Uygun Taşıt Kredisi Katılım Bankalarından!

Uygun Taşıt Kredisi Katılım Bankalarından!

10 Kasım 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Otomotiv sektörü için 2018 yılının ikinci yarısından itibaren başlayan daralma, 2019 yılı itibari ile ivmelenerek devam etmişti. Bu durum karşısında çeşitli önlemler alan hükümetin adımlarını bankaların cazip taşıt kredileri takip etmişti. Bu adımlara katılım bankalarından da destek geldi. Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası ve Emlakbank uygun taşıt kredisi verme yolunda önemli bir karar aldılar. Uygun taşıt kredisi katılım bankalarından 0,49 ila 0,69 finansman oranı aralığında sağlanacak.

Vatandaşın uygun finansman oranlarından yararlanarak otomobil sahibi olabilmesi adına bir araya gelen Vakıf Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Emlakbank tarafından yapılan açıklamaya göre; bahse konu uygun taşıt finansmanından yerli üretim otomobil satın alacak vatandaş yararlanabilecek. Böylece daha önce kamu bankalarının başlattığı yerli üretim otomobiller için taşıt finansmanına katılım bankacılığı sektöründe faaliyet gösteren kamu bankaları da dahil olmuş oldu. Uygun taşıt kredisi katılım bankalarından sağlanması ile otomotiv sektöründeki hareketliliğin artması da bekleniyor.

Katılım Bankaları Taşıt Finansmanı Oranları!

Üç katılım bankasının aldığı karar doğrultusunda taşıt finansmanı kullanacak vatandaşlar aylık yüzde 0,49 ila 0,69 aralığında değişen oranlardan yararlanabilecekler. Vatandaşların satın alacakları araçların sıfır kilometre olması şartı aranacaktır. Buna ek olarak finansman kampanyası kapsamında bankalar tarafından sağlanacak maddi olanak 50 bin Türk Lirası ile 120 bin Türk Lirası bandında olacak. Vatandaşın alacağı finansmanı geri ödeme vadesi ise 12 ay ila 60 ay aralığında gerçekleşecek. Diğer kredi çeşitlerine ise buradan göz atabilirsiniz.

Bahse konu katılım bankalarından taşıt finansmanı kullanacak vatandaşların binek araç almak istemeleri durumunda tercih edebilecekleri markalar şunlardır:  Ford, Hyundai, Fiat, Renault Mais, Honda ve Toyota. Söz konusu araç finansmanı dahilinde likidite edinerek ticari araç sahibi olmak isteyen kişi ve kuruluşların tercih edebilecekleri markalar ise şunlardır: Fiat, BMC, Ford Otosan, Isuzu, GAZ Grup, Karsan, Otokar, Temsa ve Mercedes.

Kamu katılım bankalarının başlattığı ortak kampanya doğrultusunda araç finansmanı kullanmak isteyen kişi ve kuruluşlar bu imkandan 2019 yılının son gününe kadar yararlanma imkanına sahip olacaklar. Kullanılan finansmanda tabi olunacak finansman oranı, alınacak likiditenin meblağı ve geri ödeme için tercih edilecek vadeye göre belirlenecektir.