisinde bulunmadığından, faiz oranlarının aynı olduğu durumda taşıt kredisi yerine ihtiyaç kredisine yönelmek müşteriler için cazip olabilecektir. Taşıt kredilerini inceleyerek araç satın alma maliyetinizi buradan hesaplayabilirsiniz.