Letonya Eski Para Birimi Letonya Latsı Nedir?

Letonya Eski Para Birimi Letonya Latsı Nedir?

17 Mart 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Letonya Rusya’nın batısında, Avrupa’nın kuzeyinde hem yüz ölçümü bakımından hem de nüfus bakımından küçük bir devlettir. 2 milyon 800 bin kişi dolaylarında nüfusa sahiptir. Letonya, 1991 yılında o dönem parçalanma sürecine giren Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nden bağımsızlığını ilan etmiştir. Günümüzde ise hem NATO’ya hem de Avrupa Birliği’ne de üye konumdadır. Letonya hem NATO’ya hem de Avrupa Birliği’ne 2004 yılında kabul edilmiştir. Letonya Eski Para Birimi Letonya Latsı Nedir hakkında detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Letonya para birimi ve Letonya Latsı hakkında yazımızın devamında cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Letonya Para Birimi Nedir? Letonya Euro Mu Kullanıyor? Letonya Latsı Nedir? Letonya Latsı Tedavülde Mi? Letonya Latsı Hakkında! Letonya Latsı Kodu, Letonya Latsı Numarası, Letonya Latsı Sembolü! Letonya Latsı Kaç TL? Letonya Latsı Kaç Euro? Letonya Latsı Banknotları Nelerdir? Letonya Latsı Banknotları! Letonya Latsı Alt Para Birimi Nedir? Letonya Latsı Kuruşu! Letonya Latsı Madeni Paraları Nelerdir? Letonya Latsı Madeni Paraları! Letonya’da Enflasyon Oranı Kaç? Letonya’da Asgari Ücret Ne Kadar? Letonya’da İşsizlik Oranı Kaç? Letonya’da Milli Gelir Ne Kadar? Letonya Latı Neden Değerli?

Letonya Eski Para Birimi Letonya Latsı Nedir?

Letonya Kuzey Avrupa’da küçük bir ülkedir. Buna rağmen Letonya ekonomik anlamda son derece güçlüdür. 2004 yılında Avrupa Birliği’ne üye olan Letonya, akabinde para birimini de değiştirmiştir ve aynı zamanda Euro Bölgesi’nde de bulunmaktadır. Letonya para birimi Euro’dur. Resmi para birimi olarak Euro kullanan Letonya, yakın geçmişe kadar ulusal para birimini kullanmaktaydı.

Leton Latsı Nedir? Leton Latsı Tedavülde Mi? Letonya Lats Hakkında!

Letonya Latı Letonya’nın ulusal para birimidir. Hali hazırda Letonya Latsı tedavülde değildir. 1991 yılında SSCB’den bağımsızlığını ilan eden Letonya 2004 yılında Avrupa Birliği’ne üye olmuştur. 2013 yılı Nisan ayına kadar kendi para birimi olan Letonya Latsı’nı kullanan Letonya, 2013 yılında Euro’ya geçmiştir. Let Latsı, Let Latı, Letonya Latı ya da Laeton Latsı olarak da bilinir. Para biriminin adı aslında Lats şeklindedir.

Letonya Latsı; 1922–1940 ve 1993–2013 yılları arasında kullanılmıştır. Bahse konu dönemde Let Latsı’nın Letonya haricinde kullanım alanı olmamıştır. Bu yıllarda Letonya ekonomik açıdan şaşırtıcı derecede iyi durumdadır ve Letonya Latsı da dünyanın en değerli para birimleri arasındadır. Letonya Lati, Letonya Merkez Bankası olan Bank of Latvia tarafından basılırdı. Yerel dilde Latvijas lats ve İngilizce’de Latvian Lats olarak bilinir. Letonya Latsı’nın çoğulu yerel dilde Lati ya da Latu olarak ifade edilmektedir.

Letonya Latsı Kodu, Letonya Latsı Numarası, Letonya Latsı Sembolü!

Tedavüldeyken Letonya Latı kodu LVL idi. Letonya Latı numarası 428 idi. Letonya Latı sembolü Ls idi. Bunun yanı sıra sembol olarak LVL de kullanılırdı.

Letonya Latsı Kaç TL? Letonya Latsı Kaç Euro?

1 Letonya Latı tedavülde iken 9 Türk Lirası’na denkti. Letonya Latsı 2013 yılında, Letonya Euro’ya geçerken şu kurdan hesaplanarak Euro’ya çevrilmiştir.  1 Euro = 0,7 Letonya Latı.

Letonya Latsı Banknotları Nelerdir? Letonya Latı Banknotları!

Tedavülde iken kullanılan Letonya Latı banknotları aşağıdaki gibidir.

 • 5 Latu
 • 10 Latu
 • 20 Latu
 • 50 Latu
 • 100 Latu
 • 500 Latu

Letonya Latı Alt Para Birimi Nedir? Letonya Latı Kuruşu!

Letonya Latı alt birimi santims olarak bilinmektedir. Santims tekil kullanımlar için geçerlidir. Çoğul kullanımlarda santīmi ya da santīmu kullanılmıştır. Kısaltması “Ls” olarak kullanılır.

Letonya Latı Madeni Paraları Nelerdir? Letonya Latsı Madeni Paraları!

Tedavülde iken kullanılan Letonya Latı madeni paraları aşağıdaki gibidir.

 • 1 santīmu
 • 2 santīmu
 • 5 santīmu
 • 10 santīmu
 • 20 santīmu
 • 50 santīmu
 • 1 Lati
 • 2 Lati

Letonya’da Enflasyon Oranı Kaç? Letonya’da İşsizlik Oranı Kaç?

Letonya’da enflasyon oranı eksi yüzde 1 dolaylarındadır. Letonya’da işsizlik yüzde 4 dolaylarındadır.

Letonya Latı Neden Değerli?

Nüfusu 3 milyon bile olmayan, küçük bir kara parçasına sahip Letonya’nın para biriminin 9 Türk Lirası’ndan daha değerli olması her daim akıllara Letonya Latı neden değerli sorusunu getirmiştir. Letonya Latı’nın değerli olmasının sebebinin Letonya Merkez Bankasının sahip olduğu yüksek altın rezervi olduğu düşünülmektedir.

Letonya’da Asgari Ücret Ne Kadar? Letonya’da Milli Gelir Ne Kadar?

Letonya’da asgari ücret 430 Euro’dur. Letonya’da maaşlar ortalama 800 Euro’dur. Letonya’da kişi başı gelir yaklaşık 20 bin dolar civarındadır. Letonya Eski Para Birimi Letonya Latsı Nedir başlıklı haberin akabinde; Dünyadaki bütün para birimlerine buradan göz atabilirsiniz.