Portekiz Eski Para Birimi Portekiz Esküdosu

Portekiz Eski Para Birimi Portekiz Esküdosu

23 Mayıs 2020 0 Yazar: Suat Bulut

Portekiz Esküdosu, Esküdo, Escudo, Eskudo ya da orijinal ismi ile “Escudo Português”. Bu ibarelerin tamamı Portekiz’in Euro’dan önceki para birimini tanımlamaktadır. Portekiz Esküdo’su 1911 yılında Portekiz’de kullanılmaya başlanılmış ve Portekiz’in Euro’ya geçmesine kadar tedavülde kalmıştır. Esküdo nedir, Eskudo nedir ya da Portekiz Esküdosu nedir sorularına bu şekilde kısaca cevap verdikten sonra, Portekiz eski para birimi Portekiz Esküdosu hakkında detaylı bilgiyi yazımızın devamından edinebilirsiniz.

Portekiz Esküdosu hakkında yazımızda cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Portekiz’in Euro’dan Önceki Para Birimi Nedir? Portekiz Esküdosu Sembolü Nedir? Portekiz Esküdosu Sembolü Dolara Benzer! Portekiz Esküdosu Halen Kullanılıyor Mu? Portekiz Esküdosu Ne Zaman Tedavülden Kalkmıştır? Portekiz Esküdosu Kaç Yıl Geçerli? Portekiz Esküdosu Euro’ya Son Çevirme Tarihi Ne Zaman? Poretkiz Esküdosu Kaç Euro? 1 Euro Kaç Portekiz Esküdosu? Portekiz Esküdosu Kaç TL? Portekiz Esküdosu Ne Kadar? Portekiz Esküdosu Banknotları Nelerdir? Portekiz Escudo Banknotları! Portekiz Esküdosu Madeni Paraları Nelerdir? Portekiz Esküdosu Madeni Paraları! Portekiz Esküdosu Alt Birimi Nedir?

Portekiz’in Euro’dan Önceki Para Birimi Nedir?

Portekiz eski para birimi Portekiz Esküdosu olarak kayıtlarda yer almaktadır.

Portekiz Esküdosu Sembolü Nedir? Portekiz Esküdosu Sembolü Dolara Benzer!

Portekiz Esküdosu uluslararası para birimi kodu PTE olarak kullanılmıştır. Portekiz Esküdosu Sembolü, Portekiz Esküdosu tedavüldeyken Amerikan Doları sembolü ile çok fazla karıştırılmaktaydı. İki para biriminin sembolleri arasındaki fark; Portekiz Esküdosu’nun sembolünün çift çentikli S harfi iken, Amerikan Doları’nın sembolündeki S harfinin tek çentikli olmasıdır.

Portekiz Esküdosu Halen Kullanılıyor Mu? Portekiz Esküdosu Ne Zaman Tedavülden Kalkmıştır?

Portekiz Esküdosu, Portekiz’in 2002 yılında Euro’ya geçmesi ile tedavülden kaldırılmıştır. Portekiz Esküdosu’nun tedavülden kaldırılış tarihi 28 Ocak 2002 günüdür.

Portekiz Esküdosu Kaç Yıl Geçerli? Portekiz Esküdosu Euro’ya Son Çevirme Tarihi Ne Zaman?

Portekiz Esküdosu tedavülden kaldırılmasına rağmen 20 yıl boyunca Euro ile değiştirilmeye devam edilecektir. Portekiz Merkez Bankası, Portekiz Esküdosu’nu 2022 yılına kadar Euro ile değiştirmektedir.

Portekiz Esküdosu Kaç Euro? 1 Euro Kaç Portekiz Esküdosu?

Eskudo’nun Euro’ya çevrilmesi esnasında şu parite kullanılmıştır. 200 Portekiz Eküdosu=1 Euro. Dolayısıyla 200 Eskudo 1 Euro’dur diyebiliriz.

Portekiz Esküdosu Kaç TL? Portekiz Esküdosu Ne Kadar?

Portekiz Esküdosu son kullanıldığı yıl olan 2002’de 6.391 Türk Lirası’na eşitti. Bahse konu tarihte TL’den 6 sıfır atılmamış olduğu da dikkatlerden kaçmamalıdır.

Portekiz Esküdosu Banknotları Nelerdir? Portekiz Escudo Banknotları!

Portekiz Esküdosu tedavülde olduğu yıllarda şu banknotlarda kullanılmaktaydı. Portekiz Eskudo banknotları:

 • 500 Eskudo
 • 1.000 Eskudo
 • 2.000 Eskudo
 • 5.000 Eskudo
 • 10.000 Eskudo

Portekiz Esküdosu Madeni Paraları Nelerdir? Portekiz Esküdosu Madeni Paraları!

Portekiz Esküdosu tedavülde olduğu yıllarda şu madeni paralar kullanılmaktaydı. Portekiz Esküdosu madeni paraları:

 • 1 Eskudo
 • 5 Eskudo
 • 10 Eskudo
 • 20 Eskudo
 • 50 Eskudo
 • 100 Eskudo
 • 200 Eskudo

Portekiz Esküdosu Alt Birimi Nedir?

Eskudo’nun alt birimi olarak “centavo” kullanılmaktaydı. Portekiz Esküdosu alt birimi olan centavonun 100 adedi 1 Portekiz Esküdosu’na eşitti. ECU Nedir? Euro ile ilgili detaylı bilgi edinmek için buraya göz atabilirsiniz.