Hollanda Nafaka Süresi Parası ve Hollanda LBIO

Hollanda Nafaka Süresi Parası ve Hollanda LBIO

17 Nisan 2020 0 Yazar: Suat Bulut

Hayat insanın karşısına olumlu olaylar çıkarabildiği gibi, olumsuz durumlar da çıkarabilmektedir. Nasıl ki evlilik olağan bir durum ise, boşanma da bir o kadar olağan bir durumdur. Boşanma durumunda taraflardan birinin ya da her ikisin birden ve özellikle de çocukların mağdur olmasını engellemek adına yasaların emrettiği hükümlerin başında gelen nafaka meselesi hemen her ülkenin özel yasalarında tanzim edilmiştir. Hollanda nafaka soruları ve cevaplarını Hollanda Nafaka Süresi Parası ve Hollanda LBIO başlıklı bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hollanda’da boşanma davası açılmış ve gerek dava esnasında “tedbir nafakası” bağlanmış ve gerekse dava neticesinde mahkemece nafakaya hükmedilmiş ise; tarafların nafakadan doğan hak ve yükümlülüklerini bilmeleri ve buna göre hareket etmeleri gerekmektedir. Yazımızda Hollanda’da nafaka meselesi ile ilgili olarak şu sorulara cevaplar bulabilirsiniz. Hollanda tatil günleri 2020 için buraya göz atabilirsiniz.

Hollanda Nafaka Süresi Parası ve Hollanda LBIO

Hollanda nafaka kurumu nedir? Hollanda’da kimlere nafaka bağlanabilir? Hollanda’da çocuğa nafaka var mı? Hollanda’da eşe nafaka var mı? Hollanda’da nafaka miktarı ne kadar? Hollanda’da nafaka artışı ne kadar? Hollanda’da nafaka ödenmezse ne olur?

Hollanda Nafaka Kurumu Nedir?

Hollanda’da nafaka işlerini yürüten resmi bir kurum bulunmaktadır. Hollanda nafaka kurumu olarak çevirebileceğimiz kurumun Hollandaca kısaltması LBIO şeklindedir. Hollanda Nafaka Tahsilatı Ulusal Bürosu LBIO Hollanda’daki nafaka sorunları ile ilgili yetkili kurumdur.

Hollanda’da Çocuğa Nafaka Var Mı?

Hollanda’da 18 yaşın altındaki çocuklar ve 18 yaşın üzerinde olsa dahi bedense ya da zihinsel engele sahip bireylere nafaka bağlanabilmektedir.

Hollanda’da Eşe Nafaka Var Mı?

Hollanda’da boşanan eşlerden ekonomik durumu hayatını idame etmeye yetmeyecek seviyede olan eş, maddi olarak iyi durumda olan eşten nafaka talebinde bulunabilir.

Hollanda’da Kimlere Nafaka Bağlanabilir?

Hollanda’da boşanan çiftler arasında ekonomik olarak daha zayıf durumda olan eşe, bakmakla yükümlü bulunulan çocuğa ve herhangi bir nikah akdine gereksinim olmaksızın; kan bağı bulunan yakın akrabalardan muhtaç durumda bulunanlara nafaka bağlanabilir.

Hollanda’da Nafaka Miktarı Ne Kadar?

Hollanda’da nafaka miktarı nafaka talep eden ve nafakayı ödeyecek olan kişilerin ekonomik ve sosyal durumları dikkate alınarak mahkemece takdir edilmektedir. Herkes için geçerli olan tek bir nafaka tutarı bulunmamaktadır.

Hollanda’da Nafaka Artışı Ne Kadar?

Hollanda’da nafaka meblağı her yıl belirli oranda artmaktadır. Bu oran genellikle enflasyon doğrultusunda olmaktadır. Hollanda Hükümeti tarafından belirlenen nafaka zam oranı; Hollanda Nafaka Tahsilatı Ulusal Bürosu LBIO tarafından tatbik edilmektedir. Hali hazırda yıllık yüzde 2 seviyesinde uygulanan nafaka zam oranı yıllık bazda hükümet tarafından değiştirilebilmektedir. Nafaka alan kişinin bu artıştan haberi olmaması durumunda; nafaka artışını öğrendiği andan itibaren geriye dönük 5 yıllık nafaka artış oranını nafaka ödeyen taraftan talep edebilmektedir.

Hollanda’da Nafaka Ödenmezse Ne Olur?

Hollanda’da nafaka ödenmemesi durumunda Hollanda Nafaka Tahsilatı Ulusal Bürosu LBIO’ya başvuru yapılabilir. Gerekli yasal prosedürler Hollanda Nafaka Tahsilatı Ulusal Bürosu LBIO tarafından takip edilerek tahsilat icra vb. yöntemler ile yapılmaktadır.