Çin’de 5G Kullanımı Başladı!

Çin’de 5G Kullanımı Başladı!

2 Kasım 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Çin’de 5G kullanımı başladı. Çin Beijing’de gerçekleştirilen bilişim ve iletişim temalı fuarda 5G teknolojisinin resmi ticari kullanımı ilan edildi. PT Expo China Fuarı’na katılan şirketler, operatörlerle iş birliği yaparak en kısa sürede 5G teknolojisi hizmetini sağlayacaklarını açıkladılar. 2020 ile 2025 yılları arasında 5G teknolojisinin kullanımından yaklaşık 1,5 trilyon dolar gelir elde edilmesi bekleniyor.

Çin’de 5G Kullanımı Başladı! 5G’den Elde Edilecek Gelir İle 3 Milyon İstihdam Sağlanması Öngörülüyor!

5G teknolojisi Beijing’de düzenlenen PT Expo China Fuarı’na damgasını vurdu. 5G teknolojisinin Çin’de kullanılmaya başlandığı resmen ilan edilirken, fuara katılan şirketler 5G hizmetini kullanıcılara kaliteli bir şekilde ulaştırmak için kolları sıvadılar. Fuarda bulunan Huawei’nin yöneticilerinden Li Xin ülkedeki 5G baz istasyonu sayısının en kısa zamanda 130 bine ulaştıracaklarını açıkladı. Çin Bilişim ve İletişim Teknolojisi Akademisi’nce sunulan rapora göre 2020 ile 2025 yılları arasında 5G teknolojisinin kullanımından sağlanacak olan doğrudan getirinin 10,5 trilyon Yuan yani yaklaşık olarak 1,5 trilyon dolar kadar olacağını ve söz konusu gelir ile 3 milyon istihdam sağlanacağı belirtildi.

Çin’in üç kamu telekom kuruluşu olan, China Mobile, China Unicom ile China Telecom, 5G mobil hizmeti vermeye başladılar. Açıklamalara göre 50 Çin kentine yıl sonuna kadar 50 bin 5G baz istasyonu yerleştirilecek. Bunun yanı sıra Beijing, Shanghai, Guangzhou gibi şehirlerin de aralarında bulunduğu büyük kentlerde 5G teknolojisinin bulunduğu açıklandı. 5G teknolojisi sürücüsüz araç kullanımına da imkan veren ultra hızlı mobil internet hizmetinin 2020 yılı başında tüm dünya ile paylaşılması bekleniyordu. Lakin Amerika’nın özellikle Huawei üzerindeki boykotunu sebep olduğu gerilim, bu lansmanın erken tarihe çekilmesine yol açtı.

Dijital çağın hastalıkları hakkında merak ettikleriniz için buraya göz atabilirsiniz.