Ek Kart Sahibinin Sorumluluğu Ek Kart Limit Oranı Nedir?

Ek Kart Sahibinin Sorumluluğu Ek Kart Limit Oranı Nedir?

24 Nisan 2020 4 Yazar: Emine Zaman

Bankacılık ürünleri arasında en çok rağbet gören ürünlerden birisi hiç şüphesiz “kredi kartıdır”. Kredi kartları günlük hayatı kolaylaştırdığı gibi, ekonominin de kayıt içine alınması noktasında son derece önemlidir. Kredi kartlarının “yan ürünü” konumunda değerlendirebileceğimiz ek kartlara dair sorular ve cevapları için haberimizin detaylarına göz atabilirsiniz. Haberimiz devamında; ek kart sahibinin sorumluluğu nedir ve ek kart limit oranı nedir soruları başta olmak üzere pek çok sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Ek Kart Sahibinin Sorumluluğu Ek Kart Limit Oranı Nedir?

Geniş perspektiften bakıldığında kredi kartlarının hem tüketici/müşteri/birey bazında, hem banka/finans kuruluşları bazında ve hem de vergi kaybını önlemek adına devlet bazında ne kadar önemli ve faydalı olduğu aşikardır. Bankaların müşterilerine sunduğu bu hizmetin bir diğer avantajı da ek kartlardır. Ek kartlara dair akla gelen tüm soru ve cevaplara kıs ve net şekilde yer verelim.

Banka Kartına Ek Kart Çıkarılabilir Mi?

Hayır, banka kartı için ek kart çıkartılamaz. Temassız kartlar hakkında detaylı bilgiye buradan sahip olabilirsiniz.

Sadece Kredi Kartları İçin Mi Ek Kart Çıkartılabilir?

Evet, sadece kredi kartları için ek kart başvurusu yapılabilir ve kredi kartları için ek kart çıkartılabilir.

Ek Kart Başvurusunu Kim Yapabilir?

Ek kart başvurusunu, yalnızca kredi kartının asıl sahibi yapabilir.

Ek Kart Başvurusu Kimin İçin Yapılabilir?

Asıl kredi kartı sahibi “gerçek kişi”, istediği herkes için ek kart başvurusu yapabilmektedir.

18 Yaşından Küçükler Ek Kart Kullanabilir Mi?

Evet 18 yaşından küçükler de ek kart kullanabilmektedir. Ek kart kullanımı için yaş sınırı 15’dir. Bir adet kredi kartı bulunan “gerçek kişi”, 15 yaşından büyük başka bir gerçek kişi için ek kart başvurusu yapabilir. Yani ek kart için yaş sınırı 15’tir.

Ek Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ek kart başvurusu, kredi kartı asıl sahibi tarafından, müşterisi bulunduğu bankaya yapılmaktadır. Ek kart başvurusu için her bankanın kendine ait iç yönetmeliği ve izlediği yollar bulunmaktadır. Bu nedenle ek kart başvurusu için kredi kartı asıl sahibinin müşterisi olduğu bankanın müşteri hizmetlerini araması yahut ilgili bankanın resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapması veya bankanın şubeleri ile iletişime geçmesi gerekmektedir.

Ek Kart Limit Oranı Nedir? Ek Kartın Limiti Ne Kadar Olur?

Ek kartın limiti, kredi kartı asıl sahibinin belirlediği limit kadar olabilmektedir. Kredi kartı asıl sahibinin belirlediği limit de, kredi kartı asıl sahibinin kredi kartı limitinden fazla olamaz. Bir örnekle açıklamak gerekirse; 5 bin TL kredi kartı limiti olan bir kişi, ek kart çıkarttırdığı kişi için 5 bin TL üzerinde kredi kartı limiti belirleyemez. Ayrıca bankalar bu noktada, asıl kredi kartı ile ek kart limiti arasında bir oran da belirleyebilmektedirler. Bu durumda bankaca belirlenen oranın üzerinde ek kart limiti tayin etmek mümkün olmamaktadır. Örneğin banka “ek kart için belirlenebilecek limit, asıl kartın limitinin yüzde 40’ını aşamaz” gibi bir kural koydu ise; bu durumda 5 bin TL’lik kredi kartı olan asıl sahip, ek karta ancak 2 bin TL limit tanımlayabilecektir.

Ek Kart Limiti Asıl Kredi Kartı Limitine Dahil Midir?

Evet, ek kart limiti asıl kart limitine dahildir. Yine bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse; 5 bin TL kredi kartı limiti olan bir kişi, ek kart çıkarttırdığı kişi için 2 bin 500 TL kredi kartı limiti belirlerse, kendisinin harcayabileceği kısım da ancak 2 bin 500 TL kalmış olur.

Ek Karttan Nakit Çekim Yapılabilir Mi? Ek Karttan Para Çekilir Mi?

Ek karttan nakit çekim yapılabilir. Ek kart, kredi kartı kullanımı konusunda, asıl karttan farksız olarak işlem yapmaktadır. Temassız kart nasıl kapatılır, temassız kart dolandırıcılığı var mı sorularına buradan cevap bulabilirsiniz.

Ek Kart Sahibinin Sorumluluğu! Ek Kartın Borcundan Kim Sorumludur?

Ek kartın borcundan sorumlu olan kişi, kredi kartı asıl sahibidir. Ek kart kullanan kişi yaptığı harcamayı ödemese dahi bu borçtan sorumlu tutulamaz. Ek kart için başvuran asıl kredi kartı sahibi ek kartın borcundan da sorumludur.