Eurostat Euro Bölgesi Kasım Ayı Enflasyon Verilerini Açıkladı

Eurostat Euro Bölgesi Kasım Ayı Enflasyon Verilerini Açıkladı

1 Aralık 2019 0 Yazar: Emine Zaman

Eurostat Euro Bölgesi kasım ayı enflasyon verilerini açıkladı. Verilere göre 2019 Kasım ayında Euro Bölgesi yıllık enflasyon yüzde 1’e yükseldi. Ekim ayında bölgenin enflasyonu yüzde 0,7 idi. 2019 Kasım ayı enflasyon beklentisi de yüzde 0,9 olarak açıklanmıştı.

Euro Bölgesi Kasım Ayı Çekirdek Enflasyon Oranı Yüzde 1,3 Oldu!

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) 2019 Kasım ayına ilişkin enflasyon verilerini yayımladı. Eurostat’ın yayımladığı rapora göre kasım ayında tüketici fiyatlarında yaşanan artış hız kazandı. Bu durum parasal teşviği yıkıcı yan etkilerden dolayı dikkatleri üzerine toplayan Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) biraz olsun rahatlamasını sağladı.

Euro Bölgesi’nde ekim ayında 3 ayın en düşük enflasyon oranı görülmüştü. 2019 Ekim ayı tüketici fiyat endeksi yüzde 0,7 iken kasım ayı enflasyon oranının yüzde 0,9 olması bekleniyordu. 2019 Kasım Euro Bölgesi tüketici fiyat endeksi beklentilerin üzerinde seyrederek yüzde 1 şeklinde gerçekleşti. Bunun yanı sıra volatil kalemler hariç olarak hesaplanan çekirdek enflasyon oranı kasım ayında yüzde 1,3 seviyesinde gerçekleşmiştir. Yüzde 1,3’lük çekirdek enflasyon oranı 7 aydan bu yana görülen en yüksek çekirdek enflasyon oranıdır.

Euro Bölgesi kasım enflasyonunun ana bileşenlerine bakıldığında gıda, alkol ve tütün ürünleri yüzde 2 enflasyonla yıllık enflasyonun en yüksek olduğu alan olmuştur. Söz konusu alanı yüzde 1,9 enflasyon oranı ile hizmetler, yüzde 0,4 enflasyon ile enerji dışı sanayi ürünleri izlemiştir. Kasım ayında enerji enflasyon oranı ise yüzde eksi 3,2 ile en yüksek 3. enflasyon oranı olan alan olmuştur.

Avrupa Merkez Bankası enflasyon oranının yüzde 2’ye yakın bir seviyede gerçekleşmesini hedeflemektedir. Kasım ayında bir nebze olsun artan tüketici fiyat endeksi Avrupa Merkez Bankası’nın elini biraz rahatlatsa da, yaklaşık yüzde 2 hedefinin oldukça altında seyretmeye devam etmektedir.

2019 Ekim ayı Türkiye enflasyon verileri için buraya göz atabilirsiniz.