Andorra Bankaları ve Bankacılık Sistemi

Andorra Bankaları ve Bankacılık Sistemi

8 Nisan 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Andorra dünyanın en küçük ülkelerinden biri konumunda bulunuyor. Andorra Fransa ve İspanya sınırında yer alan, 467 kilometrekare büyüklüğe sahip bir ülkedir. Bu büyüklüğü ile dünyadaki ülkeler arasında 180. sırada yer almaktadır. Nüfus bakımından da; yaklaşık 80 bin kişinin yaşadığı Andorra yine dünyanın en küçük ülkelerinden birisi olarak sayılabilir. Bunun yanı sıra Andorra ekonomik açıdan son derece güçlü bir ülkedir ve Andorra’da kişi başına gelir takribi 40 bin dolardır. Bunda Andorra bankacılık sistemi ve Andorra bankaları da pay sahibidir.

Andorra’nın en büyük 2 gelir kaleminden birisi turizmdir. Ülke yıl boyunca çok sayıda turist çekmektedir. Andorra’nın bir diğer gelir kalemi ise bankacılık sistemidir. Andorra bankacılık sistemi, Andorra’nın Avrupa Birliği’ne üye olmaması sayesinde pek çok bağlayıcı hükmün dışındadır. Bu sayede dünyadaki pek çok zengin paralarını Andorra bankalarında tutmayı tercih etmektedirler. Bahse konu trilyonlarca dolar, Andorra bankaları için doğal bir mevduat ve satılabilir kredi niteliğinde, Andorra’ya gelir getirici meta niteliği almaktadır.

Andorra merkezli bankalar yalnızca Andorra’da değil, Avrupa’nın ve Dünya’nın pek çok farklı bölgesinde de hizmet vermektedir. Andorra’nın bankacılık sistemi gizlilik ve güvenlik üzerine kuruludur. Andorra bankalarında hesabı bulunan binlerce zenginin kim oldukları bilinmemektedir. Bu durum, Andorra bankalarının tercih edilmesini güçlendirmektedir.

Andorra Bankaları Listesi

Andorra Merkez Bankası All Andorra, Andorra bankalarının en tepesindeki kurum olarak söylenebilir. Andorra’da faaliyet gösteren bankalar aşağıda listelenmiştir. Bu bankalardan en büyüğü Andbank’tır.

  • Andbank
  • Banc Sabadell d’Andorra (‘A)
  • Banca Privada d’Andorra (BPA)
  • Crèdit Andorrà
  • MoraBanc
  • Mora Banc Grup
  • Vall Banc

Andorra’da Türk Bankası Var Mı?

Andorra’da faaliyet gösteren Türk Bankası yoktur. Buna ek olarak Andorra Bankaları ile anlaşmalı bir Türk Bankası da hali hazırda bulunmamaktadır.

Türkiye’de Andorra Bankası Var Mı?

Türkiye’de faaliyet gösteren Andorra bankası bulunmamaktadır. Aynı şekilde Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların Andorra bankaları ile anlaşması da bulunmamaktadır. Andorra Bankaları ve Bankacılık Sistemi haberini okudunuz bu haberin akabinde; Andorra para birimi hakkında detaylı bilgi edinmek için de buraya göz atabilirsiniz.