En Değersiz Para Birimi 2020 İtibariyle Hangi Ülkenin?

En Değersiz Para Birimi 2020 İtibariyle Hangi Ülkenin?

9 Temmuz 2020 3 Yazar: Emine Zaman

Dünyada pek çok ülke enflasyonla mücadele ediyor. Özellikle geri kalmış ülkelerdeki enflasyon, ülkelerin para birimlerinin hızla değer kaybetmesine de neden oluyor. Son zamanlarda % binli rakamları bulan enflasyon oranları nedeniyle dünyanın en değersiz para birimi 2020 yılı itibariyle Venezuela Bolivarı oldu. Venezuela Bolivarı’nın akabinde sıralamadaki diğer para birimlerine de göz atmakta yarar var. İşte dünyanın en değersiz para birimleri listesi…

Bilhassa Amerika Birleşik Devletleri tarafından düşman olarak görülen Venezuela, ABD’nin başını çektiği bazı ülkeler tarafından ambargoya tabi tutuluyor. Bu da ülkede temel ihtiyaç malzemelerinin bulunamamasına neden oluyor. Bu durum doğal bir sonucu olarak enflasyon hızla artıyor ve Venezuela para birimi olan Bolivar süratle değer kaybediyor. Bu durum, Amerika Birleşik Devletleri’nin düşman olarak gördüğü ve ambargo uyguladığı bir başka ülke olan İran için de hemen hemen aynı şekilde geçerli durumda.

Dünyanın En Değersiz Para Birimleri ABD Ambargosundaki Ülkelerin!

Dünyanın en değersiz para birimi olan Venezuela Bolivarı’nı bu sebeplerden ötürü İran Riyali takip ediyor. ABD’nin “uranyum zenginleştirmek ve nükleer silah üretmeye çalışmak gibi” suçlamalar yönelttiği İran, dış ticarette baskılara maruz kalıyor. Amerika Birleşik Devletleri, diğer ülkelerin de İran ile ticaret yapmamasını istiyor ve bu konuda elinden gelen baskıyı uyguluyor. Bu nedenle İran Riyali de son dönemde hızla değer kaybetmiş durumda. İşte listedeki diğer değersiz para birimleri ve dünyanın en ucuz paraları…

  • Venezuela Bolivarı Kaç TL? Venezuela Bolivarı Kaç Dolar?

Venezuela Bolivarı bugün itibariyle 0,000024 Türk Lirası seviyesinde. Amerikan Doları cinsinden ise 1 Venezuela Bolivarı ancak 0,000004 dolar ederinde. Venezuela Bolivarı bu değer seviyesi ile dünyanın en değersiz para birimi konumunda.

dunyanin-en-degersiz-para-birimi-venezuela-bolivari

Dünyanın en değersiz para birimleri arasında Venezuela Bolivarı ilk sırada

  • İran Riyali Kaç TL? İran Riyali Kaç Dolar?

Komşumuz İran, petrol zengini bir ülke olmasına rağmen Amerika Birleşik Devletleri’nin yoğun baskısı altında. Bu nedenle ihracat yaparken çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kalıyor. Bugün itibari ile 1 İran Riyali 0,000024 dolar ediyor. 1 İran Riyali’nin Türk Lirası karşılığı ise 0,00014 noktasında.

iran-riyali-kac-tl

  • Endonezya Rupisi Kaç TL? Endonezya Rupisi Kaç Dolar?

Yoğun Müslüman nüfusa sahip ülkelerden birisi olan Endonezya’nın para birimi de maalesef değersiz para birimleri arasında yer alıyor. Endonezya Rupisi güncel olarak 0,000069 dolar değerinde. 1 Endonezya Rupisi’nin Türk Lirası karşılığı ise 0,00041’dir.

endonezya-rupisi-kac-tl

  • Kolombiya Pesosu Kaç TL? Kolombiya Pezosu Kaç Dolar?

Venezuela’nın komşusu olan ve Güney Amerika kıtasında yer alan bir diğer ülke konumundaki Kolombiya’nın para birimi de gayet değersiz. Dünyanın en ucuz para birimleri arasında yer alan Kolombiya Pesosu 0,0020 Türk Lirası etmekte. 1 Kolombiya Pezosu’nun güncel Amerikan Doları karşılığı ise 0,00034’dür.

kolombiya-pezosu-kac-tl

  • Irak Dinarı Kaç TL? Irak Dinarı Kaç Dolar?

Güney komşularımızdan olan Irak da, petrol zengini ülkeler arasında olmasına rağmen yıllardır yaşadığı iç karışıklık nedeniyle ekonomik olarak iyi durumda değil. Irak’ın para birimi olan Irak Dinarı 0,00084 dolar değerinde. 1 Irak Dinarı 0,0051 Türk Lirası etmekte. En Değersiz Para Birimi 2020 itibariyle hangi ülkenin haberi akabinde diğer para birimleri için de buraya göz atabilirsiniz.

irak-dinari-ne-kadar

  • Güney Kore Wonu Kaç TL? Güney Kore Wonu Kaç Dolar?

1950’li yıllarda yaşadığı iç savaşın akabinde Kuzey Kore ve Güney Kore olarak ikiye ayrılan Kore yarımadasının Güneyinde kurulan Güney Kore, gelişimini çok hızlı şekilde tamamladı. Ülkenin uluslararası mecralarda tanınan pek çok markası bulunmakta. Gelişmiş bir ülke olan ve ekonomik olarak müreffeh bir seviye yakalayan Güney Kore, devlet politikası olarak para biriminin çok değerlenmesini istemiyor. Bu sayede ünlü markalarının uluslararası piyasada rahatlıkla pazar bulabilmesine imkan tanıyor. Güney Kore Wonu hali hazırda 0,0009 dolar noktasında. 1 Güney Kore Wonu 0,0054 Türk Lirası’na eşit.

guney-kore-wonu-kac-tl

Güney Kore Wonu dünyanın en değersiz para birimleri arasında yer alıyor.

  • Şili Pesosu Kaç TL? Şili Pezosu Kaç Dolar?

Güney Amerika’nın kıyı şeridi ülkesi Şili de ekonomik olarak sıkıntılı ülkeler arasında yer alıyor. Şili Pesosu 0,0015 dolar noktasında. 1 Şili Pezosu 0,0091 Türk Lirası ederinde.

sili-pezosu-kac-dolar

  • Suriye Lirası Kaç TL? Suriye Lirası Kaç Dolar?

Uzun yıllardır iç savaş ile çalkalanan Suriye, ekonomik olarak da çok zor durumda. Suriye Lirası 0,0019 dolar düzeyinde işlem görüyor. Takribi 1 Suriye Lirası 0,014 Türk Lirası seviyesinde. Bir diğer tabirler 1 Türk Lirası yaklaşık 85 Suriye Lirası etmekte.

suriye-lirasi-kac-dolar

Suriye Lirası dünyanın en değersiz para birimleri listesinde yer alıyor.

  • Ermenistan Dramı Kaç TL? Ermenistan Dramı Kaç Dolar?

Doğu komşumuz olan Ermenistan da dünyanın en değersiz para birimlerinden birisine sahip. Ermenistan para birimi Dram, en değersiz para birimleri arasında dokuzuncu sırada yer alıyor. Takriben 1 Ermenistan Dramı 0,0021 dolar noktasında. 1 Ermenistan Dramı 0,012 Türk Lirası’na eşit.

ermenistan-drami-ne-kadar

Ermenistan Dramı da dünyanın en değersiz para birimleri arasında.

  • Kazakistan Tengesi Kaç TL? Kazakistan Tengesi Kaç Dolar?

Orta Asya’nın yer altı kaynakları yönünden zengin olan ülkesi Kazakistan’ın para birimi olan Tenge dünyadaki en ucuz paralar arasında yer alıyor. Kazakistan Tengesi 0,0028 dolar düzeyinde. 1 Kazakistan Tengesi 0,017 Türk Lirası’na eşit seviyede işlem görüyor.

kazakistan-tengesi-kac-dolar