Malta Para Birimi Nedir Malta Lirası Nedir?

Malta Para Birimi Nedir Malta Lirası Nedir?

10 Haziran 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Malta İtalya’nın güneyinde, Akdeniz’de bulunan adalar topluluğundan müteşekkil bir devlettir. Malta’nın resmi adı Malta Cumhuriyeti’dir. Maltaca’da “Repubblika ta’ Malta” şeklinde yazılır. Malta 5 adadan oluşur. Bu 5 adanın büyük olan 3’ünün ismi; Malta, Gozo ve Comino’dur. Malta Avrupa Birliği’ne de üye konumdadır. En küçük AB üyesi devletlerden birdir. En büyük şehri Birkirkara’dır. Malta’nın nüfusu yaklaşık 500 bin kişidir. Malta para birimi ve Malta Lirası hakkında detaylı bilgiyi Malta Para Birimi Nedir Malta Lirası Nedir başlıklı yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Malta para birimi ve Malta Lirası hakkında yazımızın devamında cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Malta Para Birimi Nedir? Malta Euro Mu Kullanıyor? Malta Lirası Nedir? Malta Lirası Tedavülde Mi? Malta Lirası Hakkında! Malta Lirası Kodu, Malta Lirası Numarası, Malta Lirası Sembolü! Malta Lirası Kaç TL? Malta Lirası Kaç Euro? Malta Lirası Banknotları Nelerdir? Malta Lirası Banknotları! Malta Lirası Alt Para Birimi Nedir? Malta Lirası Kuruşu! Malta Lirası Madeni Paraları Nelerdir? Malta Lirası Madeni Paraları! Malta’da Enflasyon Oranı Kaç? Malta’da Asgari Ücret Ne Kadar? Malta’da İşsizlik Oranı Kaç? Malta’da Milli Gelir Ne Kadar?

Malta Para Birimi Nedir? Malta Euro Mu Kullanıyor?

Malta para birimi Euro’dur. Malta 2004 yılında Avrupa Birliği’ne üye olmuştur ve 2008 yılında da Eurozone’a dahil olmuştur. 2008 yılından bu yana Malta para birimi olarak Euro kullanmaktadır.

Malta Lirası Nedir? Malta Lirası Tedavülde Mi? Malta Lirası Hakkında!

Malta Lirası Malta’nın ulusal para birimidir. Hali hazırda Malta Lirası tedavülde değildir. Malta 2004 yılında Avrupa Birliği’ne üye olmuştur. 2008 yılına kadar kendi para birimi olan Malta Lirası’nı kullanan Malta, 2008 yılında Euro’ya geçmiştir.

Malta Lirası; 1825 ile 2007 yılları arasında kullanılmıştır. Bahse konu dönemde Malta haricinde kullanım alanı olmamıştır. Malta ekonomik açıdan hemen her dönemde iyi durumda olmuştur. Malta lirası, ülkenin Merkez Bankası olan Central Bank of Malta tarafından basılırdı. Yerel dilde Lira Maltija olarak olarak ifade edilmektedir. İngilizce; Maltese lira yahut, Maltese pound olarak kullanılmaktadır.

Malta Lirası Kodu, Malta Lirası Numarası, Malta Lirası Sembolü!

Tedavüldeyken Malta Lirası kodu MTL idi. Malta Lirası numarası 470 idi. Malta Lirası sembolü olarak da ₤ ve Lm kullanılırdı.

Malta Lirası Kaç TL? Malta Lirası Kaç Euro?

1 Türk Lirası, tedavülde iken yaklaşık 0,07 Malta Lirası’na denkti. Bir diğer ifadeyle 1 Malta Lirası yaklaşık 15 Türk Lirası etmekteydi. Malta Lirası 2008 yılında, Malta Euro’ya geçerken şu kurdan hesaplanarak Euro’ya çevrilmiştir. 1 Euro = 0.429300 Malta Lirası kabul edilmiştir. Yani Malta Lirası 2 Euro’dan daha değerlidir.

Malta Lirası Banknotları Nelerdir? Malta Lirası Banknotları!

Tedavülde iken kullanılan Malta Lirası banknotları aşağıdaki gibidir.

 • 2 Malta Lirası
 • 5 Malta Lirası
 • 10 Malta Lirası
 • 20 Malta Lirası

Malta Lirası Alt Para Birimi Nedir? Malta Lirası Kuruşu!

Malta Lirası alt birimi olarak cent ve mil kullanılmaktaydı. 1 Malta Lirası’nın 100’de 1’ine cent, 1000’de 1’ine ise mil denilirdi.

Malta Lirası Madeni Paraları Nelerdir? Malta Lirası Madeni Paraları!

Tedavülde iken kullanılan Malta Lirası madeni paraları aşağıdaki gibidir.

 • 1 cent
 • 2 cents
 • 5 cents
 • 10 cents
 • 25 cents
 • 50 cents
 • 1 Malta Lirası

Malta’da Enflasyon Oranı Kaç? Malta’da İşsizlik Oranı Kaç?

Malta’da enflasyon oranı yüzde 0,5 dolaylarındadır. Malta’da işsizlik oranı yüzde 0,1 dolaylarındadır.

Malta’da Asgari Ücret Ne Kadar? Malta’da Milli Gelir Ne Kadar?

Malta’da asgari ücret 747,54 Euro’dur. Malta’da maaşlar ortalama 1300 Euro’dur. Malta’da kişi başı gelir yaklaşık 28 bin dolar civarındadır. Ülkenin en önemli gelir kaynağı turizmdir. Malta Para Birimi Nedir Malta Lirası Nedir haberi akabinde; Euro Bölgesi ülkelerine buradan göz atabilir ve Euro alanı hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.