Garanti Vadeli Altın Hesabı 2020

12 Ocak 2020 3 Yazar: Nilgün Ciğerci

Altın, yatırımcısına son yıllarda bir hayli getiri sağlamış durumda. Bunun iki temel sebebi var. İlki global piyasalardaki durgunluk nedeniyle yatırımcının güvenli liman olan altına yönelmesi bir diğer etken ise altının onsunun dolar bazında işlem görmesi ve doların da gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında son dönemde bir hayli değerlenmesi. Altından elde edilen kazancı vadeli altın hesabı ile daha da artırmak da mümkün. Garanti vadeli altın hesabı 2020 yılında bunun için cazip bir seçenek olabilir.

Garanti Vadeli Altın Hesabı 2020

Garanti BBVA’nda açtıracağınız “Vadeli Altın Hesabı” ile biriktirdiğiniz altınlar size hem daha fazla kar getirir, hem de güvende durur. Evde duran altınların çalınma riskini ortadan kaldırmak istiyorsanız altın hesabında altınlarınızı güvence altına alabilirsiniz. Bankaların altın hesabı seçenekleri ve farklı yatırım kanalları için de buraya göz atabilirsiniz. 

Garanti BBVA’nın “Altın Şubeleri” uygulaması dahilinde müşteriler vadesiz altın hesaplarındaki altınları ve diğer TL ve döviz mevduat hesaplarındaki tutarları vadeli altın hesabına transfer ederek değerlendirebilmektedirler. Müşterinin vadeli altın hesabındaki altınları, altının değer kazanması ile değerinin artacağı gibi, bankanın uyguladığı faiz oranından dolayı da değer kazanmaktadır.

Garanti Vadeli Altın Hesabı İle Kazancım Ne Olur?

Garanti BBVA vadeli altın hesabı açılabilmesi için belirlediği limit asgari 100 gramdır. Vadeli altın hesabı açılabilmesi için belirlenen vade süresi 12 aydır. Asgari 1 yıl vade ve 100 gram altın ile açılan vadeli altın hesabına yıllık yüzde 0,80 faiz oranı uygulanmaktadır. Söz konusu 1 yıllık sürede altının değerinin artması durumunda bankanın uyguladığı faiz oranından da ekstra kar elde edilmektedir.

Vadeli altın hesabına ilişkin stopaj oranı yüzde 0,15’tir. Müşterinin Garanti BBVA vadeli altın hesabında bulunan altınlarının 150 bin TL’lik kısmı Tasarruf Mevduatı Sigortası kapsamındadır. Yani bankada bulunan altınlarınızın 150 bin TL’ye kadar olan kısmı devlet güvencesi altında olup, herhangi bir sıkıntı durumunda size ödenecektir. Garanti BBVA’nda vadeli altın hesabı açtırmak isteyen ve detaylı bilgi almak isteyen müşteriler Garanti BBVA internet şubesinden veya Garanti BBVA şubelerini ziyaret edebilirler.