Slovakya Para Birimi Nedir Slovak Korunası Nedir?

Slovakya Para Birimi Nedir Slovak Korunası Nedir?

11 Nisan 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Slovakya Orta Avrupa’da bir ülkedir. Slovakya’nın hiçbir denize kıyısı yoktur. Tamamen kara ile kaplı bir konumdadır. Slovakya’nın resmi adı Slovak Cumhuriyeti’dir. Slovakça’da “Slovenská Republika” şeklinde yazılır. Eski Çekoslavakya’dan ayrılmıştır. 1993 yılından itibaren bağımsızlığı tanınmıştır. Slovakya’nın nüfusu yaklaşık 6 milyon kişidir. Slovakya para birimi ve Slovak Korunası hakkında detaylı bilgiyi Slovakya Para Birimi Nedir Slovak Korunası Nedir başlıklı yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Slovakya para birimi ve Slovak Korunası hakkında yazımızın devamında cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Slovakya Para Birimi Nedir? Slovakya Euro Mu Kullanıyor? Slovak Korunası Nedir? Slovak Korunası Tedavülde Mi? Slovak Korunası Hakkında! Slovak Korunası Kodu, Slovak Korunası Numarası, Slovak Korunası Sembolü! Slovak Korunası Kaç TL? Slovak Korunası Kaç Euro? Slovak Korunası Banknotları Nelerdir? Slovak Korunası Banknotları! Slovak Korunası Alt Para Birimi Nedir? Slovak Korunası Kuruşu! Slovak Korunası Madeni Paraları Nelerdir? Slovak Korunası Madeni Paraları! Slovakya’da Enflasyon Oranı Kaç? Slovakya’da Asgari Ücret Ne Kadar? Slovakya’da İşsizlik Oranı Kaç? Slovakya’da Milli Gelir Ne Kadar?

Slovakya Para Birimi Nedir Slovak Korunası Nedir? Slovakya Euro Mu Kullanıyor?

Slovakya para birimi Euro’dur. Slovakya 2004 yılında Avrupa Birliği’ne üye olmuştur ve 2009 yılında da Eurozone’a yani Euro Bölgesi’ne dahil olmuştur. 2009 yılından bu yana Slovakya para birimi olarak Euro kullanmaktadır.

Slovak Korunası Nedir? Slovak Korunası Tedavülde Mi? Slovak Korunası Hakkında!

Slovak Korunası Slovakya’nın eski para birimidir. Hali hazırda Slovak Korunası tedavülde değildir. Slovakya 2004 yılında Avrupa Birliği’ne üye olmuştur. 2008 yılı sonuna kadar kendi para birimi olan Slovak Korunası’nı kullanan Slovakya, 2009 yılında Euro’ya geçmiştir.

Slovak Korunası; 193 ile 1945 yılları arasında ve 1993 ile 2009 yılları arasında kullanılmıştır. Bahse konu dönemde Slovakya haricinde kullanım alanı olmamıştır. Slovakya ekonomik açıdan iyi durumdadır. Slovak Korunası, ülkenin Merkez Bankası olan National Bank of Slovakia tarafından basılırdı. Yerel dilde “Slovenská Koruna” olarak ifade edilmektedir. İngilizce; Slovak koruna yahut, Slovak Crown olarak ifade edilmiştir.

Slovak Korunası Kodu, Slovak Korunası Numarası, Slovak Korunası Sembolü!

Tedavüldeyken Slovak Korunası kodu SKK idi. Slovak Korunası numarası 703 idi. Slovak Korunası sembolü olarak da Sk kullanılırdı.

Slovak Korunası Kaç TL? Slovak Korunası Kaç Euro?

Tedavülde iken yaklaşık 1 Slovak Korunası yaklaşık 0,2 Türk Lirası’na denkti. Bir diğer ifadeyle 1 TL yaklaşık 5 Slovak Korunası etmekteydi. Slovak Korunası 2009 yılında, Slovakya Euro’ya geçerken şu kurdan hesaplanarak Euro’ya çevrilmiştir. 1 Euro = 30.1260 Slovak Korunası kabul edilmiştir.

Slovak Korunası Banknotları Nelerdir? Slovak Korunası Banknotları!

Tedavülde iken kullanılan Slovak Korunası banknotları aşağıdaki gibidir.

 • 20 Slovak Korunası
 • 50 Slovak Korunası
 • 100 Slovak Korunası
 • 200 Slovak Korunası
 • 500 Slovak Korunası
 • 1000 Slovak Korunası
 • 5000 Slovak Korunası

Slovak Korunası Alt Para Birimi Nedir? Slovak Korunası Kuruşu!

Slovak Korunası alt birimi olarak halier kullanılmaktaydı. 1 Slovak Korunası’nın 100’de 1’ine halier denilmekteydi. Slovak Halier simgesi “h” olarak kullanılmıştır.

Slovak Korunası Madeni Paraları Nelerdir? Slovak Korunası Madeni Paraları!

Tedavülde iken kullanılan Slovak Korunası madeni paraları aşağıdaki gibidir.

 • 50 Slovak Halier
 • 1 Slovak Korunası
 • 2 Slovak Korunası
 • 5 Slovak Korunası
 • 10 Slovak Korunası

Slovakya’da Enflasyon Oranı Kaç? Slovakya’da İşsizlik Oranı Kaç?

Slovakya’da enflasyon oranı yüzde 3,5 dolaylarındadır. Slovakya’da işsizlik oranı yüzde 7,1 dolaylarındadır.

Slovakya’da Asgari Ücret Ne Kadar? Slovakya’da Milli Gelir Ne Kadar?

Slovakya’da asgari ücret 480,54 Euro’dur. Slovakya’da maaşlar ortalama 750 Euro’dur. Slovakya’da kişi başı gelir yaklaşık 26 bin dolar civarındadır. Tüm ülkelerin para birimleri listesine ve para birimleri kodlarına buradan göz atabilirsiniz.