Verusa Holding Kimin Ne İş Yapar? VERUS Hisse!

Verusa Holding Kimin Ne İş Yapar? VERUS Hisse!

23 Kasım 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Verusa Holding 2006 yılında kurulmuştur. Holdingin merkezi İstanbul Maslak’ta bulunmaktadır. Enerjiden finansa, madencilikten teknolojiye kadar pek çok farklı sektörde faaliyet gösteren Verusa Holding 2013 yılında halka arz olmuştur. Hali hazırda Borsa İstanbul’da (BIST) VERUS kodu ile işlem görmektedir. Verusa Holding kimin ne iş yapar ile ortaklık yapısı nasıl gibi sorular başta olmak üzere içeriğimizde VERUS hisse analizi ve dahası hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Verusa Holding Kimin Ne İş Yapar?

2006 yılında kurulan ve 2013 yılında Borsa İstanbul’a kote olan Verusa Holding ortaklık yapısı güncel olarak şu şekildedir:

 • INVESTCO HOLDİNG A.Ş – yüzde 63,56
 • ERMINGTON OVERSEAS SA. – yüzde 15
 • DİĞER (HALKA AÇIK) – yüzde 21,44

Yenilenebilir enerji kaynaklarından teknolojiye, finanstan madenciliğe kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösteren Verusa Holding Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşmaktadır:

 • Mustafa Ünal – Yönetim Kurulu Başkanı
 • Reha Çırak – Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
 • M. Necip Uludağ – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Dr. M. Ege Yazgan – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Sezai Bekgöz – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Ömer Özbay – Yönetim Kurulu Üyesi

Yukarıdaki ortaklık yapısı sonrasında doğal olarak Verusa Holding’in hakim ortağı INVESTCO HOLDİNG kimin sorusu akıllara gelmektedir. INVESTCO HOLDİNG ortaklık yapısı da şu şekildedir:

 • Mustafa Ünal – yüzde 69,69
 • Reha Çırak – yüzde 30,31

Bu noktada Mustafa Ünal kimdir sorusuna da kısaca cevap vermek gerekirse: Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu olan Mustafa Ünal Garanti Bankası ve Ak Yatırım’da yöneticilik yapmıştır. Mustafa Ünal hali hazırda; Investco Holding A.Ş., Verusa Holding, Verusaturk Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş., Standart Boksit İşletmeleri A.Ş., Innoted Teknoloji A.Ş., Ata Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş ve Pamukova Elektrik Üretim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmaktadır. Mustafa Ünal Acıselsan Acıpayam Selüloz Sanayi ve Ticaret A.Ş ile Aldem Çelik Endüstri Sanayi ve Ticaret A.Ş’de de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev almaktadır.

Verusa Holding Şirketleri ve İştirakleri! VERUS Hisse Performansı Nasıl?

Verusa Holding’in bağlı ortaklıkları ve iştirakleri ile bu şirketlerdeki ortaklık oranı aşağıdaki gibidir.

Şirketin Ticaret Unvanı Şirketin Sermayedeki Payı(%)
Enda Enerji Holding A.Ş. 26,82
Verusaturk Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. 72
Galata Altın İşletmeleri A.Ş. 100
Tortum Elektrik Üretim A.Ş. 100
Acıselsan Acıpayam Selüloz Sanayi ve Ticaret A.Ş. 47,3
Pamukova Elektrik Üretim A.Ş. 100
Standard Boksit İşletmeleri A.Ş. 100
Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ) 4
Ata Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş. 100
Aldem Çelik Endüstri San. ve Tic. A.Ş. 40,75
Innoted Teknoloji A.Ş. 33,67
Core Engage Yazılım A.Ş. 50
Bomonti Elektrik Mühendislik Müşavirlik İnşaat Turizm Ve Ticaret A.Ş. 80

2013 yılından bu yana borsada işlem gören Verusa Holding hisse senedi VERUS inişli çıkışlı bir grafik çizmektedir. VERUS son 5 yıllık hisse grafiği incelendiğinde; Kasım 2015’te 13 lira seviyesinden işlem gören VERUS’un Eylül 2018’de 32 lirayı aştığı görülmektedir. Bu noktada tutunamayan ve düşüş ivmesine giren VERUS Mart 2020’de 13,5 lira seviyesine kadar gerilediği görülmektedir. Bu noktadan yeniden toparlanan VERUS hali hazırda 45,85 lira düzeyinden işlem görmektedir.

Verusa Holding Haberleri KAP ve İletişim Bilgileri

Verusa Holding BIST’e kote olduğu için güncel önemli gelişmeleri anında Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirmektedir. Dolayısıyla Verusa Holding hakkındaki en net haberler KAP bildirimleri üzerinden takip edilebilir. Buna ek olarak kamuya açık kaynaklardan ve medyadan da holding hakkındaki gelişmeler takip edilebilir. Verusa Holding iletişim kanalları aşağıdaki gibidir:

 • Verusa Holding A.Ş. Adres: Eski Büyükdere Cad. Ayazağa Yolu İz Plaza Giz No: 9 Kat: 14 D: 51 34398 Maslak / Sarıyer / İstanbul / Türkiye
 • Verusa Holding A.Ş. Faks: +90 212 290 74 91
 • Verusa Holding A.Ş. Tel: +90 212 290 74 90

Verusa KAP Kaynak: https://www.kap.org.tr/tr/sirket-bilgileri/genel/2059-verusa-holding-a-s