SPK Bülteni Hangi Gün Saat Kaçta Yayınlanır?

SPK Bülteni Hangi Gün Saat Kaçta Yayınlanır?

11 Kasım 2022 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Sermaye Piyasası Kurulu, isminden de anlaşılacağı üzere; sermaye piyasasını düzenlemekle ve denetlemekle görevli kamu kuruluşudur. 1981 yılında kurulan SPK, 7 üst kurul üyesi tarafından yönetilir. Mali ve idari özerkliğe sahiptir. SPK kurucusu TBMM’dir. SPK, haftalık olarak 1 ya da 2 kez bülten yayımlayarak aldığı kararları kamuoyuna deklare eder. Sermaye Piyasası Kurulu nedir sorusuna bu şekilde kısaca cevap vermiş olalım. Sermaye Piyasası Kurulu hakkında içeriğimizde ayrıca, SPK bülteni saat kaçta yayınlanır başta olmak üzere kısa kısa soru cevap halinde bilgilere yer verelim.

SPK Devlet Kurumu mu? SPK Kime Bağlı?

SPK devlet kurumudur. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlıdır.

Sermaye Piyasası Kurulu Kaçta Neden Kuruldu? SPK Ne İşe Yarar?

Sermaye Piyasası Kurulu, isminden de anlaşılacağı üzere; sermaye piyasasını düzenlemekle ve denetlemekle görevlidir. 1981 yılında kurulmuştur.

SPK Bülteni Ne Zaman? SPK Bülteni Hangi Gün Saat Kaçta Yayınlanır?

SPK Bülteni yayınlanmasına dair net bir tarih bulunmamaktadır. SPK Bültenleri teamül olarak genellikle haftada 2 kere yayımlanmaktadır. Ancak bu noktada karar verici SPK’dır. Gerekli durumda sayıyı değiştirebilir, haftada 1 kez ya da 3 kez de yayımlayabilir. Piyasa şartları ve alınan kararlar SPK Bülteninin yayınlanmasında etkilidir.

SPK Bültenlerinden biri genel olarak Perşembe akşamı yayınlanmaktadır. Ancak yukarıda da belirtildiği üzere bu durum kesinlik arz etmemektedir. SPK Bülten yayınlanma saati de genel olarak akşam 19 – 20 civarıdır. Ancak bununla ilgili de net bir resmi saat dilimi bulunmamaktadır.

SPK Bülteni’nde Ne Olur?

SPK Bülteni şirketlerle, piyasalarla ve şahıslarla ilgili pek çok bilgiyi içerebilir. Halka arz olacak şirketlerden, ceza alan şahıslara, şirketlerin bedelli / bedelsiz sermaye artış başvurularından izahname / ihraç belge onaylarına kadar geniş yelpazede bilgiler SPK Bültenlerinin konusu dahilindedir.

SPK Bülten Halka Arz Şirketleri Hisseleri Nelerdir? SPK Halka Arz Onay Bekleyen Hisseler

SPK Bülteninde, bir sonraki hafta halka arz edilecek şirketler ile ilgili de bilgiler yer almaktadır. 2022 yılı son ayları ve 2023 yılı başları için halka arz başvurusu onay bekleyen hisseler için bu haberimize göz atabilirsiniz. Ayrıca haberimizde 2022 yılında halka arz olan şirketler listesi de yer almaktadır.

SPK Bedelsiz / Bedelli Onay Süresi Ne Kadar? SPK Onay Bekleyen Hisseler

SPK’dan bedelsiz sermaye artırımı ya da bedelli sermaye artırımı bekleyen pek çok şirket bulunmaktadır. SPK sermaye artırımı bekleyen şirketler için net bir süre vermemektedir. SPK incelemelerini tamamladığında şirketlerin sermaye artırım taleplerini onaylamakta ya da reddetmektedir. Sermaye artırım talepler bekleyen, 2022 yılı son dönemi ve 2023 yılı ilk aylarında bedelsiz / bedelli sermaye artırım talepleri hakkında karar verilecek şirketler listesi için de buraya göz atabilirsiniz.