Lüksemburg Para Birimi Lüksemburg Euro Mu Kullanıyor?

Lüksemburg Para Birimi Lüksemburg Euro Mu Kullanıyor?

19 Nisan 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Lüksemburg Avrupa’nın ve Dünya’nın en küçük ülkeleri arasında yer almakla birlikte, ekonomik olarak son derece refah bir konumda bulunuyor. Lüksemburg asgari ücret olarak Avrupa’da en yüksek asgari ücreti veren ülke olarak göze çarpıyor. Bu alanda Dünya’da da iyi bir yer edinmiş durumda. Peki Lüksemburg para birimi olarak ne kullanıyor? Lüksemburg parası hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Lüksemburg para birimi hakkında cevap bulabileceğiniz sorular yazımızın devamında şunlardır. Lüksemburg Parası Nedir? Lüksemburg Euro Mu Kullanıyor? Lüksemburg Frangı Nedir? Lüksemburg Frangı Tedavülde Mi? Lüksemburg Frangı ve Belçika Frangı Arasındaki İlişki Nedir? Lüksemburg Frangı Ne Kadar? Lüksemburg Frangı Kaç TL? Lüksemburg Frangı Kaç Euro? 1 Euro Kaç Lüksemburg Frangı? Lüksemburg Frangı Alt Para Birimi Nedir? Lüksemburg Frangı Banknotları Nelerdir? Lüksemburg Frangı Kağıt Paraları! Lüksemburg Frangı Madeni Paraları Nelerdir? Lüksemburg Frangı Madeni Paraları!

Lüksemburg Para Birimi Nedir? Lüksemburg Euro Mu Kullanıyor?

Lüksemburg para birimi 2002 yılından bu yana Euro’dur. Lüksemburg diğer Avrupa Birliği ülkeleri gibi Euro kullanmakla birlikte, halen kendi ulusal para birimini de halkın elinde görmek mümkündür.

Lüksemburg Frangı Nedir? Lüksemburg Frangı Tedavülde Mi?

Lüksemburg Frangı, Lüksemburg’un ulusal para birimidir. 1854 yılında kullanılmaya başlanan Lüksemburg Frangı 2002 yılına kadar kullanılmaya devam etmiştir. 2002 yılı 28 Şubat günü itibari ile tedavülden kaldırılmıştır. Lüksemburg Frangı’nın tedavülden kaldırılması, geçersiz olduğu anlamına ise gelmez. Zira Lüksemburg Merkez Bankası tarafından her daim Euro ile değiştirilme garantisi verilmiştir. Bu nedenle halen Lüksemburg Frangı’na en azından Lüksemburg’ta rastlamak mümkündür.

Lüksemburg Frangı ve Belçika Frangı Arasındaki İlişki Nedir?

Lüksemburg Frangı uzun yıllar Belçika’da da geçerliliğini sürdürmüştür. İki ülke arasındaki anlaşma gereğince 1944 yılından 2002 yılına kadar 1 Lüksemburg Frangı 1 Belçika Frangı’na denk sayılmıştır.

Lüksemburg Frangı Ne Kadar? Lüksemburg Frangı Kaç TL?

1 Türk Lirası 6,3 Lüksemburg Frangı’na eşittir. 1 Lüksemburg Frangı yaklaşık 0,16 Türk Lirası’na denktir.

Lüksemburg Frangı Kaç Euro? 1 Euro Kaç Lüksemburg Frangı?

1 Lüksemburg Frangı takribi 0,025 Euro’ya eşittir. 1 Euro da yaklaşık 40 Lüksemburg Frangı’na denktir. 2002 yılında Lüksemburg Frangı’nın Euro’ya çevrimi esnasında 1 Avro=40.33 paritesi kullanılmıştır.

Lüksemburg Frangı Alt Para Birimi Nedir? Lüksemburg Frangı Kodu Neydi?

Lüksemburg Frangı’nın alt para birimi centime ya da cent olarak ifade edilir. 100 centime 1 Lüksemburg Frangı’na eşittir. Lüksemburg Frangı kodu LUF olarak kullanılmıştır. Lüksemburg Frangı’nın sembolü fr. Ya da F olarak kullanılmıştır. Centime ibaresi sembolü ise “c.” şeklinde kullanılmıştır.

Lüksemburg Frangı Banknotları Nelerdir? Lüksemburg Frangı Kağıt Paraları!

Tedavülde iken Lüksemburg Frangı banknotları aşağıdaki gibiydi.

  • 20 Lüksemburg Frangı
  • 50 Lüksemburg Frangı
  • 100 Lüksemburg Frangı
  • 1000 Lüksemburg Frangı
  • 5000 Lüksemburg Frangı

Lüksemburg Frangı Madeni Paraları Nelerdir? Lüksemburg Frangı Madeni Paraları!

Tedavülde iken Lüksemburg Frangı madeni paraları aşağıdaki gibiydi.

  • 25 centimes
  • 1 Lüksemburg Frangı
  • 5 Lüksemburg Frangı
  • 20 Lüksemburg Frangı
  • 50 Lüksemburg Frangı

Euro hakkında detaylı bilgi edinmek ve ECU nedir sorusunun cevabını öğrenmek için de buraya göz atabilirsiniz.