İsviçre Para Birimi İsviçre Frangı Ne Olur?

İsviçre Para Birimi İsviçre Frangı Ne Olur?

12 Nisan 2020 0 Yazar: Suat Bulut

İsviçre Avrupa’nın en zengin ve en refah ülkeleri arasında bulunuyor. İsviçre’nin resmi ismi İsviçre Konfederasyonu şeklindedir. Ülkede resmi dil olarak Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romanşça vardır. İsviçre Federasyonu Almanca’da Schweizerische Eidgenossenschaft şeklinde, Fransızca’da Confédération suisse şeklinde, İtalyanca’da Confederazione Svizzera, Romanşça’da Confederaziun svizra olarak yazılır. İsviçre para birimi ve İsviçre Ekonomisi hakkında İsviçre Para Birimi İsviçre Frangı Ne Olur başlıklı yazımızdan detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İsviçre para birimi ve İsviçre Ekonomisi başta olmak üzere, İsviçre hakkında yazımızda cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. İsviçre Avrupa Birliği’ne Üye Mi? İsviçre AB’ye Üye Mi? İsviçre Para Birimi Nedir? İsviçre Euro Mu Kullanıyor? İsviçre Frangı Nedir? İsviçre Frangı Hakkında! İsviçre Frangı Kodu Nedir? İsviçre Frangı Numarası Nedir? İsviçre Frangı Kısaltması Nedir? İsviçre Frangı Sembolü Nedir? İsviçre Frangı Banknotları Nelerdir? İsviçre Frangı Banknotları! İsviçre Frangı Alt Birimi Nedir? İsviçre Frangı Kuruşu Nedir? İsviçre Frangı Madeni Paraları Nedir? İsviçre Frangı Madeni Paraları! İsviçre Frangı Kaç TL? İsviçre Frangı Ne Kadar? İsviçre Frangı Kaç Euro? İsviçre Frangı Kaç Dolar? İsviçre Ekonomisi Nasıl? İsviçre Kişi Başı Milli Gelir Ne Kadar? İsviçre’de Enflasyon Oranı Kaç? İsviçre’de Asgari Ücret Ne Kadar? İsviçre Frangı Hangi Ülkelerde Kullanılır? İsviçre Frangı Kullanan Ülkeler Hangileridir?

İsviçre Ekonomisi Nasıl? İsviçre Kişi Başı Milli Gelir Ne Kadar?

İsviçre Ekonomisi son derece güçlüdür. Hem Avrupa’nın hem de dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan İsviçre’de kişi başına gelir 50 bin dolar seviyesine dayanmıştır. İsviçre ekonomisi, özellikle bankacılık alanında dikkat çekmektedir. Dünyada pek çok zenginin hesabı İsviçre bankalarında bulunmaktadır. İsviçre kredi kayıt bürosu için de buraya göz atabilirsiniz.

İsviçre Avrupa Birliği’ne Üye Mi? İsviçre AB’ye Üye Mi?

İsviçre Avrupa Birliği’ne üye değildir. İsviçre 1990’lı yılların başında Avrupa Birliği’ne üye olmak adına adım atmış ise de, yapılan referandum neticesinde İsviçre halkı Avrupa Birliği’ne girmeyi kabul etmemiştir. İsviçre Kıta Avrupa’sında Avrupa Birliği’ne girmeyen en önemli ülke olarak dikkat çekmektedir. Bununla birlikte İsviçre Şengen Anlaşması’nı imzalamıştır ve serbest dolaşım hakkını Avrupa Birliği ülkelerine vermiştir.

İsviçre Para Birimi Nedir? İsviçre Euro Mu Kullanıyor?

İsviçre Avrupa Birliği’ne üye olmadığı gibi Eurozone’a da üye değildir. Euro Bölgesi içerisinde bulunmayan İsviçre para birimi olarak İsviçre Frangı’nı kullanmaktadır. İsviçre’nin resmi para birimi İsviçre Frangı’dır ve Euro günlük yaşamda kullanılan 2. para birimi konumundadır. Avrupa’da kalan son “Frank” türünde para birimidir.

İsviçre Frangı Nedir? İsviçre Frangı Hakkında!

İsviçre Frangı İsviçre’nin resmi para birimidir. Dünyanın en güçlü para birimleri arasında yer almaktadır. Rezerv paralar arasındaki ağırlığı ise yüzde 1 dolaylarındadır. İsviçre’nin geniş altın rezervi vardır ve İsviçre Frangı güvenilir bir para birimidir. Schweizer Franken (Almanca), franc suisse (Fransızca), franco svizzero (İtalyanca) ve franc svizzer (Romanşça) yazılış şekilleridir. İsviçre Frangı İsviçre Ulusal Bankası (Swiss National Bank) tarafından basılmaktadır.

İsviçre Frangı Kodu Nedir? İsviçre Frangı Numarası Nedir? İsviçre Frangı Kısaltması Nedir?

İsviçre Frangı kodu CHF’dir. İsviçre Frangı kodu önceden SFr. olarak kullanılmaktaydı. Sonradan CHF olarak değiştirilmiştir. İsviçre Frangı numarası 756’dır. İsviçre Frangı kısaltması olarak da CHF söylenebilir. Paralar neden İsviçre bankalarına yatırılır, zenginler neden İsviçre bankalarını tercih eder buradan göz atabilirsiniz.

İsviçre Frangı Sembolü Nedir? İsviçre Frangı Banknotları Nelerdir? İsviçre Frangı Banknotları!

İsviçre Frangı sembolü olarak da CHF kullanılmaktadır. Bunun haricinde ayrıca bir sembolü bulunmamaktadır. İsviçre Frangı banknotları aşağıdaki gibidir.

 • 10 İsviçre Frangı (En küçük İsviçre Frangı Banknotu)
 • 20 İsviçre Frangı
 • 50 İsviçre Frangı
 • 100 İsviçre Frangı
 • 200 İsviçre Frangı
 • 1000 İsviçre Frangı (En büyük İsviçre Frangı Banknotu)

İsviçre Frangı Alt Birimi Nedir? İsviçre Frangı Kuruşu Nedir?

İsviçre Frangı alt birimi Rappen (Almanca), centime (Fransızca), centesimo (İtalyanca) ya da “rap” (Romanşça) olarak bilinir. 100 rappen ya da rap 1 İsviçre Frangı’na eşittir.

İsviçre Frangı Madeni Paraları Nedir? İsviçre Frangı Madeni Paraları!

İsviçre Frangı madeni paraları aşağıdaki gibidir.

 • 5 İsviçre rappen
 • 10 İsviçre rap
 • 20 İsviçre centimes
 • ½ İsviçre Frangı
 • 1 İsviçre Frangı
 • 2 İsviçre Frangı
 • 5 İsviçre Frangı

İsviçre Frangı Kaç TL? İsviçre Frangı Ne Kadar?

İsviçre Frangı güncel kurla 6,95 Türk Lirası civarında işlem görmektedir.

İsviçre Frangı Kaç Euro? İsviçre Frangı Kaç Dolar?

İsviçre Frangı 0,95 Euro dolaylarındadır. İsviçre Frangı 1,04 dolara hemen hemen eşit seviyededir. Güncel kurlara göre fiyatlama değişebilir.

İsviçre Frangı Ne Olur?

İsviçre Frangı son yıllarda yükseliş trendinde ve İsviçre bankacılık sisteminin güvenilirliği ve İsviçre ekonomisinin sağlamlığı ile İsviçre Frangı’nın orta ve uzun vadede güvenli liman özelliğini koruyacağı öngörülmektedir.

İsviçre’de Enflasyon Oranı Kaç? İsviçre’de Asgari Ücret Ne Kadar?

İsviçre İstatistik Kurumu (de) Statistik Schweiz verilerine göre İsviçre’de enflasyon yoktur. İsviçre kantonlara ayrılmış şekildedir. Her kantonun kendi asgari ücretini belirleme hakkı bulunmaktadır. Bununla birlikte İsviçre’de asgari ücret merkezi hükümet tarafından yaklaşık 3500 İsviçre Frangı olarak tayin edilmiştir.

İsviçre Frangı Hangi Ülkelerde Kullanılır? İsviçre Frangı Kullanan Ülkeler Hangileridir?

İsviçre Frangı İsviçre’nin haricinde Lihtenştayn’da da kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra özerk bölgeler konumunda olan Campione d’Italia ve Büsingen am Hochrhein bölgelerinde de İsviçre frangı kullanılmaktadır. İsviçre Para Birimi İsviçre Frangı Ne Olur haberi akabinde; Dünyadaki bütün ülkelerin para birimlerine ve para birimi kodlarına da buradan göz atabilirsiniz.