Hırvatistan Bankaları ve Swift Kodları

Hırvatistan Bankaları ve Swift Kodları

6 Nisan 2020 0 Yazar: Şerife Uslu

Hırvatistan orta Avrupa’da yer alan, yüzölçümü bakımından küçük bir ülke. Hırvatistan Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen para birimi olarak Euro kullanmamaktadır. Hırvatistan para birimi Hırvat Kunası hakkında daha önce detaylı bir yazı paylaşmıştık. Bu yazımızda da Hırvatistan bankaları ve Hırvatistan Bankacılık sistemine dair bilgileri paylaşıp, Hırvatistan’da faaliyet gösteren bankalara göz atacağız.

Hırvatistan bankacılık sisteminin en tepesindeki kurum olarak Hırvat Merkez Bankası belirtilebilir. Hırvatistan Merkez Bankası Croatian National Bank 1990 yılında kurulmuştur. Hırvat Merkez Bankası Croatian National Bank Hırvatistan para birimi Hırvat Kunası basmaya yetkili tek kurum olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Hırvat Merkez Bankası Croatian National Bank kısaltması HNB olarak kullanılır. Zira Hırvatistan Merkez Bankası yerel dilde Hrvatska narodna banka şeklinde yazılmaktadır. Hırvatistan’da faaliyet gösteren bankaları da liste halinde verelim.

Hırvatistan Bankaları ve Swift Kodları

Hırvatistan bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bankalar arasında Hırvatistan merkezli bankalar bulunduğu gibi yabancı merkezli olup Hırvatistan’da şube açan bankalar da bulunmaktadır. Hırvatistan’daki bütün bankalar ve Hırvat bankaları Swift kodları aşağıda listelenmiştir.

Addiko Bank HAAB HR 22
Banka Kovanica SKOV HR 22
Croatia banka CROA HR 2X
Erste & Steiermärkische Bank ESBC HR 22
Hrvatska poštanska banka HPBZ HR 2X
Imex banka IMXX HR 22
Istarska kreditna banka Umag ISKB HR 2X
Jadranska banka JADR HR 2X
Karlovacka banka KALC HR 2X
KentBank KENB HR 22
Kreditna banka Zagreb KREZ HR 2X
OTP Bank OTPV HR 2X
Partner banka PAZG HR 2X
Podravska banka PDKC HR 2X
Primorska banka SPRM HR 22
Privredna banka Zagreb PBZG HR 2X
Raiffeisenbank Austria RZBH HR 2X
Samoborska banka SMBR HR 22
Sberbank VBCR HR 22
Slatinska banka SBSL HR 2X
Splitska banka SOGE HR 22
Štedbanka STED HR 22
Vaba d.d. banka Varazdin VBVZ HR 22
Veneto banka CCBZ HR 2X
Zagrebacka banka ZABA HR 2X

Hırvatistan’da Türk Bankası Var Mı?

Güncel olarak Türkiye’de faaliyet gösteren herhangi bir bankanın Hırvatistan’da şubesi bulunmamaktadır. Bununla birlikte Hırvatistan’da bir Türk bankası vardır ve Hırvatistan bankacılık yasalarına göre kurulmuştur. Yukarıdaki listede de yer alan Kentbank Hırvatistan’da faaliyet gösteren Türk bankasıdır. Süzer Grubu’na ait olan Kentbank, Hırvatistan’ın en hızlı gelişen bankası seçilmiştir. Kentbank hakkında detaylı bilgi edinmek için buraya göz atabilirsiniz.