Bahreyn Parası Nedir Bahreyn Dinarı Nerede Bozdurulur?

Bahreyn Parası Nedir Bahreyn Dinarı Nerede Bozdurulur?

31 Temmuz 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Bahreyn ya da resmi adı ile Bahreyn Krallığı Basra Körfezi’nde bir ada ülkesidir. Bahreyn kıta olarak Asya Kıtası’nda yer almaktadır. Arap yarımadasının doğusundadır. Bahreyn ekonomik olarak müreffeh bir ülkedir. Bahreyn para birimi son derece değerlidir. Bahreyn bozuk paraları nedir Bahreyn Parası Bahreyn Dinarı hakkında Bahreyn Parası Nedir Bahreyn Dinarı Nerede Bozdurulur başlıklı yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Bahreyn Dinarı hakkında yazımızda şu soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Bahreyn Para Birimi Nedir? Bahreyn Dinarı Nedir? Bahreyn Dinarı Hakkında! Bahreyn Dinarı Kodu, Bahreyn Dinarı Numarası, Bahreyn Dinarı Sembolü! Bahreyn Dinarı Kaç TL? Bahreyn Dinarı Kaç Dolar? Bahreyn Dinarı Alt Para Birimi Nedir? Bahreyn Dinarı Kuruşu! Bahreyn Dinarı Banknotları Nelerdir? Bahreyn Dinarı Banknotları! Bahreyn Dinarı Madeni Paraları Nelerdir? Bahreyn Dinarı Madeni Paraları!

Bahreyn Para Birimi Nedir Bahreyn Parası Bahreyn Dinarı!

Bahreyn para birimi “Dinar” dır ve Bahreyn Dinarı olarak kayıtlarda yer almaktadır. Bahreyn Dinarı, 1965 yılından bu yana tedavüldedir ve kullanılmaktadır. Bahreyn Dinarı’nın yerel dildeki ismi دينار بحريني şeklindedir. Bahreyn Dinarı’nın İngilizce yazılımı ise Bahraini dinar şeklindedir. Çoğulu “Dinars” şeklinde kullanılır. Bahreyn Dinarı hali hazırda Bahreyn Merkez Bankası Central Bank of Bahrain tarafından basılmaktadır. Dünyadaki bütün ülkelerin para birimlerine ve bu para birimlerinin kodlarına da buradan göz atabilirsiniz.

Bahreyn Dinarı Kodu, Bahreyn Dinarı Numarası, Bahreyn Dinarı Sembolü!

Bahreyn Dinarı kodu BHD şeklindedir. Bahreyn Dinarı numarası 48’dir. Bahreyn Dinarı sembolü BD ya da .د.ب şeklindedir. Bahreyn Dinarı Bahreyn’den başka bir ülkede resmi para birimi olarak kullanılmamaktadır.

Bahreyn Dinarı Kaç TL? Bahreyn Dinarı Kaç Dolar?

Güncel kurla Bahreyn Dinarı Türk Lirası bazında 18,50 TL’dir. Bunun yanı sıra Bahreyn Dinarı Dolar kuruna göre uzun yıllardır sabitlenmiştir. Şöyle ki; 1 Bahreyn Dinarı = 2,65 Dolar değerindedir. 1 Amerikan Doları 0,376 Bahreyn Dinarı’na eşit şekilde sabittir.

Bahreyn Dinarı Alt Para Birimi Nedir? Bahreyn Dinarı Kuruşu!

Bahreyn Dinarı alt birimi “fils” olarak ifade edilir. Arapça’da fils “فلس” şeklinde ifade edilir. 1000 fils 1 Bahreyn Dinarı’na eşittir.

Bahreyn Dinarı Banknotları Nelerdir? Bahreyn Dinarı Banknotları!

Bahreyn Dinarı banknotları şunlardır.

 • Yarım Bahreyn Dinarı
 • 1 Bahreyn Dinarı
 • 5 Bahreyn Dinarı
 • 10 Bahreyn Dinarı
 • 20 Bahreyn Dinarı

Bahreyn Dinarı Madeni Paraları Nelerdir? Bahreyn Dinarı Madeni Paraları!

Bahreyn bozuk paraları, Bahreyn Dinarı madeni paraları aşağıdaki gibidir.

 • 5 Bahreyn fils
 • 10 Bahreyn fils
 • 25 Bahreyn fils
 • 50 Bahreyn fils
 • 100 Bahreyn fils
 • 500 Bahreyn fils

Bahreyn Dinarı Nerede Bozdurulur?

Ülkemizdeki bankalar genellikle Bahreyn Dinarı bozmamaktadır. Bahreyn Dinarı özel bankacılık hizmeti veren banka şubelerinde, büyük döviz bürolarında ve büyük kuyumcularda bozdurulabilmektedir. Bahreyn Parası Nedir Bahreyn Dinarı Nerede Bozdurulur haberi için yararlanılan kaynaklardan bazıları:

Bahreyn Merkez Bankası: https://www.cbb.gov.bh/

Wikipedia: https://tr.wikipedia.org/wiki/Bahreyn_dinar%C4%B1