MNG Bank Nedir MNG Bank’a Ne Oldu?

MNG Bank Nedir MNG Bank’a Ne Oldu?

21 Haziran 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Mehmet Nazif Günal’ın yönetim kurulu başkanlığını yaptığı MNG Holding, 2000’li yılların başında ülkemizde bankacılık alanında da faaliyet göstermekteydi. Bankanın esas kuruluş tarihi ise daha da eski yıllara dayanmakta. MNG Bank nedir MNG Bank’a ne oldu ve diğer soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

MNG Bank Nedir MNG Bank’a Ne Oldu?

Bahreyn, Kuveyt ve bazı diğer Arap ülkelerinde bankacılık faaliyeti yürüten Bank of Bahrain and Kuwait, ülkemizde 1985 yılında aynı isimle bir iştirak kuruluşu açmış ve bankacılık faaliyeti yapmaya başlamıştır. Bahreyn ve Kuveyt Bankası A.Ş. ismi ile 1992 yılına kadar hizmet veren banka, 1992 yılında Doğuş Grubu tarafından satın alınmıştır. Doğuş Grubu’nun bankayı satın alması ile birlikte bankanın ismi de; Garanti Yatırım ve Ticaret Bankası A.Ş. olarak değiştirilmiştir.

MNG Bank’a Ne Oldu?

Türkiye’nin önde gelen iş adamlarından Mehmet Nazif Günal Garanti Yatırım ve Ticaret Bankası A.Ş.’yi satın almak için 1997 yılında teklif vermiştir. 1997 yılında gerçekleşen satış sonrasında banka MNG Holding bünyesine katılmış ve ismi de MNG Bank olarak değiştirilmiştir. MNG Holding’in iştirak kuruluşu olarak 2006 yılına kadar faaliyetlerine devam eden banka, 2006 yılına gelindiğinde bir kez daha el değiştirmiştir.

2006 yılında Arab Bank ve BankMed ortaklığı tarafından MNG Bank’ın yüzde 91’lik hissesi satın alınmıştır. Bankanın yüzde 9’luk hissesi ise Mehmet Nazif Günal’da kalmıştır. Bu satın almanın akabinde MNG Bank; T-Bank (Turklandbank) adını almıştır. Mehmet Nazif Günal’a ait yüzde 9’luk hisse 2010 yılında BankMed tarafından satın alınmıştır. 2010 yılında gerçekleşen bu satışın akabinde MNG Bank bütün tüzel kişiliği ile Turklandbank çatısı altına geçmiştir. Turklandbank ya da T-Bank adı ile bilinen ve hali hazırda ülkemizde hizmet veren banka MNG Bank’ı bütün portföyü, alacakları, borçları ve yükümlülükleri ile satın almıştır.

Garanti Yatırım ve Ticaret Bankası A.Ş. ismi ile başladığı piyasa hayatına 1997 yılından sonra MNG Bank olarak devam eden banka bu satın alma ile 2010 yılında bankacılık sektörüne veda etmiştir. MNG Bank’ın bu isimle sektörde verdiği hizmet süresi 13 yıl olarak gerçekleşmiştir. Ülkemizdeki kapatılmış bankalar listesine buradan göz atabilirsiniz.