Hırvatistan Para Birimi Nedir Hırvatistan Euro Kullanıyor Mu?

Hırvatistan Para Birimi Nedir Hırvatistan Euro Kullanıyor Mu?

10 Nisan 2020 0 Yazar: Suat Bulut

Balkanların sona erdiği, Orta Avrupa’nın başladığı topraklar olarak tabir edilebilir Hırvatistan toprakları. Bunun yanı sıra Akdeniz’e kıyısı olan güzel bir coğrafyaya sahiptir Hırvatistan. Akdeniz Birliği’nin kurucu üyelerinden olan Hırvatistan, Avrupa Birliği’ne ise geç katılan ülkeler arasında yer almaktadır. Avrupa Birliğine henüz 2013 yılında giren Hırvatistan’ın ekonomisi hakkında yazımızda detaylı bilgi edinebilirsiniz. Hırvatistan Para Birimi Nedir Hırvatistan Euro Kullanıyor Mu soruları başta olmak üzere Hırvatistan ekonomisi hakkında merak ettikleriniz burada…

Hırvatistan para birimi ve Hırvatistan ekonomisi hakkında yazımızın devamında cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Hırvatistan Para Birimi Nedir? Hırvatistan Euro Mu Kullanıyor? Hırvat Para Birimi! Hırvat Kunası Nedir? Hırvatistan Kunası Hakkında! Hırvat Kunası Kaç TL? Hırvat Kunası Ne Kadar? Hırvatistan Asgari Ücreti Ne Kadar? Hırvatistan’da Asgari Ücret! Hırvatistan’da Enflasyon Yüzde Kaç? Hırvatistan’da Enflasyon! Hırvat Kunası Numarası Kaç? Hırvat Kunası Kodu Nedir? Hırvat Kunası Sembolü Nedir? Hırvat Kunası Alt Birimi Nedir? Hırvatistan Kuruşu Nedir? Hırvat Kunası Banknotları Nelerdir? Hırvatistan Parası Banknotları! Hırvat Kunası Madeni Paraları Nelerdir? Hırvatistan Parası Madeni Paraları! Hırvat Dinarı Var Mı? Hırvat Dinarı Nedir? Hırvatistan Euro’ya Geçecek Mi? Hırvatistan Ne Zaman Euro’ya Geçecek?

Hırvatistan Para Birimi Nedir? Hırvatistan Euro Mu Kullanıyor? Hırvat Para Birimi!

Hırvatistan para birimi Hırvat Kunası’dır. Genel kanının aksine Hırvatistan para birimi Euro değildir. 2013 yılında Avrupa Birliği’ne üye olan Hırvatistan, gerekli şartları sağlamadıkça resmi olarak Euro kullanamayacaktır.

Hırvat Kunası Nedir? Hırvatistan Kunası Hakkında!

Hırvat Kunası, Hırvatistan’ın 30 Mayıs 1994’ten bu yana kullandığı para birimidir. Hırvat Kunası, Hırvatistan’ın resmi para birimi konumundadır. Hırvatça Hırvat Kunası “hrvatska kuna” şeklinde yazılır. İngilizcede Hırvat Kunası Croatian kuna şeklinde yazılmaktadır.

Hırvat Kunası Kaç TL? Hırvat Kunası Ne Kadar?

Güncel kura göre Hırvat Kunası 0,96 Türk Lirası’dır. Diğer bir ifadeyle 1 Türk Lirası 1,04 Hırvat Kunası’na denktir.

Hırvatistan Asgari Ücreti Ne Kadar? Hırvatistan’da Asgari Ücret!

Hırvatistan’da asgari ücret 466 Euro olarak uygulanmaktadır.

Hırvatistan’da Enflasyon Yüzde Kaç? Hırvatistan’da Enflasyon!

Hırvatistan Ulusal Bankası ve Hırvatistan İstatistik Kurumu verilerine göre Hırvatistan’da enflasyon yüzde 0,4 noktasındadır.

Hırvat Kunası Numarası Kaç? Hırvat Kunası Kodu Nedir? Hırvat Kunası Sembolü Nedir?

Hırvat Kunası uluslararası piyasada 191 numara ile ifade edilir. Hırvat Kunası kodu HRK olarak geçer. Hırvat Kunası kodu kn’dir.

Hırvat Kunası Alt Birimi Nedir? Hırvatistan Kuruşu Nedir?

Hırvat Kunası alt birimi lipa olarak kayıtlarda yer almaktadır. Lipa simgesi ya da kısaltması lp olarak bilinir. 100 lipa 1 Hırvat Kunası’na denk olarak kabul edilir.

Hırvat Kunası Banknotları Nelerdir? Hırvatistan Parası Banknotları!

Hırvat Kunası banknotları aşağıdaki gibidir. İşte Hırvatistan para birimi banknotları…

 • 5 Hırvat Kunası
 • 10 Hırvat Kunası
 • 20 Hırvat Kunası
 • 50 Hırvat Kunası
 • 100 Hırvat Kunası
 • 200 Hırvat Kunası
 • 500 Hırvat Kunası
 • 1000 Hırvat Kunası

Hırvat Kunası Madeni Paraları Nelerdir? Hırvatistan Parası Madeni Paraları!

Hırvat Kunası madeni paraları aşağıdaki gibidir. İşte Hırvatistan para birimi madeni paraları…

 • 1 lipa
 • 2 lipa
 • 5 lipa
 • 10 lipa
 • 20 lipa
 • 50 lipa
 • 1 Hırvat Kunası
 • 2 Hırvat Kunası
 • 5 Hırvat Kunası
 • 25 Hırvat Kunası

Hırvat Kunası Nereden Alınır? Hırvatistan Kunası Bozdurma

Hırvatistan Kunası almak için illerin en büyük döviz büroları ve kuyumcuları ile görüşülebilir. Hırvatistan Kunası bozdurma için de bu işletmeler yardımcı olabilir. Buna ek olarak Hırvatistan Kunası bozan bankalar; klasik banka şubeleri olmayıp, “private banking” hizmeti veren özel bankacılık şubeleridir. Merkez Bankası Hırvat Kunası bozmamaktadır.

Hırvat Dinarı Var Mı? Hırvat Dinarı Nedir?

Hırvat Dinarı, Hırvatistan’ın Kuna’ya geçmeden önce kullandığı para birimidir. Hırvat Dinarı Hırvat Kunası’na geçilen 30 Mayıs 1994 tarihinden önce kullanılmıştır.

Hırvatistan Euro’ya Geçecek Mi? Hırvatistan Ne Zaman Euro’ya Geçecek?

Hırvatistan, Avrupa Birliği’nin Euro’yu resmi para birimi olarak kullanan ülkelerden yerine getirmesini istediği şartları sağladığında Euro’ya geçmek üzere taahhütte bulunduğu bir anlaşmaya imza atmıştır. Dolayısıyla Hırvatistan gelecekte Euro’ya resmi para birimi olarak geçecek ve Euro’yu resmi para birimi olarak kullanacaktır. Ancak bununla ilgili resmi ve ön görülebilir bir tarih hali hazırda söz konusu değildir. Hırvatistan Para Birimi Nedir Hırvatistan Euro Kullanıyor Mu haberi akabinde; Euro Bölgesi ya da Euro alanı nedir, Eurozone hakkında bilgi edinmek için buraya göz atabilirsiniz.